FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ντέρμπι σε κορυφή και ουρά! (16η αγωνιστική-εξ αναβολής)

Η κακοκαιρία στις 12 Μαρτίου είχε σταθεί αφορμή να αναβληθεί η 16η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, η οποία και θα διεξαχθεί σήμερα για να λάβουν έτσι τέλος οι εκκρεμότητες ώστε να αρχίσει σιγά-σιγά το πρωτάθλημα να μπαίνει στο δρόμο προς την…τελική ευθεία!

Βέβαια, ακόμα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ έχει να διανύσει 9 στροφές (χωρίς τη σημερινή), με την κατάσταση πάντως να αρχίσει να παγιώνεται σε κορυφή και ουρά.

Ο τίτλος δείχνει να είναι πλέον ρόλος για δύο ομάδες (Λοκρός, Άρης Θήβας), αλλά δεν μπορεί να πει κανείς το ίδιο και για τη γραμμή του υποβιβασμού, όπου κανείς ακόμα δεν ξέρει πόσοι τελικά θα πάρουν το δρόμο για τη Β’ κατηγορία, καθώς τα πάντα είναι συνυφασμένα με την πορεία των ομάδων της Περιφέρειας στη Γ’ Εθνική (Αναγέννηση Λαμίας, Τελεθριακός).

Πάμε όμως να δούμε το πρόγραμμα της 16ης εξ αναβολής αγωνιστικής, που παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον:

Ασφαλώς, ξεχωρίζει το το τοπικό ντέρμπι της Θήβας μεταξύ Άρη και Κάδμου, ένα παιχνίδι που έχει και ξεχωριστή βαθμολογική σημασία, με τον Άρη να θέλει να παραμείνει σε απόσταση βολής από την κορυφή και τον Κάδμο των 9 συνεχόμενων νικών, να επιδιώκει τη διεύρυνση του δικού του σερί, χτυπώντας πλέον ξεκάθαρα την πόρτα των playoffs!

Ο πρωτοπόρος Λοκρός μετά τις συνεχόμενες νίκες που τον έφεραν και πάλι μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας, υποδέχεται τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, με την ομάδα του Μάτου να είναι το φαβορί της αναμέτρησης.

Ντέρμπι που θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος όσο αφορά την κάτω ζώνη στην Αλίαρτο, με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τη Μαλεσίνα,  σε ένα αγώνα κομβικής σημασίας και για τους δύο, όσο αφορά την παραμονή τους στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

O Άρης Αμφίκλειας υποδέχεται την ΑΕΕΠ Χαλκίδας με τους φιλοξενούμενους να είναι το φαβορί του αγώνα, αλλά τους ”κιτρινόμαυρους” να είναι πάντα ανταγωνιστικοί στην έδρα τους, στοχεύοντας με τη σειρά τους στη νίκη, που αν έρθει θα μετρήσει διπλά στο κυνήγι της παραμονής.

Ντέρμπι και στο Βασιλικό, με τον τοπικό ΓΑΣ που τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει σημάδια αγωνιστικής κάμψης, να υποδέχεται τον Πρωτέα Σχηματαρίου, που με τη σειρά του ψάχνει μια ακόμα  νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας μετά από αυτή επί του ΓΑΣ Άμφισσας, για να ανασάνει βαθμολογικά.

Μεγάλο ντέρμπι και στο Αλιβέρι, με τις Κονίστρες να υποδέχονται τον Γ.Σ. Ιτέας, με το νικητή της αναμέτρησης να αποκτά ξεκάθαρο αβαντάζ για την παραμονή.

Στην Άμφισσα τέλος, ο τοπικός ΓΑΣ είναι το φαβορί απέναντι στον Αστέρα του Αλιβερίου, με την ομάδα της Φωκίδας να επιδιώκει να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί αποτελεσμάτων, επιστρέφοντας στις επιτυχίες.

Τι έγινε στον α’ γύρο:

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 70-51

Διαιτητές: Ζιώγας Αλ.-Αργυρούδης Μιχ. (ΕΣΚΑ)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-6, 42-25, 59-35, 70-51.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Καπετάνιος, Τσακός 4, Ρουμπής 7 (1), Κολοβός 6, Μπαλάνος 5 (1), Αγγελέτος 6, Κωνσταντόπουλος 4, Σπανός 9, Τσαούσης 8, Δενδρινός 6, Αγκαλίου 12, Κουτσογιάννης 3 (1).

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μάρκου): Χαρατσής 16 (4), Καστάνας 4, Μιχέλης 4, Μάρκου 7, Κατσίκας 2, Τσεκούρας 11, Φίλιντας 3 (1), Παναγιώτου 4, Τσιαπραϊλης.

 

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΛΙΑΡΤΟΣ 52-51

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-9, 28-31, 43-43, 52-51.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Κανακάρης 3 (1), Βασιλείου 2, Βίγγος 6 (1), Ταμπούρης, Μπλόντζος 7, Κατσαγάνης 14, Ψεύτης, Σέττος, Τσελεκούνης 3 (1), Χριστοφόρου, Θεοδώρου, Καυκής 17.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας, Τζανόπουλος 3, Τσέκος 14, Τζαβαρίνης 5 (1), Σκυριανός 7 (1), Σταγκίδης 3 (1), Λάζαρης 3, Αρβανίτης, Βλαχογιάννης 6 (1), Χρυσοβέργης 2, Πανδής 8.

