FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Καταστροφική ήττα! Αναγέννηση Λαμίας-Α.Σ. Νίκαιας 57-61

Στον δικό της ”τελικό” η Αναγέννηση Λαμίας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Α.Σ. Νίκαιας αλλά και το δικό της άγχος, ηττήθηκε με 57-61 και πλέον έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για παραμονή στη Γ’ Εθνική!

Η ομάδα του Κουμπούρα ήταν πολύ άστοχη, ιδίως από την περιφέρεια, μπήκε στη διαδικασία να κυνηγάει στο σκορ από νωρίς και τελικά γνώρισε την ήττα με 61-57 που κατά πάσα πιθανότητα θα αποδειχθεί καταστροφική.

Στο ημίχρονο η Αναγέννηση βρέθηκε πίσω με 6 πόντους (24-30), στο 30′ η Νίκαια διατήρησε το προβάδισμα (38-44), με την ομάδα του Κουμπούρα να κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα στη δ’ περίοδο ‘όταν με επιμέρους σκορ 8-0 και συνεχόμενους πόντους του Κοντολάτου προσπέρασε με 46-44!

Ένα τρίποντο του Τουρναβίτη έδωσε και παλι το πάνω χέρι στη Νίκαια με το ντέρμπι να πηγαίνει στον πόντο.

Ο Κοντολάτος μείωσε σε 55-56 αλλά ο Φιλιπόπουλος με 4 πόντους έδωσε αέρα νίκης στους φιλοξενούμενους που τελικά επικράτησαν με 57-61.

Κρίσιμο σημείο του αγώνα, τα δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, το πρώτο μετά από χαμένες βολές, με το σκορ στο 57-58 υπέρ των φιλοξενούμενων, που έφεραν την ήττα για την Αναγέννηση, η οποία στο β’ γύρο έχασε στην έδρα της και τους δύο ”τελικούς” με Αγρίνιο και Νίκαια.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραβίτης-Παπαδόπουλος Χ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 24-30, 38-44, 57-61.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Καλίλας, Φετοκάκης 1, Λιάπης 11, Αντωνόπουλος 5 (1), Κουμπούρας 9, Τσιώτας 1, Μεϊντάνης, Χαντζόπουλος 4 (1), Πελεκούδας 11, Κοντολάτος 15 (1).

Α.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ (Μπελαλίδης): Καμζέλας, Μουράτης 5 (1), Ντάφος 5, Κουραμάς, Τουρναβίτης 8 (2), Χήρας 5 (1), Πασχάλης 12, Μπλιάντζας 10 (1), Φιλλιπόπουλος 16.