FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Για την επιστροφή στις επιτυχίες! (Έσπερος Λαμίας-Νίκη Βόλου 5 μ.μ.)

Η αυλαία της 21ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής (3ος όμιλος) ανοίγει σήμερα με τον αγώνα του Έσπερου Λαμίας απέναντι στη Νίκη Βόλου, με την ομάδα του Σοφογιάννη να επιδιώκει να επιστρέψει σήμερα στα θετικά αποτελέσματα μετά από αγωνιστική απραξία 20 ημερών!

Ο Έσπερος Λαμίας έχει να αγωνιστεί σε αγώνα πρωταθλήματος από τις 6 Μαρτίου όταν ηττήθηκε στην Καρδίτσα με 74-68.

Έκτοτε, ακολούθησαν δύο αγώνες που δεν έγιναν εξαιτίας covid, με Ερμή Σχηματαρίου και Ιωάννινα, με την ομάδα της Λαμίας να θέλει σήμερα να βρει τα πατήματα της πάνω στο παρκέ και να επιστρέψει στις νίκες μετά τον εντός έδρας αγώνα της 27ης Φεβρουαρίου με τους Τιτάνες Παλαμά (71-52).

Ο Έσπερος με νίκη σήμερα θα παραμείνει εντός του στόχου εισόδου στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος, αντιμετωπίζοντας μια ομάδα που την είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο μέσα στην έδρα της με 62-63, σε ένα μεγάλο ντέρμπι που είχε κριθεί στο φινάλε!

5/12/21

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 62-63

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Τσαρδούλιας-Τσάνταλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-35, 47-51, 62-63.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Νίκολης 5 (1), Βερτζάγιας 7 (1), Ζησόπουλος 7 (1), Κουτίνας 8 (1), Μπουσκολίτης 2, Καλλές 18, Σαριμπαλίδης 3 (1), Σπανόπουλος 2, Λόλας 7, Ζούλης, Ξενιτίδης 3.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Λάππας 13 (1), Τσεσμετζίδης 3 (1), Στεφάνου 1, Ρουμελιώτης 2, Ευθυμίου 5, Φύκας 9 (1), Πάππος 3, Τεπετίδης 14 (2), Νέστορας, Παπαργυρόπουλος 13 (2), Μαγγελάκης, Μπακόλιας.

 

Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ

Κατσιμήδου 17.00 Αίολος Τρ.-Ιωάννινα ΣΚ Θεοδώρου-Ταρενίδης Κ.-Χρυσάφης (Χλωρός)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Νίκη Βόλου Παζώλης-Καρακώστας-Γεωργούλης (Χριστοδούλου Γ.)

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΡΤΙΟΥ

Μπάρας 17.00 Ίκαροι Τρικάλων-Ερμής Σχηματαρίου Ελευθεριάδης-Κατωτικίδης-Παπαγεωργίου (Γκαρτζονίκας)

Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Ολυμπιακός Βόλου Ταρενίδης Στ.-Λουλουδιάδης-Καρακώστας (Βόντζας)

Ιωαννίνων (Ν) 17.00 ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αναγέννηση Καρδίτσας Τσιρτσιμάλης-Πράττος-Σελεβός (Ιωακειμίδης)

Μελίκης 17.00 Μελίκη-Τιτάνες Παλαμά Μαραμής-Γιαννούλης-Μπουγλός Π. (Ντόγκας)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Ερμής Σχημ. 18 35 1441-1180 17-1
2 Αίολος Τρικάλων 18 33 1285-1077 15-3
3 Ίκαροι Τρικάλων 18 31 1435-1274 13-5
4 Δόξα Λευκάδας 19 31 1324-1216 12-7
5 ΑΓΣ Ιωαννίνων 18 30 1290-1275 12-6
6 Νίκη Βόλου 19 28 1334-1257 9-10
7 Έσπερος Λαμίας 16 26 1095-1044 10-6
8 Πρ. Γρεβενών 18 26 1218-1378 8-10
9 Αναγ. Καρδίτσας 19 25 1270-1342 6-13
10 Ολυμπιακός Β. 18 23 1298-1309 5-13
11 Ιωάννινα 18 23 1257-1314 5-13
12 Τιτάνες Παλαμά 19 23 1267-1411 4-15
13 ΓΑΣ Μελίκης 18 20 1033-1470 2-16

Σχετικά άρθρα

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Η μάχη της παραμονής! Ο Πρωτέας Σχηματαρίου κρατάει την τύχη στα χέρια του

pannikolaou

Σαν σήμερα…20 Μαΐου (2017-2021)

pannikolaou

Euroleague final-4: Ο Χρήστος Μωραΐτης σχολιάζει τον ημιτελικό Ολυμπιακός-Εφές 74-77

pannikolaou