FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Η νίκη μετράει! Ερμής Σχηματαρίου-Πρωτέας Γρεβενών 65-60

Δύσκολα μεν, δίκαια δε, ο Ερμής Σχηματαρίου επικράτησε του Πρωτέα Γρεβενών με 65-60, πέτυχε μια ακόμα νίκη και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για τον τελικό στόχο, που δεν είναι άλλος από την άνοδο στην Α2 κατηγορία!

Ο Ερμής δεν ήταν σήμερα τόσο καλός όσο σε προηγούμενα παιχνίδια του και σε αυτό συντέλεσε και η πολύ καλή απόδοση των Γρεβενών, που ήταν μια σκληρή ομάδα μην αφήνοντας τον Ερμή να επιβάλει το συνήθη ρυθμό του.

Το μας πήγε περισσότερο στη δύναμη και αυτό ήταν κάτι που βοήθησε τους φιλοξενούμενους. Η αστοχία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό τουλάχιστον μέχρι το 30′, με το σκορ στο 39-31 και ενώ προηγουμένως ο Ερμής είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 29-21.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο ρυθμός άνοιξε κάπως, ο Ερμής διατήρησε ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα και στο τέλος βάζοντας και ορισμένες καθοριστικές βολές, έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 65-60.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τζίμης-Λεβεντάκος-Σκουλαρίκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-7, 29-21, 39-31, 65-60.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Γιαννακόπουλος): Κυριακόπουλος 13 (2), Ανδρέου, Δουρούκης, Ζαρμακούπης 20 (2), Ζορμπάνος, Χατζηγιαννάκης, Μπακέας, Καλημέρης 13 (1), Βεσκούκης 8 (1), Χάλιος, Καρακωνσταντάκης 5, Δημητριάδης 6.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Τζιουβάρας 3, Γρίψιος 14 (1), Κλωνάρας 4, Παλάσκας 4 (1), Καραγιάννης, Παπαδόπουλος Ν. 8 (1), Σιπητάνος 14 (2), Κωνσταντίνου 6 (2), Μπόζιαρης 5, Μαλιούρας, Ασλανίδης, Κυρατζής 2.