FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Εμβόλιμη αγωνιστική με ντέρμπι παραμονής! (21η)

Με την εμβόλιμη 21η αγωνιστική, που προέκυψε λόγω των αρκετών αναβολών εξαιτίας της κακοκαιρίας του Μαρτίου, συνεχίζεται σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Μόλις 6 στροφές πριν από το φινάλε του φετινού πρωταθλήματος και τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει, ιδίως στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, καθώς το γεγονός ότι φέτος υποβιβάζονται 5 ομάδες, οδηγεί τις…μισές ομάδες του πρωταθλήματος, να παλεύουν για την αποφυγή του μοιραίου.

Στο σημερινό πρόγραμμα, αναμφίβολα ξεχωρίζει ο αγώνας στο κλειστό του Μαλεσίνας, όπου η τοπική ομάδα υποδέχεται τον Πρωτέα Σχηματαρίου, με τον νικητή να παίρνει παράταση ζωής και τον ηττημένο να έρχεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση.

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο αγώνας στο κλειστό του Αλιβερίου, όπου οι Κονίστρες που μετρούν 7 σερί ήττες, θέλουν να σπάσουν το αρνητικό σερί και να διατηρήσουν τις ελπίδες παραμονής απέναντι στον ΓΑΣ Βασιλικού που με τη σειρά του ψάχνει μια εκτός έδρας νίκη για να ”κλειδώσει” τη δική του παραμονή στην κατηγορία.

Ο εντυπωσιακός στο β’ γύρο Άρης Αμφίκλειας υποδέχεται τον Άρη Θήβας, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι θέλουν τη νίκη για να φτάσουν ακόμα πιο κοντά στην παραμονή, ενώ οι ”κιτρινόμαυροι” της Θήβας στοχεύουν στο διπλό περιμένοντας ενδεχόμενη γκέλα του Λοκρού πριν το μεταξύ τους αγώνα του β’ γύρου.

Στην Αλίαρτο, η τοπική ομάδα που παλεύει όλα τα ματς ιδίως στην έδρα της παρότι δεν έχει ουσιαστικές ελπίδες παραμονής, θα αντιμετωπίσει τον ΓΑΣ Άμφισσας που θέλει τη νίκη για να βρεθεί κοντά στην 3η θέση της βαθμολογίας και τα playoffs.

Τέλος στη Χαλκίδα, η ΑΕΕΠ υποδέχεται τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, σε ένα αγώνα όπου οι γηπεδούχοι με νίκη θα παραμείνουν κοντά στα playoffs, ενώ ο Απόλλων σε ενδεχόμενο διπλό μπαίνει για τα καλά στο κόλπο της πρώτης τετράδας.

Ο αγώνας Κάδμος-Αστέρας Αλιβερίου αναβλήθηκε λόγω της συμμετοχής της εφηβικής ομάδας της Θήβας στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος στο Ηράκλειο Κρήτης, ενώ ο αγώνας Γ.Σ. Ιτέας-Λοκρός διεξήχθη τη Μεγ. Τετάρτη με σκορ 67-82 υπέρ της ομάδας της Αταλάντης.

 

Τι έγινε στον α’ γύρο: 
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-68

Διαιτητές: Ντάνος-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-14, 43-37, 59-51, 73-68.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Βέλλιος 28 (6), Λούπουλ 18 (3), Τερματζίδης 6, Κωτσαδάμ, Κουτσούμπας, Γίτσας, Ντάλλης 14, Καγιάς 3, Μαντζιώρης 2.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 13 (2), Καπετάνιος, Δεμερτζής 2, Ρουμπής 2, Μπαλάνος 4, Αγγελέτος 25 (1), Αγκαλίου, Σπανός 11, Γεωργουσόπουλος 11 (1), Δενδρινός.

 

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 57-55

Διαιτητές: Αντωνιάδης-Χριστοδουλάκης (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 30-20, 49-32, 57-55.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Μπελιάς, Νταλαγιάννης 8 (1), Λειβαδίτης 3 (1), Βαϊνάς 6 (2), Σαράφογλου, Βλαχάκης 3 (1), Σολομονίδης 2, Στεφάνου 22 (1), Χαρίσης 5, Παπαγιαννόπουλος 6 (1), Βόγγελης, Χαντζής 2.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος-Καραμίντζος): Σέττος, Κανακάρης 5 (1), Κούτσικος, Βίγγος 4 (1), Καζάκης, Τούντας 5 (1), Κατσαγάνης 18, Κυριάκης, Χριστοφόρου, Τσελεκούνης 3 (1), Θεοδώρου 7, Καυκής 13.

