FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (23η αγωνιστική)

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ με την 23η αγωνιστική και με αγώνες που ιδίως για τις ομάδες στη ζώνη του υποβιβασμού, ήταν κομβικής σημασίας.

Νικητής της αγωνιστικής ήταν αναμφίβολα ο Γ.Σ. Ιτέας που νίκησε τον Αστέρα Αλιβερίου με 71-61 αγκαλιάζοντας ουσιαστικά την παραμονή του!

Ο Άρης Αμφίκλειας ηττήθηκε με 52-56 από τον ΓΑΣ Άμφισσας και ο Πρωτέας στην παράταση από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 77-69, με τις δύο ομάδες που παλεύουν για την παραμονή να φτάνουν κοντά στην πηγή αλλά χωρίς να τα καταφέρουν!

Ο πρωτοπόρος Λοκρός πέρασε σαν σίφουνας από το Αλιβέρι κερδίζοντας τις Κονίστρες με το ευρύ 39-85, ενώ νίκη σημείωσε και ο Άρης Θήβας επί του ΓΑΣ Βασιλικού με 80-59.

Ο Κάδμος πέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μαλεσίνας (45-72) όπως και ο Απόλλων Λιβαδειάς της Αλιάρτου (49-80).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (23η)

Γ.Σ. Ιτέας-Αστέρας Αλιβερίου 71-61

ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Πρωτέας Σχηματαρίου 77-69

Μαλεσίνα-Κάδμος 45-72

Αλίαρτος-Απόλλων Λιβαδειάς 49-80

Κονίστρες-Λοκρός 39-85

Άρης Αμφικλειας-ΓΑΣ Άμφισσας 52-56

Άρης Θήβας-ΓΑΣ Βασιλικού 80-59

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24η-14/5)

Πρωτέας Σχηματαρίου-Γ.Σ. Ιτέας

Κάδμος-ΑΕΕΠ Χαλκίδας

ΓΑΣ Βασιλικού-Μαλεσίνα

Αστέρας Αλιβερίου-Αλίαρτος

Απόλλων Λιβαδειάς-Κονίστρες

Λοκρός-Άρης Αμφίκλειας

ΓΑΣ Άμφισσας-Άρης Θήβας

Πρωτέας Σχημ.-Κάδμος (Τετάρτη 11/5 ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 23 45 1872-1427 22-1
2 Άρης Θήβας 23 43 1687-1414 20-3
3 ΓΑΣ Άμφισσας 23 40 1588-1430 17-6
4 Απόλλων Λιβ. 23 37 1525-1482 14-9
5 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 23 37 1533-1406 14-9
6 Κάδμος 22 35 1422-1271 13-9
7 ΓΑΣ Βασιλικού 23 33 1487-1500 10-13
8 Γ.Σ. Ιτέας 23 33 1473-1520 10-13
9 Άρης Αμφίκλειας 23 31 1440-1558 8-15
10 Κονίστρες 23 31 1214-1427 8-15
11 Αστ. Αλιβερίου 23 30 1358-1518 7-16
12 Πρωτέας Σχημ. 22 29 1401-1429 7-15
13 Μαλεσίνα 23 27 1218-1525 6-17
14 Αλίαρτος 23 27 1318-1639 4-19
  • Οι Κάδμος, Πρωτέας Σχηματαρίου έχουν από ένα αγώνα λιγότερο. 
  • Η Μαλεσίνα έχει ένα μηδενισμό. 

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 529
  2. Παναγιωτίδης (Άρης Θήβας) 469
  3. Μάτος Άγγ. (Λοκρός) 415
  4. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 411
  5. Χαρατσής Αντ. (Άρης Αμφίκλειας) 388
  6. Στεφάνου (Πρωτέας Σχημ.) 372
  7. Μάτος Αν. (Λοκρός) 344
  8. Πάσσας (Λοκρός) 344
  9. Κολοβός (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 331
  10. Μαμαρέλης (ΓΑΣ Άμφισσας) 308
  11. Καψούλης (Αστ. Αλιβερίου) 302
  12. Κυριακίδης (ΓΑΣ Άμφισσας) 300
  13. Αγγελέτος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 288
  14. Νασάκης (ΓΑΣ Βασιλικού) 275
  15. Κατσούλας (ΓΑΣ Άμφισσας) 267
  16. Θωμάς (Άρης Θήβας) 264
  17. Βέλλιος (Απόλλων Λιβαδειάς) 264
  18. Κόλλιας (Κάδμος) 236
  19. Χαρατσής Ι. (Άρης Θήβας) 234
  20. Κατσαγάνης (Μαλεσίνα) 232
  21. Μπόγρης Γ. (Κάδμος) 226
  22. Αργυρίου (ΓΑΣ Βασιλικού) 223
  23. Τσέκος (Αλίαρτος) 217
  24. Γρυπάρης (Άρης Θήβας) 214
  25. Ιωάννου Ευστρ. (Αστέρας Αλιβερίου) 212

 

 

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Μάτος Αγγ. (Λοκρός) 72
  2. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 72
  3. Μαμαρέλης (ΓΑΣ Άμφισσας) 57
  4. Βέλλιος (Απόλλων Λιβαδειάς) 54
  5. Παναγιωτίδης (Άρης Θήβας) 53
  6. Κυριακίδης (ΓΑΣ Άμφισσας) 52
  7. Λούκας (ΓΑΣ Άμφισσας) 44
  8. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 42
  9. Αγγελέτος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 40
  10. Αργυρίου (ΓΑΣ Βασιλικού) 39
  11. Μπόγρης Γ. (Κάδμος) 39
  12. Αποστολίδης (Κονίστρες) 37
  13. Αγγελόπουλος (Γ.Σ. Ιτέας) 35
  14. Αχματιώτης (Αστ. Αλιβερίου) 35
  15. Τερματζίδης (Απόλλων Λιβαδειάς) 34
  16. Χαρατσής Αντ. (Άρης Αμφίκλειας) 33
  17. Νασάκης (ΓΑΣ Βασιλικού) 33
  18. Κουτσογιάννης (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 32
  19. Τσιριπέρου (Γ.Σ. Ιτέας) 29
  20. Θωμάς (Άρης Θήβας) 29
  21. Μπόλματης (Λοκρός) 28
  22. Βλαχάκης (Πρωτέας Σχημ.) 26
  23. Νταλαγιάννης (Πρωτέας Σχημ.) 25
  24. Βίγγος (Μαλεσίνα) 25
  25. Κατσούλας (ΓΑΣ Άμφισσας) 25

 

Σχετικά άρθρα

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (21-22 Μαΐου)

pannikolaou

Διευκρινιστική ανακοίνωση Αλιάρτου

pannikolaou

Σαν σήμερα…18 Μαΐου (2016-2021)

pannikolaou