Α ΕΣΚΑΣΕ

Το ασύλληπτο ρεκόρ του Γ.Σ. Ιτέας με 11 τρίποντα σε μια περίοδο!

Ένα μοναδικό ρεκόρ, που όμοιο του δεν έχει ξανασυμβεί τουλάχιστον σε τοπικό επίπεδο όσα χρόνια κρατάμε στατιστική από αγώνες μπάσκετ, πέτυχε το Σάββατο ο Γ.Σ. Ιτέας για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Η ομάδα του Χρήστου Μωραΐτη, νίκησε τον ΓΑΣ Βασιλικού με 91-60, πετυχαίνοντας επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 37-9, σημειώνοντας σε αυτό το διάστημα τους 33 πόντους εξ αυτών έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. έχοντας το ασύλληπτο ποσοστό με 11/13 τρίποντα!

Αναμφίβολα, ήταν το καλύτερο χρονικό διάστημα του Γ.Σ. Ιτέας στο φετινό πρωτάθλημα, με τους παίκτες του Μωραΐτη, να βλέπουν το αντίπαλο καλάθι σαν…βαρέλι!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο τελευταίο 10λεπτο, οι Αγγελόπουλος (6 τρίποντα), Σταύρου (4 τρίποντα), Παπαδημητρίου (1 τρίποντο), με τον Γ.Σ. Ιτέας να ευστοχεί συνολικά στο ματς σε 21 τρίποντα, με τον Σταύρου να έχει σε όλο τον αγώνα 9 εύστοχα!