FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Τρία ντέρμπι στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ (20η αγωνιστική-Τετάρτη 20/4)

Τρεις αγώνες σήμερα για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, με τα οποία θα κλείσει η 20η αγωνιστική και παράλληλα θα…ανοίξει η 21η αγωνιστική!

Το περασμένο Σάββατο έγιναν οι 4 από τους 7 αγώνες λόγω της μη διαθεσιμότητας του κλειστού της Θήβας, αλλά και εξαιτίας της απουσίας του Ηλία Χαντζή με την ομάδα Νεανίδων του Πρωτέα Σχηματαρίου.

Η 20η αγωνιστική λοιπόν που ξεκίνησε το Σάββατο και συνεχίστηκε την Κυριακή, ολοκληρώνεται σήμερα με 2 αγώνες, αλλά και ένα ματς της 21ης μέρας, ως…προκαταβολή της εμβόλιμης αγωνιστικής που θα ακολουθήσει την Τετάρτη του Πάσχα!

Από τα τρία ματς, που αναμένονται αμφίρροπα, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον βρίσκεται στον αγώνα του Αστέρα Αλιβερίου με τον Πρωτέα Σχηματαρίου, όπου και οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Στη Λιβαδειά, ο Απόλλων υποδέχεται τον Κάδμο, με τις δύο ομάδες να επιδιώκουν εκτός από τη νίκη και το καλό θέαμα. Ο Απόλλων θέλει τη νίκη για λόγους γοήτρου, ενώ ο Κάδμος που έγραψε ιστορία με την εφηβική του ομάδα, στοχεύει στη νίκη για να διατηρηθεί σε τροχιά τετράδας.

Για την 21η αγωνιστική που θα διεξαχθεί την Τετάρτη του Πάσχα, ο Γ.Σ. Ιτέας και ο Λοκρός συμφώνησαν να αγωνιστούν σήμερα, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι θέλουν τη νίκη για να ”κλειδώσουν ” την παραμονή και οι φιλοξενούμενοι για να κρατήσουν την απόσταση ασφαλείας από τον Άρη Θήβας.

Οι αγώνες και οι διαιτητές στο σημερινό πρόγραμμα:

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ. Ιτέας-Λοκρός (Ντάνος-Καραμπιτσάκος)

19:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Πρωτέας Σχηματαρίου (Χουγιάζος-Χαϊνά)

19:30 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Κάδμος (Κοτσιμπός-Πατάγιας)

 

Τι έγινε στον α’ γύρο

ΛΟΚΡΟΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 95-74

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-19, 47-41, 75-59, 95-74.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχς 4, Ανδρέου 8 (2), Κοσμετάτος Ευ., Ζώτος, Βερούσης 6, Πάσσας 26, Τότσι, Μπόλματης 5, Μάτος Αν. 20, Μάτος Αγγ. 17 (3), Ανέστης, Σοροπάνης 9.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Παπαδημητρίου 2, Μαναίος, Μολές 9 (2), Αγγελόπουλος 10 (2), Κατσίμπρας, Κανατάς 2, Χαλκιάς 2, Σταύρου 26 (3), Τσιριπέρου 21 (4), Κατσίμπρας Φ. 2.

 

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 74-65

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-8, 37-35, 57-51, 74-65.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Μπελιάς 2, Νταλαγιάννης 14 (2), Λειβαδίτης 2, Βαϊνάς 2, Χαλάτσης, Σαράφογλου, Βλαχάκης 5 (1), Σολομωνίδης, Στεφάνου 30, Χαρίσης 9 (1), Παπαγιαννόπουλος 3 (1), Χαντζής 7.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Κουκουβάος 2, Ρέτσας 5, Βογιατζής, Μάστορης, Γλάρος 11 (1), Γανωτής 3, Ιωάννου Φιλ. 10, Καραμάνος 17 (2), Τζουβάνας 6, Ιωάννου Στρ. 4, Αχματιώτης 7 (1).

 

ΚΑΔΜΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 56-58

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 28-30, 47-41, 56-58.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας 3 (1), Ευαγγελίου Γ., Ευαγγελίου Γ., Μπόγρης 12 (1), Κόλλιας 7, Φλώτσιος, Παπαδάκης 1, Μούντριχας 7, Κωνσταντούρας 9 (1), Τούτουζας 5 (1), Σταμέλος 3, Γεροντίτης 9.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 1, Βέλλιος 9 (1), Λούπουλ 21, Τερματζίδης 12 (2), Γέρος, Κουτσούμπας 2, Σκοτίδας, Τσώνης, Ντάλλης 13 (1), Καγιάς, Περγαντάς.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 20 39 1598-1257 19-1
2 Άρης Θήβας 20 37 1527-1312 17-3
3 ΓΑΣ Άμφισσας 20 34 1395-1276 14-6
4 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 20 33 1346-1182 13-7
5 Κάδμος 19 30 1238-1113 11-8
6 Απόλλων Λιβ. 19 29 1233-1256 10-9
7 Γ.Σ. Ιτέας 20 29 1274-1306 9-11
8 ΓΑΣ Βασιλικού 20 29 1284-1283 9-11
9 Άρης Αμφίκλειας 20 28 1273-1362 8-12
10 Κονίστρες 20 27 1051-1206 7-13
11 Μαλεσίνα 20 26 1121-1369 6-14
12 Πρωτέας Σχημ. 19 25 1220-1244 6-13
13 Αστ. Αλιβερίου 19 24 1114-1283 5-14
14 Αλίαρτος 20 24 1162-1387 4-16

*Οι Αστέρας Αλιβερίου, Πρωτέας Σχηματαρίου, Απόλλων Λιβαδειάς, Κάδμος, έχουν από ένα αγώνα λιγότερο.

Σχετικά άρθρα

ΑΕΕΠ Χαλκίδας: Τελευταία προπόνηση με διπλό και…πίτσες!

pannikolaou

Αρχίζουν το Σάββατο 4 Ιουνίου τα playoffs της Α’ ΕΣΚΑΣΕ. Το πρόγραμμα των τελικών

pannikolaou

Σαν σήμερα…27 Μαΐου (2016-2021)

pannikolaou