FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ”Κλειδώνει” την παραμονή με σούπερ Σταύρου! Γ.Σ. Ιτέας-ΓΑΣ Βασιλικού 91-60

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για τον Γ.Σ. Ιτέας, που ξεπέρασε το εμπόδιο του ΓΑΣ Βασιλικού με το εντυπωσιακό 91-60, κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για μια άνετη παραμονή στο φετινό πρωτάθλημα!

Μια παραμονή, που ο Γ.Σ. Ιτέας την ”κλείδωσε” σήμερα σε μεγάλο βαθμό χάρη στην εκπληκτική απόδοση του Σταύρου που τελείωσε τον αγώνα με 39 πόντους και 9 τρίποντα!

Το σκορ και η τελική διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς μέχρι το 30′ το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα του Μωραΐτη ήταν καταιγιστική κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 37-9 και με 11/13 τρίποντα (!) έφτασε στο τελικό 91-60.

Με τον Σταύρου να κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα πετυχαίνοντας και τους 14 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, ο Γ.Σ. Ιτέας προηγήθηκε με 10-4 για να λήξει η περίοδος με 14-14.

Το ματς πήγαινε στον πόντο μέχρι το 30′ μέχρι που ανέλαβε δράση το δίδυμο Σταύρου-Αγγελόπουλου για να το καθαρίσει, όπως και έγινε φτάνοντας σε μια μεγάλη σε έκταση και σημασία νίκη με τελικό σκορ 91-60.

Ο Αγγελόπουλος πέτυχε και τα 6 τρίποντά του στο τελευταίο δεκάλεπτο δίνοντας τεράστια ώθηση στην ομάδα του Μωραΐτη που λίγο έλλειψε να καλύψει και την διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε ηττηθεί με 35 πόντους στο Βασιλικό), με τη διαφορά να φτάνει κάποια στιγμή και τους 33.

Για τους νικητές απουσίασε ο Τσιριπέρου ενώ για τον ΓΑΣ Βασιλικού που έχει απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη αλλά ακόμη δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή του, απουσίασε ο Αργυρίου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 32-31, 54-51, 91-60.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Κουτρόγιαννος, Παπαδημητρίου 3 (1), Μαναίος 7, Γεωργαντάς, Μολές Αν. 5 (1), Αγγελόπουλος 20 (6), Κατσίμπρας 7 (2), Κανάτας, Χαλκιάς 8 (2), Σταύρου 39 (9), Πασαλιμανιώτης 2.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Αναστασίου): Ζήμπρας, Πρίφτι Αγγ. 4, Πρίφτι Αν. 4, Παπανικολάου 8 (2), Μπέλλος 16, Μωραΐτης 3 (1), Κουσερής, Νασάκης 7 (1), Κατσαγώνας 11, Κικίδης 7 (1).