FEATUREDΑ ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο! (ΓΑΣ Βασιλικού-Κονίστρες 62-64)

Με νίκη έφυγε από το Κλειστό του Βασιλικού η ομάδα των Κονιστρών που επικράτησε της τοπικής ομάδας με 62-64 σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με την ομάδα του Ιμπέζα να έχει επιμέρους σκορ 11-21 στο δ’ δεκάλεπτο, φεύγοντας με το 4ο ροζ φύλλο αγώνος στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Με κύριο χαρακτηριστικό τις δυνατές άμυνες, οι Κονίστρες διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 13′ όταν και ξέφυγαν με 12-18. Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι με ζον-πρες κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να βγάλουν εύκολους πόντους στην επίθεση, που τους έδωσε το δικαίωμα να περάσουν μπροστά με 22-18 κάνοντας ένα σερί 10-0, με το ημίχρονο να τελειώνει με 32-27.

Στη γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα προβάδισμα στο σκορ χωρίς να είναι ασφαλείας (51-43 στο 30′), με τις Κονίστρες να απαντούν με σερί 0-5 μειώνοντας σε 51-48 στο 32′. Η ομάδα του Γεωργίου προηγήθηκε με 58-54 στο 36′ και με 62-56 στο 38′ όμως υπέπεσε σε λάθη στην επίθεση με τον Κανάκη να τα εκμεταλλεύεται, ο Αποστολίδης να βάζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και τις Κονίστρες να φεύγουν με το διπλό από μία έδρα που θα περάσουν λίγες ομάδες.

Εκτός του Αποστολίδη, σημαντικός για τη νίκη των φιλοξενούμενων ο Ν. Δημάς, αλλά και οι Κανάκης, Γιαννάκας, που πέτυχε δύο τρίποντα στην τελευταία περίοδο, με τις Κονίστρες να έχουν σε αυτό το διάστημα 4 εύστοχα από τα 6 που σημείωσαν συνολικά στον αγώνα.

Από τον ΓΑΣ Βασιλικού που γνώρισε την ήττα στην έδρα του ”σβήνοντας” το διπλό της περασμένης εβδομάδας στην Αλίαρτο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νασάκης με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Αργυρίου με 15.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραμπιτσάκος-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 32-27, 51-43, 62-64.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Ζήμπρας, Πρίφτι Απ. 6 (2), Πρίφτι Αν., Αργυρίου 15 (2), Τσίτσης, Μπέλλος 2, Παπανικολάου 2, Κατσαρός 3 (1), Λαφτσίδης 10, Νασάκης 17 (3), Κατσαγώνας 4, Κικίδης 3 (1).

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Δημάς Χ., Ψαριανός 6, Γιαννάκας 6 (2), Μιχόπουλος 2, Κανάκης 15, Τσιρόπουλος, Δημάς Ν. 13, Καπέλος 6, Αποστολίδης 11 (3), Ματζάκος 5 (1), Καριώτης