FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πρεμιέρα στο β’ γύρο με ντέρμπι! (14η αγωνιστική)

Πρεμιέρα στο β’ γύρο του πρωταθλήματος, με αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις σε κορυφή και ουρά της βαθμολογίας, με ντέρμπι τόσο για τις πρώτες θέσεις, όσο και για τις ομάδες που έχουν στόχο την παραμονή στην κατηγορία.

Αναμφίβολα, στο πρόγραμμα ξεχωρίζει ο αγώνας ΓΑΣ Άμφισσας-Λοκρός, στο ντέρμπι κορυφής που μπορεί να φέρει νέα δεδομένα στην πάνω ζώνη της Α’ ΕΣΚΑΣΕ. Οι γηπεδούχοι είναι ”λαβωμένοι” από τον κορωνοϊό, που πριν από λίγες μέρες ξεπέρασε και η ομάδα της Αταλάντης.

Ο Άρης Θήβας έχει θεωρητικά εύκολο έργο υποδεχόμενος στην έδρα του τον Αστέρα Αλιβερίου, ενώ και η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει τον τίτλο του φαβορί στη δική της αναμέτρηση με την Αλίαρτο.

Επικίνδυνη έξοδος για τον Κάδμο που αγωνίζεται στο Αλιβέρι με αντίπαλο τις Κονίστρες, ενώ ματς με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον αναμένεται να διεξαχθεί στην Αμφίκλεια, με τον Άρη να υποδέχεται τον Πρωτέα Σχηματαρίου.

Ντέρμπι και στη Μαλεσίνα, με την ενισχυμένη τοπική ομάδα να υποδέχεται τον Γ.Σ. Ιτέας.

Τέλος, με ενδιαφέρον αναμένεται η αναμέτρηση και στο κλειστό του Βασιλικού, με τον τοπικό ΓΑΣ να αντιμετωπίζει τον πάντα υπολογίσιμο Απόλλωνα Λιβαδειάς.

Οι αγώνες του πρώτου γύρου:

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 82-55

Διαιτητές: Ζάχος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 43-32, 68-44, 82-55.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Μολές Ι., Παπαδημητρίου 6, Μαναίος 11 (1), Πασαλιμανιώτης, Μολές Αργ. 7, Κουτρόγιαννος, Κανάτας 2, Χαλκιάς 18 (3), Σταύρου 28 (4), Τσιριπέρου 8 (2), Κατσίμπρας Π. 2.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Δημητρός 5, Κανακάρης 3 (1), Τούντας 3, Βίγγος 14 (2), Βασιλείου 2, Σέττος, Κατσαγάνης 21 (1), Ψεύτης, Ταμπούρης, Τσελεκούνης 5 (1), Χριστοφόρου, Θεοδώρου 2.

 

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΛΙΑΡΤΟΣ 64-53

Διαιτητές: Σοφόπουλος-Νικολιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-4, 32-22, 52-35, 64-53.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 17 (4), Τσακός 8 (1), Δεμερτζής 2, Κολοβός 17 (1), Μπαλάνος 3 (1), Αγγελέτος 2, Κωνσταντόπουλος 4, Σπανός 6, Αγκαλίου 4, Ρουμπής 2, Τσαούσης, Δενδρινός.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας Γ. 6, Τζανόπουλος, Τσέκος 15 (1), Κατσιμίχας Π. 2, Σκυριανός 2, Τζαβαρίνης, Σταγκίδης 7 (2), Λάζαρης 4, Βλαχογιάννης 12 (2), Πανδής 4, Παπαποστόλου 1, Χρυσοβέργης.

 

ΚΑΔΜΟΣ-ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ 64-66

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 30-31, 45-40, 55-55 (καν. διάρκεια), 58-58 (α’ παρατ.), 64-66 (β’ παρατ.-τελ. αποτέλεσμα).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου- Δεφίγγος): Σκούμας Λ., Θεοδώρου, Ευαγγελίου Ε., Μπόγρης Γ. 10 (3), Κόλλιας 3, Φλώτσιος 6, Παπαδάκης 14 (3), Μούντριχας 9 (1), Κωνσταντούρας 13 (1), Τούτουζας 2, Σταμέλος 2, Γεροντίτης 5.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα – Ζέρβας): Ψαριανός Γ. Δ. 12 (2), Γιαννάκης, Ψαριανός Α. 22 (2), Καπέλλος 7 (1), Μιχόπουλος 2, Μπαλάφας, Τσιρόπουλος 2, Δήμας Ν. 2, Δήμας Χ., Κανάκης 9, Αποστολίδης 9 (3).

 

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 69-59

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-12, 33-24, 49-46, 69-59.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Μπαλάφας): Μπελιάς, Νταλαγιάννης 11 (3), Λειβαδίτης 2, Βαϊνάς 7 (1), Χαλάτσης, Σαράφογλου, Βλαχάκης 4 (1), Στεφάνου 25, Χαρίσης 8, Παπαγιαννόπουλος 3, Χαντζής 9 (3).

