FEATURED ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Σχολικοί Ν. Ευβοίας: Το σήκωσε το 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας! Νίκησε 48-46 το 1ο ΓΕΛ Χαλκίδας στο κατάμεστο ΔΑΚ!

Το 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας είναι ο φετινός πρωταθλητής στο μπάσκετ αγοριών στους σχολικούς αγώνες Λυκείων του Ν. Ευβοίας που ολοκληρώθηκαν με επιτυχία μετά από δύο χρόνια απουσίας, λόγω του κορωνοϊού!

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ Χαλκίδας από μαθητές και φίλους των αθλητών και των δύο σχολείων, το 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, κερδίζοντας στον τελικό το 1ο ΓΕΛ Χαλκίδας με 48-46, σε ένα αγώνα διάρκειας σχεδόν 2,5 ωρών (!), όπου στο πρώτο ημίχρονο το 4ο ΓΕΛ ήταν καλύτερο, αλλά στο τέλος ο τελικός κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού, με το 1ο ΓΕΛ να κάνει την ανατροπή και να περνάει μπροστά λίγο πριν το τέλος με 45-46!

Κάπου εκεί ”μίλησε” ο Δεμερτζής, πετυχαίνοντας με γκολ-φάουλ το 48-46 στα 31” για τη λήξη, το 1ο έχασε δύο επιθέσεις έχοντας στο ενδιάμεσο ένα επιθετικό ριμπάουντ για να μείνει το 48-46 ως τελικό σκορ καθώς στα 2” για τη λήξη ο Δεμερτζής αστόχησε σε δύο βολές με το 1ο να μην προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση!

Οι πρωταθλητές πήραν το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή. Μετά το 0-2 με καλάθι του Ζαχαριάδη, το 4ο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-0 με πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Ρουμπή για να προηγηθεί με 11-2 και λίγο αργότερα με 15-4. Ο Βλάχος με τρίποντο στα 7” μείωσε σε 17-10 και ο Δεμερτζής με buzzer beater στην εκπνοή του πρώτου 8λεπτου διαμόρφωσε το 20-10.

Στη β’ περίοδο ο ρυθμός έπεσε, τα πολλά φάουλ και οι διακοπές αποσυντόνισαν τις δύο ομάδες, με το 4ο να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά 27-17.

Στη γ’ περίοδο το σκορ ήταν 37-31 με το 1ο να αρχίσει να ”ροκανίζει” τη διαφορά και στη συνέχεια να κάνει την ανατροπή έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση για να περάσει μπροστά λίγο πριν το τέλος με 45-46! Σε αυτό το σημείο, όπως προαναφέραμε, το καλάθι και φάουλ του Δεμερτζή στα 31” για τη λήξη έγραψε το τελικό 48-46!

Διαιτητές: Μυτιληνάκης-Βάθης.

Γραμματεία: Πανάκης-Τριανταφύλλου.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 27-17, 37-31, 48-46.

4ο ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κλέπκος): Ρουμπής 10, Ροποτός, Δήμας 3, Καπετάνιος, Δεμερτζής 25 (1), Αφράτης, Νούσας, Τζιμίκος, Καλορίτης, Φαμελιάρης, Χαρλαβάνης, Διαμαντίδης 10.

1ο ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Καλαχάνη): Θεοδουλίδης, Δούκας, Γούναρης 4, Βρανάς, Βλάχος 13 (1), Γατόπουλος, Ζαχαριάδης 15, Οικονόμου 3 (1), Ζερβουδάκης 2, Ιωάννου, Σταματίου 9.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του τελικού.