FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Φαβορί από τη…θεωρία στην πράξη! (8η αγωνιστική)

Το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ συνεχίζεται σήμερα με την 8η αγωνιστική, σε μια ημέρα που το πρόγραμμα έχει αρκετά φαβορί, αλλά που σε ένα πρωτάθλημα ανατροπών και μικρών αποστάσεων μεταξύ των περισσοτέρων ομάδων, δεν μπορείς να κάνεις εύκολα προγνωστικά, οπότε και τα θεωρητικά φαβορί θα πρέπει να το αποδείξουν στην πράξη, δηλαδή πάνω στο παρκέ!

Ο πρωτοπόρος και αήττητος Λοκρός, είναι ξεκάθαρο φαβορί απέναντι στον αδύναμο εκτός έδρας Γ.Σ. Ιτέας, ενώ αντίστοιχα φαβορί είναι και ο Άρης Θήβας απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας Life, στην ”κιτρινόμαυρη” μονομαχία της Θήβας.

Ο ΓΑΣ Άμφισσας μετά το σπουδαίο διπλό στην Ιτέα υποδέχεται την Αλίαρτο, με τους γηπεδούχους να έχουν υπέρ τους την ψυχολογία όπως και το μομέντουμ, αλλά και την ομάδα του Σκαλτσά να δείχνει φέτος ικανή για το καλύτερο, όπως μέσα στη Θήβα, αλλά και το…χειρότερο, όπως στο Αλιβέρι με τις Κονίστρες αλλά και στην έδρα της με το Βασιλικό.

Ένα από ντέρμπι της αγωνιστικής, αναμένεται να γίνει στη Λιβαδειά, εκεί που ο ανεβασμένος τον τελευταίο καιρό Απόλλων, υποδέχεται την ΑΕΕΠ Χαλκίδας, που παρά τα αγωνιστικά της προβλήματα, είναι ικανή να κάνει τη ζημιά.

Στο Σχηματάρι ο Πρωτέας θα προσπαθήσει για τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στη Μαλεσίνα, ενώ μεγάλο ντέρμπι αναμένεται και στο Αλιβέρι, εκεί που Αστέρας και Κάδμος θα μονομαχήσουν για τη νίκη που θα δώσει αβαντάζ στο κυνήγι της παραμονής, καθώς η ομάδα της Θήβας έχει μείνει πίσω βαθμολογικά.

Τέλος, με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται και το Ευβοϊκό ντέρμπι μεταξύ ΓΑΣ Βασιλικού-Κονίστρες, με τους γηπεδούχους να προέρχονται από πολύ καλή εμφάνιση και μεγάλο διπλό μέσα στην Αλίαρτο επί της τοπικής ομάδας.

Το σημερινό πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Κάδμος (Χαϊνά-Τσάλας Ι.)

18:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-Κονίστρες (Καραμπιτσάκος-Σπυρόπουλος)

18:00 Κλειστό Θήβας Άρης Θήβας-Άρης Αμφίκλειας Life (Τσάλας Γ.-Καλαπόδης)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Ντάνος-Ζαφείρη)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΓΑΣ Άμφισσας-Αλίαρτος (Χουγιάζος-Πετώνης)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχηματαρίου-Μαλεσίνα (Αντωνιάδης-Χριστοδουλάκης ΕΣΚΑ)

18:00 Κλειστό Αταλάντης Λοκρός-Γ.Σ. Ιτέας (Κοτσιμπός-Γερονικολός)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 7 14 547-440 7-0
2 Άρης Θήβας 7 13 509-480 6-1
3 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 7 12 451-411 5-2
4 ΓΑΣ Άμφισσας 7 12 500-460 5-2
5 Απόλλων Λιβ. 7 11 435-466 4-3
6 ΓΑΣ Βασιλικού 7 11 457-417 4-3
7 Γ.Σ. Ιτέας 7 10 408-417 3-4
8 Κονίστρες 7 10 382-409 3-4
9 Πρωτέας Σχημ. 7 9 469-469 2-5
10 Κάδμος 7 9 463-470 2-5
11 Αλίαρτος 7 9 448-467 2-5
12 Άρης Αμφίκλειας 7 9 415-460 2-5
13 Μαλεσίνα 6 8 339-382 2-4
14 Αστέρας Αλιβερίου 6 7 343-418 1-5

*Μαλεσίνα και Αστέρας Αλιβερίου, έχουν ένα αγώνα λιγότερο.

 

Σχετικά άρθρα

Σαν σήμερα…18 Ιανουαρίου (2016-2021)

pannikolaou

ΕΦΗΒΩΝ: Κλήρωση τη Δευτέρα 24/1 και έναρξη της β’ φάσης στις 29-30/1!

pannikolaou

Πέρασε το τεστ και επιστρέφει στις Εθνικές κατηγορίες ο Χουγιάζος, κόπηκε ο Ντάνος!

pannikolaou