FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ”Μουδιασμένη” αγωνιστική! (15η)

Με το μυαλό όλων στο τραγικό συμβάν της περασμένης εβδομάδας και τον αδόκητο θάνατο του Δημήτρη Σοροπάνη, συνεχίζεται σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ με τη διεξαγωγή της 15ης αγωνιστικής.

Στο πρόγραμμα υπάρχει και πάλι μια αναβολή λόγω κρουσμάτων covid και συγκεκριμένα στην ομάδα της Μαλεσίνας που δεν θα αγωνιστεί στο τοπικό ντέρμπι με τον Λοκρό Αταλάντης.

Σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ματς της σημερινής μέρας, ο Πρωτέας Σχηματαρίου υποδέχεται τον Άρη Θήβας, με τους ”κιτρινόμαυρους” να επιχειρούν επικίνδυνη έξοδο στην έδρα μιας ομάδας που στην έδρα της παρουσιάζεται ανταγωνιστική.

Ο Απόλλων Λιβαδειάς αν και λαβωμένος αναμένεται να είναι ανταγωνιστικός απέναντι στον ΓΑΣ Άμφισσας, ενώ σε ντέρμπι της κάτω ζώνης με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Γ.Σ. Ιτέας υποδέχεται την Αλίαρτο.

Ο ανεβασμένος Κάδμος των 7 σερί νικών είναι φαβορί απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας, όπως και η ΑΕΕΠ Χαλκίδας που θα βρεθεί αντιμέτωπος με τος Κονίστρες.

Αγώνας με βαθμολογικό ενδιαφέρον και στο Αλιβέρι, όπου ο Αστέρας υποδέχεται τον ΓΑΣ Βασιλικού, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν μια μεγάλη νίκη για να παραμείνουν στο κυνήγι της παραμονής.

Τι έγινε στον α’ γύρο:

ΑΛΙΑΡΤΟΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 76-61

Διαιτητές: Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 35-32, 58-44, 76-61.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 2, Τζανόπουλος, Τσέκος 19 (2), Παπαποστόλου, Τζαβαρίνης 8 (2), Σκυριανός 18, Σταγκίδης 6 (2), Λάζαρης 2, Αρβανίτης, Βλαχογιάννης 10 (1), Χρυσοβέργης, Πανδής 11.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Κουτρόγιαννος, Παπαδημητρίου 2, Πασαλιμανιώτης 5, Μολές Αργ. 7 (1), Μαναίος 3 (1), Κατσίμπρας Φ., Κανάτας, Χαλκιάς 7, Σταύρου 20 (1), Τσιριπέρου 17 (2), Κατσίμπρας Παν.

 

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 39-60

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Τσάλας Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 22-28, 28-43, 39-60.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Ψαριανός Γ., Γιαννάκας, Ψαριανός Δ. 6, Καπέλος 16 (1), Μιχόπουλος 5, Μπαλάφας, Τσιρόπουλος, Δημάς Ν. 6, Δημάς Χ., Κανάκης 6, Αποστολίδης.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ):  Τσαούσης, Κουτσογιάννης 9 (2), Τσακός 2, Ρουμπής 2, Κολοβός 21, Μπαλάνος 6 (2), Αγγελέτος 13 (2), Κωνσταντόπουλος, Σπανός 2, Καπετάνιος 3 (1), Δενδρινός 2, Αγκαλίου.

 

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΚΑΔΜΟΣ 73-74

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Πετώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 37-42, 52-56, 73-74.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Καστάνας 13, Φιλίντας 6 (2), Μώρος 14 (1), Μιχέλης 15 (1), Μάρκου 8 (1), Χαρατσής Αντ. 15, Χατζής Αν. 2, Τσιαπραίλης, Παπαναγιώτου, Κατσίκας.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σταμέλος 2, Σκούμας, Μπόγρης 11 (1), Κόλλιας 9, Φλώτσιος 8 (1), Παπαδάκης 7 (1), Μούντριχας 5 (1), Κωνσταντούρας 20, Γεροντίτης 9, Τούτουζας 3 (1).

