Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής! Αστέρας Αλιβερίου-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 78-61

Ο Αστέρας ήθελε τη νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο από το…πάνω ράφι, όπως είναι η ΑΕΕΠ Χαλκίδας, τα κατάφερε, έφτασε στις 7 νίκες έχοντας και ένα αγώνα λιγότερο και εξακολουθεί να…ζει και να ελπίζει στην παραμονή του στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Ντέρμπι το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος, χωρίς καμία ομάδα να μπορέσει να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Αστέρας προηγήθηκε με 7-4, αλλά γρήγορα η ΑΕΕΠ Χαλκίδας προσπέρασε με 7-12. Αυτές ήταν και οι μεγαλύτερες διαφορές στο σκορ, με το πρώτο 10λεπτο να τελειώνει με 18-18 και το ημίχρονο με 38-35.

Στη γ’ περίοδο ο Αστέρας προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του, ξέφυγε με 44-39 και 46-41, με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να μειώνει σε 46-45 και την γ’ περίοδο να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με 50-46.

Η τελευταία περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Έτρεξαν το παιχνίδι τους, πίεσαν στην άμυνα, έβαλαν μεγάλα σουτ στην επίθεση ξεφεύγοντας στο σκορ με 62-51 στο 35′ και 72-58 λίγο πριν το τέλος, για να επικρατήσουν τελικά με 78-61!

Από τον Αστέρα που βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες στην επίθεση, ο Ευστρ. Ιωάννου σημείωσε 21 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια των Γανωτή και Τζουβάνα.

Από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας ο Κολοβός σημείωσε 20 πόντους και ο Γεωργουσόπουλος 13.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σπυρόπουλος-Αποστόλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 38-35, 50-46, 78-61.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Βογιατζής, Καψούλης 10, Βασιλείου, Γλάρος 2, Γανωτής 15 (2), Ρέτσας, Καραμάνος 5 (1), Τζουβάνας 16, Ιωάννου Ε. 21 (3), Αχματιώτης 9 (1).

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 2, Ρουμπής 6, Οικονόμου, Μπαλάνος, Αγγελέτος 8 (2), Κωνσταντόπουλος 6, Σπανός 4, Κολοβός 20 (4), Γεωργουσόπουλος 13 (1), Αγκαλλίου, Δενδρινός 2.