B ΕΣΚΑΣΕ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): Διπλό για άνοδο! (Κένταυρος Λιβαδειάς-Α.Ε. Καρύστου 65-82)

Μεγάλη νίκη και πρεμιέρα με το δεξί στα play-off ανόδου της Β’ ΕΣΚΑΣΕ για το Α.Ε. Καρύστου που επικράτησε στη Λιβαδειά του Κένταυρου με 65-82 έχοντας σε φοβερή κατάσταση τον Μιχάλη Φρουσκλιά ο οποίος πέτυχε 41 (7) πόντους!

Ισορροπημένο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-22 στο 10′ και με τις επιθέσεις να τα πηγαίνουν αρκετά καλά, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 39-44.

Η ομάδα της Λιβαδειάς απάντησε και με επιμέρους σκορ 19-14 στο γ’ δεκάλεπτο έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία στο 30′ (58-58).

Από το 35′ και μετά οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας και στο τέλος να ανοίξουν την ψαλίδα, επικρατώντας με το τελικό 65-82.

Για τους νικητές ο Φρουσκλιάς ήταν καταλυτικός με 41 (7) πόντους και τον ακολούθησε ο Παρασκευόπουλος με 21 (1), ενώ για τον Κένταυρο, οι Σκαλτσάς και Παππάς είχαν από 14 πόντους.

Η ομάδα του Μάρκου ξεκίνησε με +1 πόντο τα play-off ανόδου καθότι πρώτη στην κανονική περίοδο, ωστόσο το Α.Ε. Καρύστου με τη νίκη αυτή μπήκε για τα καλά στο κόλπο της ανόδου στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 39-44, 58-58, 65-82.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Κολιούκος 9, Κατσαρός 1, Βισβίκης 4, Παππάς 14 (1), Λαμπριτζής, Χαλβατζής, Λιαμπότης, Ψιλόπουλος 11 (1), Πανουργιάς 4, Καρφάκης 8, Σκαλτσάς 14.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Σφυρίδης, Δρόσος, Παρασκευόπουλος 21 (1), Παπαδημητρίου, Ροδολάκης 3 (1), Κάππος 5 (1), Φρουσκλιάς 41 (7), Παπαϊωσήφ 12.