FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκη που μετράει! ΓΑΣ Μελίκης-Έσπερος Λαμίας 48-70

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Έσπερος Λαμίας που έπαιξε τόσο όσο χρειαζόταν, για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος απέναντι στον ΓΑΣ Μελίκης, επικρατώντας τελικά με 48-70!

Η φιαφορά των 22 πόντων δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς, καθώς ο Έσπερος ήταν μεν μπροστά στο σκορ έχοντας τον έλεγχο, αλλά χωρίς να παίρνει και διαφορά ασφαλείας.

Τελικά, όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 5 πόντους, αρκούσε ένα μικρό…πάτημα του γκαζιού, για να ξεφύεγει στο σκορ η ομάδα της Λαμίας και να πάρει μια νίκη απ’ αυτές που μετράνε για τη βαθμολογική αναρρίχηση, με +22 πόντους διαφορά.

Ο Έσπερος μπήκε στον αγώνα συγκεντρωμένος και με καλή άμυνα μπόρεσε εξ αρχής να μπει στη θέση του οδηγού.

Στο 10′ η ομάδα του Σοφογιάννη προηγήθηκε με 10-18, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +5 (28-33), με τον Έσπερο να έχει κάποια κενά διαστήματα που έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να παραμείνουν μέσα στον αγώνα.

Στο 30′ το σκορ ήταν στο 41-50 με τον Έσπερο να έχει τον έλεγχο χωρίς όμως να παίρνει διαφορά ασφαλείας.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά στους 5 πόντους, ο Έσπερος όμως δεν είχε όρεξη για…αστεία, πάτησε λίγο το γκάζι και πήγε το ματς στους 22 πόντους για να επικρατήσει τελικά με 48-70!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Λουλουδιάδης-Παπανικολάου Γ.-Σελεβός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-18, 23-33, 41-50, 48-70.

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ (Ασλανίδης): Μόρας 10, Μουσίδης, Τζιοβάρας 24, Γατόπουλος, Ντόβας 2, Πεϊμανίδης 3 (1), Αμανατίδης 4, Αλευρίδης 5 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Παπαργυρόπουλος): Ρούζιος, Παπαργυρόπουλος 20, Τσεσμετζίδης 6, Παπασπύρος 3 (1), Αργύρης 10 (2), Ευθυμίου, Φύκας 9 (1), Μαγγελάκης, Πάππος 9, Ρίκος, Τεπετίδης 5 (1), Νέστορας 8.