Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ”Κλείδωσε” την τετράδα! ΓΑΣ Άμφισσας-Κάδμος 68-58

Ο ΓΑΣ Άμφισσας πήρε τη νίκη με 68-58 και ”κλείδωσε” σε πρώτη φάση σε μεγάλο βαθμό την είσοδό του στην πρώτη τετράδα, σε ένα αγώνα που ο Κάδμος κατέβηκε με μόλις 7 παίκτες, συμπεριλαμβανόμενου και του προπονητή του Αποστόλη Αναστασίου, που έβαλε μετά από 4 χρόνια και πάλι σορτσάκι!

Η ομάδα της Θήβας προτίμησε να ξεκουράσει τους εφήβους της εν όψει του αυριανού τελικού με την ΑΓΕΧ, συνεννόηση για αναβολή δεν υπήρξε και μετά από ένα ημίχρονο που ήταν ντέρμπι, ο Κάδμος έμεινε από…καύσιμα για να πάρει στο β’ ημίχρονο διαφορά ασφαλείας ο ΓΑΣ Άμφισσας, φτάνοντας στη νίκη με 68-58.

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με τον Κάδμο να ξεφεύγει στην αρχή με 5-14, αλλά τον ΓΑΣ Άμφισσας να ισορροπεί και το ημίχρονο να τελειώνει με 32-29.

Η διαφορά έγινε στη γ’ περίοδο όταν έπαιξε ρόλο η κούραση, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 54-39 στο 30′, για να φτάσουν τελικά στη νίκη με τελικό σκορ 68-58, κάνοντας φέτος το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Από τον ΓΑΣ Άμφισσας ο Λούκας με 15 πόντους όλους με τρίποντα και ο Μαμερέλης με 24 (5) οι πρώτοι σκόρερς για τους νικητές.

Από τον Κάδμο, ο Αποστόλης Αναστασίου έδειξε ότι ακόμα είναι μάχιμος και μαζί με τον Κωνσταντούρα ήταν οι πρώτοι σκόρερς για την ομάδα της Θήβας, που παρά τις απουσίες της ήταν ανταγωνιστική αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γερονικολός-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 32-29, 54-39, 68-58.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής, Κυριακίδης 8 (1), Οικονόμου, Ξαγάρας, Κατσούλας 14 (2), Παπαθεοχάρης 1, Διαμάντης 2, Λούκας 15 (5), Λιαράκης, Μαμαρέλης 24 (5), Κοντογιώργος, Κοκολόγος.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Σκούμας 8 (1), Αναστασίου Δ., Αναστασίου Απ. 14 (2), Κόλλιας 11 (1), Φλώτσιος 5, Κωνσταντούρας 13, Γεροντίτης 7.