 

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΛΟΚΡΟΣ 60-86

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 35-41, 38-65, 60-86.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου, Βέλλιος, Λούπουλ 18 (2), Τερματζίδης, Παπαγεωργίου 2, Κωτσαδάμ, Κουτσούμπας 7 (1), Κυριάκου 12 (1), Τσώνης, Ντάλλης 15 (2), Καγιάς 4, Ματζιώρης 2.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχας 8, Ανδρέου 3, Κοσμετάτος Ευαγγ. 3, Κοσμετάτος Γερ. 7, Βερούσης 5, Πάσσας 13, Τότσι, Μπόλματης 13 (2), Μάτος Αν.15 (2), Μάτος Αγγ. 15 (2), Σοροπάνης 4.

 

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 67-70

Διαιτητές: Σκούτας Λ.-Σπυρόπουλος Σπ. (ΕΣΚΑ)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 32-48, 50-61, 67-70.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Μπαλάφας):  Μπελιάς 5, Νταλαγιάννης 2, Λειβαδίτης 3 (1), Βαϊνάς, Χαλάτσης 4, Σαράφογλου, Βλάχακης 3 (1), Στεφάνου 17, Χαρίσης 11, Παπαγιαννόπουλος, Χαντζής 22 (3), Σολομωνίδης.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 7, Ζήμπρας 5, Πρίφτι Α. 11 (2), Πρίφτι Α., Αργυρίου 11 (2), Μπέλλος, Παπανικολάου 5 (1), Κατσαρός 6, Λαφτσίδης 7 (1), Νασάκης 13 (2), Κατσαγώνας 2, Κικίδης 3 (1).

 

ΚΑΔΜΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 61-71

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 32-38, 51-53, 61-71.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας, Ευαγγελίου Γ., Ευαγγελίου Γιουργκ., Μπόγρης 5 (1), Κόλλιας 7, Φλώτσιος 4, Παπαδάκης 12 (2), Μούντριχας 11, Κωνσταντούρας 6, Τούτουζας 2, Σταμέλος 5 (1), Γεροντίτης 9.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Ματσαγγούρας 8 (2), Χατζής, Γρυπάρης 6, Παναγιωτίδης 19 (3), Χαρατσής 18 (1), Θωμάς 13, Κικίδης Ν. 1, Κανινής 2, Κικίδης Κ., Ματθαίος, Μπόκος, Παγώνης 4.

 

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 43-68

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-9, 19-31, 31-48, 43-68.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Πατσαλής, Γλάρος 8, Βογιατζής 2, Καψούλης 2, Γανωτής 2, Μάστορης Ι., Ιωάννου Ε., Αχματιώτης 5 (1), Ιωάννου Φ. 15, Καραμάνος 3, Τζουβάνας 4, Μπασούκος 2.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής 4, Κυριακίδης 9 (2), Οικονόμου 14 (2), Ξαγάρας, Κατσούλας 16 (1), Παπαθεοχάρης 3 (1), Μπιλέρης 2, Λούκας 18 (6), Κοντογεώργος 2.

 

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ 46-32

Διαιτητές: Ντάνος-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-9, 18-16, 32-23, 46-32.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Μαναίος 8, Παπαδημητρίου, Κουτρόγιαννος, Πασαλιμανιώτης, Μολές Αργ. 2, Αγγελόπουλος, Κατσίμπρας Φ., Κατσίμπρας Παν. 5, Χαλκιάς 5, Σταύρου 11 (1), Τσιριπέρου 12 (2), Μολές Ι. 3 (1).

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Βασιλείου, Γιαννάκας 8 (2), Ψαριανός 4, Καπέλος 2, Μπαλάφας, Τσιρόπουλος 2, Δήμας Ν., Δημάς Χ., Κανάκης 10, Αποστολίδης 6 (2).

 

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 16ης (εξ αναβολής) αγωνιστικής:

18:00 Κλειστό Αμφίκλειας Άρης Αμφίκλειας-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Ντάνος-Καραμπιτσάκος)

18:00 Κλειστό Αλιάρτου Αλίαρτος-Μαλεσίνα (Χαϊνά-Χουγιάζος)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Κονίστρες-Γ.Σ. Ιτέας  (Παντελίδης-Νικολιάς)

18:00 Κλειστό Αταλάντης Λοκρός-Απόλλων Λιβαδειάς (Σπυρόπουλος-Τσάλας Γ.)

18:00 Κλειστό Θήβας Άρης Θήβας-Κάδμος (Σπυρόπουλος Σπ.-Αργυρούδης Μιχ.)

17:00 Κλειστό Άμφισσας ΓΑΣ Άμφισσας-Αστέρας Αλιβερίου (Κοτσιμπός-Ζαφείρη)

18:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-Πρωτέας Σχηματαρίου (Τσάλας Ι.-Γερονικολός)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 16 31 1270-998 15-1
2 Άρης Θήβας 16 30 1255-1077 14-2
3 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 16 27 1065-898 11-5
4 ΓΑΣ Άμφισσας 16 27 1114-1023 11-5
5 Κάδμος 16 27 1060-895 11-5
6 Απόλλων Λιβ. 16 25 1031-1033 9-7
7 ΓΑΣ Βασιλικού 16 23 1012-1007 7-9
8 Γ.Σ. Ιτέας 16 23 1018-1054 7-9
9 Κονίστρες 16 23 830-930 7-9
10 Πρωτέας Σχημ. 16 21 1019-1046 5-11
11 Αστ. Αλιβερίου 16 21 932-1052 5-11
12 Άρης Αμφίκλειας 16 20 985-1135 4-12
13 Μαλεσίνα 16 19 863-1127 3-13
14 Αλίαρτος 16 19 927-1078 3-13

Σχετικά άρθρα

Με Ολυμπιακό, ΔΕΚΑ και Περιστέρι ο όμιλος του Πρωτέα Σχηματαρίου!

pannikolaou

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (28-29 Μαΐου)

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Παίζουν σήμερα Πρωτέας Σχηματαρίου-Κάδμος

pannikolaou