FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (25η αγωνιστική)

Προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, με μεγάλα ντέρμπι όσο αφορά τη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, που θα κριθεί, όπως αναμενόταν, την επόμενη εβδομάδα στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Μεγάλοι νικητές της αγωνιστικής, οι Άρης Θήβας, Πρωτέας Σχηματαρίου, Κονίστρες και Γ.Σ. Ιτέας.

Ο Άρης Θήβας νίκησε στο ντέρμπι κορυφής τον Λοκρό με 64-61, πήγε τη σειρά στο 1-1 αλλά και στα playoffs εκεί που πλέον θα κριθούν τα πάντα!

Ο Γ.Σ. Ιτέας, σε ματς που άνοιξε χρονικά το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής, νίκησε δύσκολα με ανατροπή στο σκορ τον Κάδμο με 66-62, φτάνοντας τις 11 νίκες και μαθηματικά στην παραμονή στην κατηγορία!

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου πέρασε από την Αλίαρτο με το επιβλητικό 79-50 και αν κερδίσει τις Κονίστρες την τελευταία αγωνιστική θα είναι εκείνος που θα παραμείνει στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Οι Κονίστρες νίκησαν τον Αστέρα Αλιβερίου με 50-44, έκαναν το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια και πλέον την τελευταία αγωνιστική μέσα στο Σχηματάρι με διπλό θα πάρει εκείνος το εισιτήριο της παραμονής!

Ο Άρης Αμφίκλειας ηττήθηκε στο σημαντικότερο ματς της σεζόν με 67-74 από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς και υποβιβάστηκε στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ. Αντίθετα, ο Απόλλων Λιβαδειάς με αυτή τη νίκη είναι πολύ κοντά πλέον στην 4η θέση!

Η 25η αγωνιστική συνεχίζεται αύριο με τους αγώνες ΓΑΣ Βασιλικού-ΓΑΣ Άμφισσας και Μαλεσίνα-ΑΕΕΠ Χαλκίδας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (25η)

Γ.Σ. Ιτέας-Κάδμος 66-62

Αλίαρτος-Πρωτέας Σχηματαρίου 50-79

Κονίστρες-Αστέρας Αλιβερίου 50-44

Άρης Αμφίκλειας-Απόλλων Λιβαδειάς 67-74

Άρης Θήβας-Λοκρός 64-61

ΓΑΣ Βασιλικού-ΓΑΣ Άμφισσας (22/5)

Μαλεσίνα-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (22/5)

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26η-28/5)

ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Γ.Σ. Ιτέας

ΓΑΣ Άμφισσας-Μαλεσίνα

Κάδμος-Αλίαρτος

Πρωτέας Σχηματαρίου-Κονίστρες

Αστέρας Αλιβερίου-Άρης Αμφίκλειας

Απόλλων Λιβαδειάς-Άρης Θήβας

Λοκρός-ΓΑΣ Βασιλικού

Πρωτέας Σχηματαρίου-Κάδμος (25/5-20:30) ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 25 48 2035-1552 23-2
2 Άρης Θήβας 25 47 1803-1524 22-3
3 ΓΑΣ Άμφισσας 24 41 1637-1482 17-7
4 Απόλλων Λιβ. 25 41 1669-1605 16-9
5 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 24 39 1608-1457 15-9
6 Κάδμος 24 37 1535-1402 13-11
7 Γ.Σ. Ιτέας 25 36 1588-1639 11-14
8 ΓΑΣ Βασιλικού 24 35 1573-1563 11-13
9 Κονίστρες 25 34 1320-1541 9-16
10 Πρωτέας Σχημ. 24 33 1537-1528 9-15
11 Άρης Αμφίκλειας 25 33 1568-1734 8-17
12 Αστ. Αλιβερίου 25 33 1451-1612 8-17
13 Αλίαρτος 25 29 1412-1767 4-21
14 Μαλεσίνα 24 28 1281-1611 6-18
  • Οι Πρωτέας Σχηματαρίου, Κάδμος, ΓΑΣ Βασιλικού, ΓΑΣ Άμφισσας, ΑΕΕΠ Χαλκίδας, Μαλεσίνα έχουν από ένα αγώνα λιγότερο.
  • Η Μαλεσίνα έχει ένα μηδενισμό. 

