FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Επιστροφή στη δράση με ντέρμπι κορυφής και ουράς! (17η αγωνιστική)

Η 16η αγωνιστική…κόλλησε στα χιόνια την περασμένη εβδομάδα, αλλά σήμερα επιστρέφουμε κανονικά σε δράση με το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής, από την οποία δεν λείπουν και πάλι τα ντέρμπι σε κορυφή και ουρά της βαθμολογίας.

Ο πρωτοπόρος Λοκρός παίζει στο Αλιβέρι με αντίπαλο τον Αστέρα, με την ομάδα της Αταλάντης να είναι το φαβορί της αναμέτρησης, αλλά αυτό να πρέπει να τα αποδείξει και πάνω στο παρκέ.

Ντέρμπι στη Χαλκίδα, με την ΑΕΕΠ να υποδέχεται τον Άρη Θήβας, με τους ”κιτρινόμαυρους” να θέλουν να εκμεταλλευτούν τις απουσίες των γηπεδούχων και να παραμείνουν σε απόσταση βολής από τον Λοκρό.

Αγώνες με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον στην Αλίαρτο, με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τις Κονίστρες, στο Σχηματάρι, όπου ο Πρωτέας θέλει τη νίκη απέναντι στον ισχυρό ΓΑΣ Άμφισσας,  στην Ιτέα, όπου η ομάδα του Μωραΐτη υποδέχεται τον Άρη Αμφίκλειας, αλλά και στη Μαλεσίνα που θέλει τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Λιβαδειάς για να παραμείνει στο κόλπο της παραμονής.

Τέλος στη Θήβα, ο Κάδμος θα επιδιώξει να διευρύνει το νικηφόρο του σερί, υποδεχόμενος τον ΓΑΣ Βασιλικού.

Τι έγινε στον α’ γύρο:

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΚΑΔΜΟΣ 52-66

Διαιτητές: Τσάλας Γ.-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 30-32, 39-51, 52-66.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου): Ζήμπρας, Πρίφτι Αγ. 13 (3), Πρίφτι Αν. 4, Αργυρίου 15 (2), Τσίτσης, Μπέλλος, Παπανικολάου, Κατσαρός 2, Λαφτσίδης 10, Νασάκης 3, Κατσαγώνας 2, Κικίδης 3 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας, Ευαγγελίου Γ., Ευαγγελίου Γ., Μπόγρης 12 (1), Κόλλιας 6, Θεοδώρου, Παπαδάκης 9 (3), Μούντριχας 8 (1), Κωνσταντούρας 16 (1), Τούτουζας 4, Σταμέλος, Γεροντίτης 11.

 

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 47-42

Διαιτητές: Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-8, 17-19, 35-32, 47-42.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Μώρος 7 (1), Μιχέλης 7, Μάρκου 2, Χατζής, Κατσίκας, Χαρατσής 8 (1), Τσεκούρας 12, Φιλίντας 9 (2), Τσιαπραϊλης, Παπαναγιώτου 2.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Παπαδημητρίου, Μαναίος 4, Πασαλιμανιώτης 2, Μολές Α. 7 (1), Αγγελόπουλος, Χαλκιάς, Τσιριπέρου 9 (1), Σταύρου 20 (1), Κατσίμπρας Παν.

 

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 56-44

Διαιτητές: Χουγιάζος-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 35-32, 45-39, 56-44.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου, Βέλλιος 2, Λούπουλ 17, Παπαγεωργίου, Κωτσαδάμ, Κυριάκου 6, Κουτσούμπας 2, Αλλιάι, Τσώνης, Ντάλλης 21 (3), Καγιάς 2, Μαντζιώρης 6.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Βασιλείου 5 (1), Κανακάρης 2, Τούντας 5 (1), Ταμπούρης 5 (1), Βίγγος 4, Κούτσικος, Κατσαγάνης 9, Κυριαζής, Τσελεκούνης, Χριστοφόρου, Θεοδώρου 4, Καυκής 10 (1).

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 71-63

Διαιτητές: Χαϊνά-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 42-36, 57-43, 71-63.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Ματσαγγούρας 8 (2), Γρυπάρης 14 (1), Παναγιωτίδης 13 (3), Χαρατσής 4, Θωμάς 16 (2), Κικίδης Κ. 1, Κικίδης Ν. 11 (3), Κανίνης 5 (1), Κουτρουλάρας, Παγώνης.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 8 (1), Τσακός, Δεμερτζής 4, Κολοβός 13, Μπαλάνος 5 (1), Αγγελέτος 11 (1), Κωνσταντόπουλος 13, Σπανός 2, Γεωργουσόπουλος 2, Αγκαλίου 5 (1).

