Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Θρίλερ με νικητή στη 2η παράταση! (Γ.Σ. Ιτέας-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 72-78)

Στο παιχνίδι της αγωνιστικής η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έφυγε με ροζ φύλλο αγώνος από την Ιτέα επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 72-78 σε ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στη 2η παράταση!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 9-4 στο 2′ και 15-6 στο 4′ για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 25-16. Στη συνέχεια οι παίκτες του Μιχαήλ αντέδρασαν μειώνοντας σε 29-27 στο 16′.

Στο 18′ η ΑΕΕΠ Χαλκίδας ισοφάρισε σε 31-31 και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με ένα καλάθι (36-38).

Πόντο πόντοι οι ομάδες στο γ’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 24′ να είναι 42-43 και εκ νέου ισοπαλία με 47-47 στο 26′. Οι παίκτες του Μωραΐτη πέρασαν μπροστά με 53-50 στο 30′ και 59-56 στο 34′ για να απαντήσει η ομάδα της Χαλκίδας και να ισοφαρίσει σε 62-62 δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Οι δύο αντιμέτωποι δεν βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι στα τελευταία 2′ και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 71-69 40” πριν το τέλος, όμως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δίποντο στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση!

Εκεί η ΑΕΕΠ Χαλκίδας αποδείχθηκε καλύτερη στις λεπτομέρειες και σε συνδυασμό με την αποβολή του Σταύρου με 5 φάουλ στο 45′ για τον Γ.Σ. Ιτέας, κατάφερε να προσπεράσει με 72-78 στο 49′, με το σκορ αυτό να είναι και το τελικό.

Ο Κολοβός με 19 (1) πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ για τους γηπεδούχους οι 36 (4) πόντοι που σημείωσε ο Σταύρου δεν ήταν αρκετοί.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 36-38, 53-50, 62-62 (καν. διαρ.), 71-71 (1η παρ.), 72-78 (τελ. αποτ.)

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Μολές Ι., Παπαδημητρίου, Μαναίος, Γεωργαντάς 7, Μολές Αν. 11 (1), Αγγελόπουλος 12 (3), Κατσίμπρας Φ., Κανάτας, Σταύρου 34 (6), Τσιριπέρου 7 (1), Κουτρόγιαννος, Πασαλιμανιώτης 1.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 5 (1), Καπετάνιος, Δεμερτζής 3, Κολοβός 19 (1), Μπαλάνος 6, Αγγελέτος 10, Κωνσταντόπουλος 11, Σπανός 10, Ρουμπής, Γεωργουσόπουλος 14 (1), Αγκαλίου, Δενδρινός.