FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Με την ψυχή στο στόμα! Άρης Θήβας-Αλίαρτος 75-74

Ο Άρης Θήβας επέστρεψε νικητής μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, γυρίζοντας με πολύ άγχος στο δρόμο των επιτυχιών καθώς επικράτησε με την…ψυχή στο στόμα της μαχητικής Αλιάρτου, με 75-74!

Ένα μεγάλο ντέρμπι, που κρίθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Άρη να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνος χάρη σε κόψιμο στο φινάλε πάνω στο τρίποντο από τον Κανινή, ο οποίος δικαιούται μαζί με τον Γιάννη Χαρατσή που πέτυχε το καλάθι της νίκης (75-74) να το.. πάρουν σπίτι τους απόψε, καθώς προηγουμένως είχε πετύχει και ένα κρίσιμο καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ!

Η Αλίαρτος από την πλευρά της μπορεί να έχασε, αλλά παράλληλα κέρδισε πολλά από αυτό τον αγώνα. Το γεγονός ότι κατάφερε και γύρισε στο ματς μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που είχε μείνει στο -15 (46-31) φτάνοντας στη μια φάση για να πάρει ένα μεγάλο διπλό, αποτελεί υποθήκη για την επόμενη μέρα της ομάδας του Σκαλτσά!

Ο Ματσαγγούρας είδε τους παίκτες του να έχουν καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, να βρίσκονται σε καλή μέρα από την περιφέρεια και να παίρνουν από νωρίς το πάνω χέρι στο σκορ.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Άρη μπροστά με 22-14, με την Αλίαρτο να μην τα παρατάει, να μειώνει σε 35-29 στο 16′ αλλά ένα επιμέρους 11-2 των γηπεδούχων στο τελευταίο 4λεπτο του ημιχρόνου έδωσε το δικαίωμα στους ”κιτρινόμαυρους” να πάνε στα αποδυτήρια στο +15 (46-31).

Η γ’ περίοδος όμως έφερε εντελώς διαφορετική τροπή στον αγώνα. Η Αλίαρτος βρήκε λύσεις την επίθεση, άρχισε να ”ροκανίζει” τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 14-24 η ομάδα του Σκαλτσά μάζεψε τη διαφορά το τέλος της γ’ περιόδου στο -5 (60-55), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα!

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, που πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με καλάθι του Βλαχογιάννη (64-65 στο 36′) για να πάει μέχρι το τέλος το ματς στον πόντο!

Ο Κατσιμίχας έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του (68-71), ο Παναγιωτίδης απάντησε με τρίποντο (71-71), ο Πανδής έκανε το 71-72, ο Κανινής με επιθετικό ριμπάουντ το 73-72 για τον Άρη, το μεγάλο ντέρμπι πήγε στο 75-74 με καλάθι του Χαρατσή και αφού προηγουμένως είχαν μεσολαβήσει βολές του Πανδή, με την Αλίαρτο να έχει την τελευταία επίθεση και τον Κανινή να κόβει πάνω στο τρίποντο τον Τσέκο για να γραφτεί ο επίλογος με τη νίκη των ”κιτρινόμαυρων” με 75-74!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σπυρόπουλος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 46-31, 60-55, 75-74.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Κούσπαρης, Ματσαγγούρας 7, Χατζής 3 (1), Γρυπάρης 14 (1), Παναγιωτίδης 20 (3), Χαρατσής 13 (1), Κικίδης Ν. 5 (1), Κανινής 5 (1), Κικίδης Κ., Κουτρουλάρας, Μπόκος 2, Παγώνης 6.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 11, Τζανόπουλος, Τσέκος 18 (2), Σιδεράς, Τζαβαρίνης 3 (1), Σκυριανός 9 (1), Σταγκίδης, Λάζαρης 6, Αντωνίου, Βλαχογιάννης 10, Αρβανίτης, Πανδής 17 (1).