 

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 66-59

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 27-33, 47-48, 66-59.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής Οδ. 8 (2), Κυριακίδης 24 (4), Οικονόμου 2, Ξαγάρας 6, Κατσούλας 9, Παπαθεοχάρης 9 (2), Μπιλέρης, Λούκας 8 (2).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Νταλαγιάννης 8 (2), Λειβαδίτης 11 (3), Βαϊνάς 1, Χαλάτσης, Σαράφογλου, Βλαχάκης 3 (1), Μπαλάφας, Στεφάνου 19, Χαρίσης 8, Παπαγιαννόπουλος 2, Χαντζής Κ. 7.

 

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΑΛΙΑΡΤΟΣ 72-57

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-5, 41-19, 56-40, 72-57.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Βασιλείου, Γιαννακάς 8 (2), Ψαριανός Αν. 18 (1), Καπέλλος 3, Μιχόπουλος 4, Μπαλάφας 4, Τσιρόπουλος, Δημάς Ν. 20 (2), Δημάς Χ. 6 (2), Κανάκης 5, Ματζάκος 4.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 2, Τσέκος 9 (1), Παπαποστόλου 2, Τζαβαρίνης 2, Σκυριανός 14, Σταγκίδης 10 (1), Κατσιμίχας, Βλαχογιάννης 16 (1), Χρυσοβέργης 2, Πανδής.

 

ΛΟΚΡΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 97-53

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Χριστοδούλου Σπ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 57-20, 86-41, 97-53.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχας 5, Ανδρέου, Κοσμετάτος Ευ. 9 (2), Κοσμετάτος Γ. 10 (2), Βερούσης 9, Ζώτος, Τότσι 6, Μπόλματης 15 (2), Μάτος Αν. 7, Μάτος Αγγ. 28 (8), Ανέστης, Σοροπάνης 8 (2).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Ρέτσας, Κουκουβάος 3 (1), Βογιατζής, Ιωάννου 11, Μάστορης 2, Βασιλείου, Αχματιώτης 8 (1), Ιωάννου Φ. 13 (1), Καραμάνος 4, Τζουβάνας 10, Μπασούκος.

 

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 17ης αγωνιστικής:

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-ΓΑΣ Βασιλικού (Ντάνος-Καλαπόδης)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Άρης Αμφίκλειας (Χουγιάζος-Ζαφείρη)

18:00 Κλειστό Μαλεσίνας Μαλεσίνα-Απόλλων Λιβαδειάς (Κοτσιμπός-Πατάγιας)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Άρης Θήβας (Παπαδόπουλος Χρ.-Καλογρηάς-ΕΣΚΑ)

Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχηματαρίου-ΓΑΣ Άμφισσας (Καραμπιτσάκος-Τσάλας Γ.)

18:00 Κλειστό Αλιάρτου Αλίαρτος-Κονίστρες (Σπυρόπουλος-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Λοκρός (Χαϊνά-Τσάλας Ι.)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 15 29 1197-940 14-1
2 Άρης Θήβας 15 28 1163-1017 13-2
3 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 15 26 1005-836 11-4
4 ΓΑΣ Άμφισσας 15 26 1057-954 11-4
5 Κάδμος 15 25 993-839 10-5
6 Απόλλων Λιβ. 15 23 950-959 8-7
7 Κονίστρες 15 22 782-869 7-8
8 ΓΑΣ Βασιλικού 15 22 956-940 7-8
9 Γ.Σ. Ιτέας 15 21 945-988 6-9
10 Αστ. Αλιβερίου 15 20 874-979 5-10
11 Άρης Αμφίκλειας 15 19 919-1062 4-11
12 Πρωτέας Σχημ. 15 19 952-989 4-11
13 Μαλεσίνα 15 18 789-1046 3-12
14 Αλίαρτος 15 17 866-1030 2-13

Σχετικά άρθρα

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): Κένταυρος Λιβαδειάς-ΑΓΕ Χαλκίδας 51-72

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (26η αγωνιστική-τελική)

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη-θρίλερ στην παράταση και παραμονή! Πρωτέας Σχηματαρίου-Κονίστρες 62-51

pannikolaou