FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ντέρμπι παραμονής σε Αλιβέρι και Βασιλικό! (23η αγωνιστική)

Τέσσερις στροφές πριν το τέλος του συναρπαστικότερου πρωταθλήματος των τελευταίων ετών και η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού καλά κρατεί, με αγώνες που μπορούν να κρίνουν πολλά και στο σημερινό πρόγραμμα.

Τα δύο παιχνίδια σε Αλιβέρι και Βασιλικό ξεχωρίζουν στο πρόγραμμα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως στις υπόλοιπες αναμετρήσεις δεν μπορούν να προκύψουν αποτελέσματα που θα φέρουν ανατροπές.

Στο Αλιβέρι ο Αστέρας δίνει αγώνα χωρίς αύριο υποδεχόμενος την ΑΕΕΠ Χαλκίδας που βρίσκεται σε αγωνιστική κάμψη το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Μεγάλο ντέρμπι στο Βασιλικό, όπου ο ΓΑΣ μετά την ήττα του μεσοβδόμαδα από τις Κονίστρες έμπλεξε σε περιπέτειες, θέλοντας σήμερα τη νίκη για να κάνει το 2-0 απέναντι στον Άρη και κατά πάσα πιθανότητα να εξασφαλίσει και τη σωτηρία του. Η ομάδα της Αμφίκλειας από την πλευρά της ψάχνει το διπλό ώστε να διατηρηθεί σε θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο πρωτοπόρος Λοκρός αναμένεται να έχει εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό Αλίαρτο, ενώ φαβορί είναι και ο Άρης Θήβας στον αγώνα με τη Μαλεσίνα, που μετά την εντός έδρας ήττα από τον Πρωτέα Σχηματαρίου κυνηγάει πλέον ένα θαύμα.

Ο Απόλλων Λιβαδειάς υποδέχεται τον Γ.Σ. Ιτέας, με τους γηπεδούχους να βλέπουν πλέον και προς την πρώτη τετράδα ενώ η ομάδα του Μωραΐτη ακόμα δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή της και θέλει το διπλό.

Ο ΓΑΣ Άμφισσας υποδέχεται τις Κονίστρες, με τους γηπεδούχους να θέλουν τη νίκη για την 3η θέση και τις Κονιστρες να ψάχνουν ένα μεγάλο διπλό για την παραμονή τους στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο αγώνας Πρωτέας Σχηματαρίου-Κάδμος αναβλήθηκε λόγω συμμετοχής της ομάδας της Θήβας στην τελική φάση του 49ου Πανελλήνιου πρωταθλήματος.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 23ης αγωνιστικής:

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Σπυρόπουλος-Αποστόλου)

18:00 Κλειστό Βασιλικού ΓΑΣ Βασιλικού-Άρης Αμφίκλειας (Καραμπιτσάκος-Τσάλας Γ.)

18:00 Κλειστό Θήβας Άρης Θήβας-Μαλεσίνα (Μπούκας-Καρακωνσταντόπουλος-ΕΣΚΑ)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Γ.Σ. Ιτέας (Ντάνος-Κατσέλη)

19:00 Κλειστό Άμφισσας ΓΑΣ Άμφισσας-Κονίστρες (Κοτσιμπός-Πατάγιας)

18:00 Κλειστό Αταλάντης Λοκρός-Αλίαρτος (Χουγιάζος-Χριστοδούλου)

 

Τι έγινε στον α’ γύρο:

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 88-49

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-16, 55-34, 74-43, 88-49.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Τσαούσης, Κουτσογιάννης 9 (3), Καπετάνιος 1, Δεμερτζής 25 (1), Κολοβός 11, Μπαλάνος 8 (1), Αγγελέτος 16 (2), Αγκαλίου, Σπανός 6, Χαρλαβάνης, Δενδρινός 4, Γεωργουσόπουλος 8.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Κουκουβάος 3 (1), Ρέτσας 1, Καψούλης 10, Βασιλείου, Βογιατζής 1, Γανωτής 9, Ιωάννου Φ. 11, Καραμάνος 8, Ιωάννου Ε. 2, Αχματιώτης 4, Παπακωνσταντίνου.

 

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 60-71

Διαιτητές: Χουγιάζος-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 36-30, 47-52, 60-71.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Μώρος): Μώρος 5, Μιχέλης 12, Φιλίντας, Κατσίκας, Χαρατσής 13 (2), Τσεκούρας 9 (1), Παπαναγιώτου 4, Τσιαπραΐλης, Κουρέπης 4, Καστάνας 13.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 5 (1), Ζήμπρας 2, Πρίφτι Αγγ., Πρίφτι Αν. 3 (1), Αργυρίου 11 (2), Τσίτσης 6, Μπέλλος 3 (1), Παπανικολάου 7, Κατσαρός 2, Νασάκης 14 (3), Λαφτσίδης 12, Κικίδης 6.