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 94-79

Διαιτητές: Τσάλας Γ.-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 56-43, 73-57, 94-79.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Κατσιμίχα): Ματσαγγούρας 4, Χατζής, Γρυπάρης 6, Παναγιωτίδης 28 (3), Χαρατσής 8, Θωμάς 20 (3), Κικίδης Κ. 8, Κικίδης Ν. 2, Κουτρουλάρας 3 (1), Μπόκος 2, Παγώνης 11.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Μώρος): Ποζιός 2, Μιχέλης 10 (1), Παπαναγιώτου 5, Κατσίκας 2, Χαρατσής 26 (4), Τσεκούρας 11, Τσιαπραΐλης 2, Κουρέπης 9 (2), Καστανάς 12.

 

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ-ΑΛΙΑΡΤΟΣ 77-67

Διαιτητές: Χουγιάζος-Πετώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 40-38, 61-49, 77-67.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής 4, Κυριακίδης 13 (2), Οικονόμου 7, Ξαγάρας 8, Κατσούλας 21 (3), Παπαθεοχάρης, Λούκας 6 (2), Λιαράκης 3 (1), Μαμαρέλης 15 (1), Κοντογιώργος.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 5 (1), Τζανόπουλος 3 (1), Τσέκος 10, Παπαποστόλου 9 (1), Τζαβαρίνης 2, Σκυριανός 15 (1), Σταγκίδης 3 (1), Λάζαρης 8, Σιδεράς, Βλαχογιάννης 1, Αρβανίτης 7, Πανδής 4.

 

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ 62-64

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 32-27, 51-43, 62-64.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Ζήμπρας, Πρίφτι Απ. 6 (2), Πρίφτι Αν., Αργυρίου 15 (2), Τσίτσης, Μπέλλος 2, Παπανικολάου 2, Κατσαρός 3 (1), Λαφτσίδης 10, Νασάκης 17 (3), Κατσαγώνας 4, Κικίδης 3 (1).

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Δημάς Χ., Ψαριανός 6, Γιαννάκας 6 (2), Μιχόπουλος 2, Κανάκης 15, Τσιρόπουλος, Δημάς Ν. 13, Καπέλος 6, Αποστολίδης 11 (3), Ματζάκος 5 (1), Καριώτης.

 

Το σημερινό πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:

19:30 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Απόλλων Λιβαδειάς (Μπούκας-Χρηστίδης ΕΣΚΑ)

19:30 Κλειστό Μαλεσίνας Μαλεσίνα-Πρωτέας Σχηματαρίου (Χουγιάζος-Κοτσιμπός)

19:30 Κλειστό Αμφίκλειας Άρης Αμφίκλειας-Άρης Θήβας (Ντάνος-Τσάλας Γ.)

19:30 Κλειστό Αλιάρτου Αλίαρτος-ΓΑΣ Άμφισσας (Καραμπιτσάκος-Ζαφείρη)

20:00 Κλειστό Αλιβερίου Κονίστρες-ΓΑΣ Βασιλικού (Γερονικολός-Χριστοδούλου Σπ.)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 21 41 1680-1324 20-1
2 Άρης Θήβας 20 37 1527-1312 17-3
3 ΓΑΣ Άμφισσας 20 34 1395-1276 14-6
4 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 20 33 1346-1182 13-7
5 Κάδμος 20 31 1295-1177 11-9
6 Απόλλων Λιβ. 20 31 1297-1313 11-9
7 Γ.Σ. Ιτέας 21 30 1341-1388 9-12
8 ΓΑΣ Βασιλικού 20 29 1284-1283 9-11
9 Άρης Αμφίκλειας 20 28 1273-1362 8-12
10 Κονίστρες 20 27 1051-1206 7-13
11 Πρωτέας Σχημ. 20 26 1268-1300 6-14
12 Αστ. Αλιβερίου 20 26 1170-1331 6-14
13 Μαλεσίνα 20 26 1121-1369 6-14
14 Αλίαρτος 20 24 1162-1387 4-16

*Γ.Σ. Ιτέας και Λοκρός έχουν από ένα αγώνα περισσότερο.

Σχετικά άρθρα

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Σχηματίζεται ο…νέος χάρτης της σεζόν 2022-23!

pannikolaou

Σαν σήμερα…24 Μαΐου (2016-2021)

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΓΑΣ Βασιλικού-ΓΑΣ Άμφισσας (photo album)

pannikolaou