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Χλωμίσιος, Μώρος, Μιχέλης 6, Μάρκου 12 (1), Κατσίκας, Χαρατσής 18 (2), Τσεκούρας 12 (1), Φιλίντας, Τσαπραϊλης 2, Κουρέπης, Καστάνας 9.

 

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 68-73

Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάλας Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 43-42, 50-55, 68-73.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Ρέτσας 2, Καραμάνος, Γλάρος, Καψούλης 27 (1), Μάστορης Ι., Βασιλείου, Ιωάννου Στρ., Αχματιώτης 17 (3), Ιωάννου Φ. 13, Τζουβάνας 9, Βογιατζής Σοφ.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Ματσαγγούρας, Χατζής, Γρυπάρης 21 (3), Παναγιωτίδης 28 (6), Χαρατσής Ι. 9, Θωμάς 7 (2), Κικίδης Κ., Κανινής 3, Κικίδης Ν., Κουτρουλάρας 3 (1), Μπόκος, Παγώνης 2.

 

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 73-71

Διαιτητές: Ντάνος-Χουγιάζος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-35, 50-56, 61-61 (καν. διάρκεια), 73-71 (τελ. αποτέλεσμα).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Βέλλιος 22 (5), Λούπουλ 11 (1), Τερματζίδης 8 (1), Κατοπώδης, Κυριάκου, Κουτσούμπας, Παπαγεωργίου 5 (1), Τσώνης, Ντάλλης 23 (1), Καγιάς 2, Μαντζιώρης.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 2, Ζήμπρας 5 (1), Κατσαγώνας, Πρίφτι Αγγ., Πρίφτι Αν. 2, Αργυρίου 21 (4), Τσίτσης, Μπέλλος, Κατσαρός, Λαφτσίδης 21, Νασάκης 15 (2), Κικίδης 5 (1).

 

ΛΟΚΡΟΣ-ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 84-78

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 39-36, 70-50, 84-78.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχας, Ανδρέου 8 (2), Κοσμετάτος Βαγγ. 3, Κοσμετάτος Γερ. 5 (1), Βερούσης, Πάσσας 15 (1), Τότσι, Μπόλματης 9 (2), Μάτος Αν. 26 (1), Μάτος Αγγ. 13 (2), Ξηρογιάννης, Σοροπάνης 5 (1).

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Τσικνής 3 (1), Κυριακίδης 15 (2), Οικονόμου, Ξαγάρας 15, Παπαθεοχάρης 7 (1), Κατσούλας 15 (3), Λούκας 6 (2), Αντωνίου, Μαμαρέλης 17 (3), Λιαράκης, Κοντογέωργος.

 

Το σημερινό πρόγραμμα και οι διαιτητές:

18:00 Κλειστό Μαλεσίνας Μαλεσίνα-Γ.Σ. Ιτέας (Χαϊνά-Τσάλας Γ.)

18:00 Κλειστό Αλιάρτου Αλίαρτος-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Καραμπιτσάκος-Κατσέλη)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Κονίστρες-Κάδμος (Τσάλας Ι.-Χατζής)

18:00 Κλειστό Αμφίκλειας Άρης Αμφίκλειας-Πρωτέας Σχηματαρίου (Κοτσιμπός-Ζαφείρη)

18:00 Κλειστό Θήβας Άρης Θήβας-Αστέρας Αλιβερίου (Ντάνος-Χριστοδούλου)

18:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-Απόλλων Λιβαδειάς (Παντελίδης-Νικολιάς)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΓΑΣ Άμφισσας-Λοκρός (Χουγιάζος-Σπυρόπουλος)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 13 25 1030-822 12-1
2 Άρης Θήβας 13 24 1008-898 11-2
3 ΓΑΣ Άμφισσας 13 23 925-822 10-3
4 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 13 22 871-737 9-4
5 Κάδμος 13 21 865-751 8-5
6 Απόλλων Λιβ. 13 20 823-838 7-6
7 ΓΑΣ Βασιλικού 13 20 843-798 7-6
8 Κονίστρες 12 18 640-698 6-6
9  Γ.Σ. Ιτέας 13 18 805-865 5-8
10 Αστ. Αλιβερίου 13 17 745-845 4-9
11 Πρωτέας Σχημ. 12 16 784-788 4-8
12 Άρης Αμφίκλειας 13 16 796-932 3-10
13 Μαλεσίνα 13 15 669-886 2-11
14 Αλίαρτος 13 15 767-891 2-11

*Κονίστρες, Πρωτέας Σχηματαρίου έχουν από ένα αγώνα λιγότερο. 

Σχετικά άρθρα

Σαν σήμερα…25 Μαΐου (2016-2021)

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Σχηματίζεται ο…νέος χάρτης της σεζόν 2022-23!

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΓΑΣ Βασιλικού-ΓΑΣ Άμφισσας (photo album)

pannikolaou