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 69-66

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 27-29, 49-53, 69-66.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Ματσαγγούρας, Χατζής, Γρυπάρης 8, Παναγιωτίδης 26 (1), Χαρατσής 16 (2), Θωμάς 9 (1), Κικίδης Κ., Κανίνης 4, Κικίδης Ν. 6, Κουτυρουλάρας, Μπόκος, Παγώνης.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Μπελιάς 5 (1), Νταλαγιάννης 14 (2), Λειβαδίτης 7 (1), Χαντζής 7, Χαλάτσης, Σαράφογλου, Βλαχάκης 1, Μπαλάφας, Στεφάνου 23, Χαρίσης 3, Παπαγιαννόπουλος 6 (2), Σολομωνίδης.

 

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 77-67

Διαιτητές: Ντάνος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20, 48-30, 63-48, 77-67.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής 3 (1), Κυριακίδης 16 (3), Οικονόμου 9, Ξαγάρας 4, Κατσούλας 15 (1), Παπαθεοχάρης 3 (1), Μαμαρέλης, Λούκας 6 (2), Μπιλέρης, Μαμαρέλης 21 (4), Κωνσταντίνου, Κοντογιώργος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας-Αδάμ): Γέρος, Βέλλιος 5 (1), Λούπουλ 19, Τερματζίδης 10 (2), Κυριακού 8 (1), Παπαγεωργίου 2, Κωτσαδάμ 2, Κουτσούμπας, Τσώνης, Ντάλλης 16 (1), Καγιάς, Μαντζιώρης 5.

 

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 60-52

Διαιτητές: Κάλφα-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 26-30, 46-41, 60-52.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 8 (2), Ζήμπρας, Πρίφτι Α., Πρίφτι Αν., Αργυρίου 10 (2), Τσίτσης 4, Μπέλλος 2, Παπανικολάου, Κατσαρός 2, Λαφτσίδης 7 (1), Νασάκης 17 (2), Κικίδης 10 (2).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Πατσαλής, Γλάρος, Κουκουβάος 2, Καψούλης 17, Μάστορης, Ρέτσας, Ιωάννου Ε. 9, Αχματιώτης 3 (1), Ιωάννου Φ. 17, Καραμάνος, Τζουβάνας 2, Μπασούκος 2.

 

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 15ης αγωνιστικής:

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Αλίαρτος (Κοτσιμπός-Πατάγιας)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Κονίστρες (Γερονικολός-Χατζής)

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-Άρης Αμφίκλειας (Ντάνος-Χριστοδούλου)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχημ.-Άρης Θήβας (Σπυρόπουλος-Αποστόλου)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-ΓΑΣ Άμφισσας (Χαϊνά-Καραμπιτσάκος)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-ΓΑΣ Βασιλικού (Τσάλας Ι.-Εκιτζίδης)

18:00 Κλειστό Αταλάντης Λοκρός-Μαλεσίνα (Χουγιάζος-Ζαφείρη) ΑΝΑΒΟΛΗ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Άρης Θήβας 14 26 1085-950 12-2
2 Λοκρός 13 25 1030-822 12-1
3 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 14 24 933-782 10-4
4 ΓΑΣ Άμφισσας 13 23 925-822 10-3
5 Κάδμος 14 23 914-788 9-5
6 Απόλλων Λιβ. 14 22 888-894 8-6
7 ΓΑΣ Βασιλικού 14 21 899-863 7-7
8 Κονίστρες 13 19 677-747 6-7
9  Γ.Σ. Ιτέας 14 19 868-934 5-9
10 Άρης Αμφίκλειας 14 18 868-983 4-10
11 Αστ. Αλιβερίου 14 18 797-922 4-10
12 Πρωτέας Σχημ. 13 17 835-860 4-9
13 Μαλεσίνα 14 17 738-949 3-11
14 Αλίαρτος 14 16 812-953 2-12

*Κονίστρες, Πρωτέας Σχηματαρίου, Λοκρός, ΓΑΣ Άμφισσας έχουν από ένα αγώνα λιγότερο. 

Σχετικά άρθρα

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Φινάλε με ντέρμπι παραμονής στο Σχηματάρι! (26η αγωνιστική)

pannikolaou

Σαν σήμερα…28 Μαΐου (2016-2021)

pannikolaou

ΑΕΕΠ Χαλκίδας: Τελευταία προπόνηση με διπλό και…πίτσες!

pannikolaou