FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πήρε το τοπικό ντέρμπι! (ΓΑΣ Άμφισσας-Γ.Σ. Ιτέας 77-64)

Νικητής στο τοπικό ντέρμπι ο ΓΑΣ Άμφισσας που επικράτησε εντός έδρας του Γ.Σ. Ιτέας με 77-64 σε ένα παιχνίδι το οποίο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκειά του, φτάνοντας στη 14η νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΓΑΣ Άμφισσας ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα παίρνοντας διαφορά με το καλησπέρα. Ήδη, στο 4′ είχε φτάσει στο +9 (13-4), ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με νταμπλ-σκορ (28-14).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με την ομάδα της Άμφισσας να φτάνει στο 35-22 στο 13′, τη διαφορά να παγιώνεται σε αυτά τα επίπεδα και το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 48-36 με buzzer beater τρίποντο του Λούκα.

Στη γ’ περίοδο ο Γ.Σ. Ιτέας κατέβασε τη διαφορά στο 25′ κάτω από τους 10 πόντους (56-48), με τον ΓΑΣ Άμφισσας πάντως να ελέγχει το παιχνίδι και να κλείνει το 10λεπτο στο +13 (66-53).

Η διαφορά έφτασε και τη μέγιστη τιμή της (69-53 31′) με την ομάδα του Μωραΐτη να απαντά κάνοντας το 71-61 (34′) χωρίς όμως να αλλάζει κάτι και τους γηπεδούχους να επικρατούν με 77-64.

Ο νεαρός Διαμάντης πρώτος σκόρερ των νικητών με 25 (1) πόντους, ενώ για τον Γ.Σ. Ιτέας ο Σταύρου πέτυχε 17 (2) πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-14, 48-36, 66-53, 77-64.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής 6 (2), Κυριακίδης 8 (2), Οικονόμου 4, Ξαγάρας 2, Κατσούλας 13 (1), Παπαθεοχάρης, Διαμάντης 25 (1), Λούκας 9 (3), Λιαράκης, Μαμαρέλης 10 (2), Κοντογιώργος, Τσικνής Π.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Κουτρόγιαννος, Παπαδημητρίου 6 (1), Μαναίος, Γεωργαντάς 8, Μολές 10 (3), Αγγελόπουλος 11 (3), Κατσίμπρας Φ., Κανάτας, Χαλκιάς 12 (2), Σταύρου 17 (2).