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 572
  2. Παναγιωτίδης (Άρης Θήβας) 497
  3. Μάτος Άγγ. (Λοκρός) 447
  4. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 446
  5. Χαρατσής Αντ. (Άρης Αμφίκλειας) 419
  6. Στεφάνου (Πρωτέας Σχημ.) 372
  7. Πάσσας (Λοκρός) 372
  8. Μάτος Αν. (Λοκρός) 370
  9. Κολοβός (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 344
  10. Καψούλης (Αστ. Αλιβερίου) 333
  11. Μαμαρέλης (ΓΑΣ Άμφισσας) 321
  12. Κυριακίδης (ΓΑΣ Άμφισσας) 305
  13. Αγγελέτος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 300
  14. Νασάκης (ΓΑΣ Βασιλικού) 288
  15. Βέλλιος (Απόλλων Λιβαδειάς) 286
  16. Θωμάς (Άρης Θήβας) 285
  17. Κατσούλας (ΓΑΣ Άμφισσας) 272
  18. Χαρατσής Ι. (Άρης Θήβας) 255
  19. Κόλλιας (Κάδμος) 254
  20. Χαντζής (Πρωτέας Σχημ.) 242
  21. Μπόγρης Γ. (Κάδμος) 234
  22. Κατσαγάνης (Μαλεσίνα) 232
  23. Τσέκος (Αλίαρτος) 226
  24. Αργυρίου (ΓΑΣ Βασιλικού) 223
  25. Ψαριανός Α. (Κονίστρες) 222
  26. Σκυριανός (Αλίαρτος) 222

 

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Μάτος Αγγ. (Λοκρός) 77
  2. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 77
  3. Μαμαρέλης (ΓΑΣ Άμφισσας) 59
  4. Βέλλιος (Απόλλων Λιβαδειάς) 58
  5. Παναγιωτίδης (Άρης Θήβας) 56
  6. Κυριακίδης (ΓΑΣ Άμφισσας) 53
  7. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 50
  8. Λούκας (ΓΑΣ Άμφισσας) 44
  9. Αγγελέτος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 42
  10. Μπόγρης Γ. (Κάδμος) 40
  11. Αργυρίου (ΓΑΣ Βασιλικού) 39
  12. Αγγελόπουλος (Γ.Σ. Ιτέας) 39
  13. Τερματζίδης (Απόλλων Λιβαδειάς) 38
  14. Αχματιώτης (Αστ. Αλιβερίου) 38
  15. Αποστολίδης (Κονίστρες) 37
  16. Χαρατσής Αντ. (Άρης Αμφίκλειας) 36
  17. Νασάκης (ΓΑΣ Βασιλικού) 34
  18. Κουτσογιάννης (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 33
  19. Χαντζής (Πρωτέας Σχημ.) 32
  20. Θωμάς (Άρης Θήβας) 32
  21. Βλαχάκης (Πρωτέας Σχημ.) 30
  22. Μπόλματης (Λοκρός) 30
  23. Τσιριπέρου (Γ.Σ. Ιτέας) 29
  24. Βίγγος (Μαλεσίνα) 27
  25. Κικίδης (ΓΑΣ Βασιλικού) 26

Σχετικά άρθρα

ΠΑΙΔΩΝ Final-8: Νίκη σαν…τίτλος! (Πρωτέας Σχημ.-Ηρακλής Κοζάνης 58-57)

pannikolaou

ΠΑΙΔΩΝ Final-8: Πρωτέας Σχηματαρίου-Ηρακλής Κοζάνης (LIVE)

pannikolaou

Μαζική παρουσία στο σεμινάριο προπονητών Β’ κατηγορίας!

pannikolaou