FEATURED Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Το έχασε στο τέλος! Αναγ. Λαμίας-Σοφάδες 74-79

Η Αναγέννηση Λαμίας έφτασε κοντά σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον πολύ καλό και φιλόδοξο Γ.Σ. Σοφάδων, ήταν μπροστά στο σκορ για 33′ και μάλιστα με σημαντική διαφορά, αλλά στο τέλος έπαθε…μπλακ-άουτ, για να γνωρίσει την ήττα με 74-79!

Η ομάδα του Κουμπούρα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, έδειξε για μια ακόμα φορά πως δεν είναι η θέση της για αυτή τη βαθμολογική θέση, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά με την ήττα να μην είναι καταδικαστική, αλλά να αφήνει μια έντονη πίκρα, καθώς έδειξε πως σήμερα μπορούσε να κάνει την υπέρβαση.

Μετά από μια πρώτη περίοδο απόλυτα ισορροπημένη (19-19), η Αναγέννηση έκανε ένα πολύ καλό φίνις προς το τέλος του ημιχρόνου, όταν με επιμέρους σκορ 9-0 μετέτρεψε το 33-33 σε 42-33 με 4 πόντους του Πελεκούδα και ένα τρίποντο την τελευταία επίθεση του Τσιώτα!

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου με +11 (46-35), για να απαντήσουν οι Σοφάδες μειώνοντας σε 48-42 και το τρίτο 10λεπτο να τελειώνει με 57-49 υπέρ της ομάδας του Κουμπούρα!

Στο 33′ η Αναγέννηση προηγήθηκε με 63-55, για να ξεκινήσει κάπου εκεί η αντεπίθεση των Σοφάδων που με επιμέρους σκορ 6-15 προσπέρασαν με 69-70 στο 1′:06” για το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με +6 (69-75), η Αναγέννηση μείωσε στα 14” για τη λήξη σε 74-77, για να διαμορφωθεί το τελικό 74-79 υπέρ των Σοφάδων!

Από την Αναγέννηση πρώτος σκόρερ ο Κοντολάτος με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Τσιώτας, Αντωνόπουλος που πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ από τον Γ.Σ. Σοφάδων ο Μοσόρας και ο Δαουλάρης ήταν καθοριστικοί στο διάστημα της ανατροπής αλλά και συνολικά στο β’ ημίχρονο.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γιαννούλης-Μπουγλός Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 42-33, 57-49, 74-79.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας-Τσακωνίτης): Αγγελόπουλος, Φετοκάκης 2, Λιάπης 7 (1), Αντωνόπουλος 13 (4), Κουμπούρας 9, Καρατζάβελος, Τσιώτας 13 (3), Μεϊντάνης, Χρυσοσπάθης, Χαντζόπουλος 2, Πελεκούδας 12, Κοντολάτος 16.

ΣΟΦΑΔΕΣ (Παππάς): Κυριακόπουλος 2, Ζωϊτσάκος Χ. 4, Παπαϊωάννου 11, Σιαμέτης 5, Ζωϊτσάκος Τ., Αναγνωστόπουλος 15 (2), Μουταρέλος, Ντασιώτης, Δίκαρος 6 (2), Μοσόρας 20 (2), Δαουλάρης 16 (3).