 

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 60-98

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 34-49, 50-79, 60-98.

ΑΝ.ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ (Δαδίτσιος) : Κανακάρης 6 (2), Τούντας 2, Βίγγος 9 (2), Ταμπούρης 3,  Κατσαγάνης 17,  Κυριάκης, Τσελεκούνης 2, Καζάκης 4,  Θεοδώρου 9,  Καυκής 8,  Χριστοφόρου, Κούτσικος.

ΑΡΗΣ θΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας) :Ματσαγγούρας 10 (2), Χατζής 3 (1), Γρυπάρης 17 (2) , Παναγιωτίδης 10 (1), Χαρατσής 14 (1), Θωμάς 16 (1) , Κικίδης Κ , Κανινής 11, Κικιδης Ν 12 (2), Κουτρουλάρας 3 (1), Παγώνης 2, Μπόκος.

 

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 72-63

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 41-33, 56-53, 72-63.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Μολές Ι., Παπαδημητρίου 1, Μαναίος, Γεωργαντάς 9, Μολές Αρ. 14 (1), Αγγελόπουλος 6 (1), Κατσίμπρας Φ., Κατσίμπρας Π., Χαλκιάς 4, Στάυρου 27 (3), Τσιριπέρου 11 (2), Κουτρόγιαννος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 3 (1), Βέλλιος 11 (2), Λούπουλ 6, Τερματζίδης 18 (1), Κουτσούμπας 5, Τσώνης 2, Γίτσας 2, Ντάλλης 16 (1), Καγιάς 5 (1).

 

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 44-59

Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάλας Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 20-32, 26-46, 44-59.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Γιαννάκας 2, Ψαριανός Αν. 6, Καπέλος, Μιχόπουλος 4, Μπαλάφας 1, Τσιρόπουλος, Δημάς Νικ. 4, Δημάς Χαρ. 6 (2), Κανάκης 2, Αποστολίδης 3 (1), Μαντζάκος 16 (2).

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Τσικνής 1, Οικονόμου 8, Ξαγάρας 6, Κατσούλας 17 (1), Παπαθεοχάρης 2, Δρίβας 9 (1), Λούκας 8, Μαμαρέλης 8 (2), Λιαράκης.

 

ΑΛΙΑΡΤΟΣ-ΛΟΚΡΟΣ 63-80

Διαιτητές: Ντάνος-Χριστοδούλου Σπ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 28-36, 41-61, 63-80.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 2, Αντωνίου 6, Τσέκος 8 (2), Παπαποστόλου 9, Σκυριανός 19 (2), Σταγκίδης 3 (1), Λάζαρης, Βλαχογιάννης 6 (1), Πανδής 10.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Ζότο, Ανδρέου 2, Ανέστης, Κοσμετάτος Γ. 11, Βερούσης 4, Πάσσας 18, Τότσι, Μπόλματης 2, Μάτος Αν. 7, Μάτος Αγγ. 24 (5), Σοροπάνης 9 (1), Ξηρογιάννης 3.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 21 41 1680-1324 20-1
2 Άρης Θήβας 21 39 1587-1355 18-3
3 ΓΑΣ Άμφισσας 21 36 1460-1319 15-6
4 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 21 34 1405-1259 13-8
5 Απόλλων Λιβ. 21 33 1374-1372 12-9
6 Κάδμος 20 31 1295-1177 11-9
7 Γ.Σ. Ιτέας 21 30 1341-1388 9-12
8 ΓΑΣ Βασιλικού 21 30 1350-1348 9-12
9 Άρης Αμφίκλειας 21 29 1316-1422 8-13
10 Κονίστρες 21 29 1116-1270 8-13
11 Πρωτέας Σχημ. 21 28 1332-1352 7-14
12 Μαλεσίνα 21 27 1173-1433 6-15
13 Αστ. Αλιβερίου 20 26 1170-1331 6-14
14 Αλίαρτος 21 25 1205-1452 4-17
  • Κάδμος και Αστέρας Αλιβερίου έχουν ένα αγώνα λιγότερο. 

Σχετικά άρθρα

Ηλίας Χαντζής: ”Αισθανόμαστε ότι κατακτήσαμε το δικό μας πρωτάθλημα”

pannikolaou

Το θαύμα του Πρωτέα Σχηματαρίου! Από φαβορί για υποβιβασμό στην παραμονή!

pannikolaou

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πρωτέας Σχηματαρίου-Κονίστρες (photo album)

pannikolaou