Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη-θρίλερ στην παράταση και παραμονή! Πρωτέας Σχηματαρίου-Κονίστρες 62-51

Το ντέρμπι της παραμονής στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ ήταν βγαλμένο μέσα από τα πιο…τρελά σενάρια του Χίτσκοκ, ένα ντέρμπι ακατάλληλο για καρδιακούς, που κρίθηκε στην παράταση με μεγάλο κερδισμένο τον Πρωτέα Σχηματαρίου, που επικράτησε με 62-51 απέναντι στις Κονίστρες που με τη σειρά τους αποχαιρετούν την Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Ένα ντέρμπι με κλειστό σκορ, που μέχρι το 32′ έλεγχε απόλυτα ο Πρωτέας που είχε προηγηθεί και με +17, ο οποίος στο τέλος της κανονικής διάρκειας βάλθηκε να…αυτοκτονήσει, με τις Κονίστρες να κάνουν επική ανατροπή στο σκορ με σούπερ άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, ισοφαρίζοντας σε 47-47 στα 5” για τη λήξη με δύο βολές του Ψαριανού!

Στα 2 δέκατα του δευτερολέπτου, ο Χατζηστάμου με άγγιγμα της μπάλας από επαναφορά του Παπαγιαννόπουλου έστειλε τη μπάλα στο καλάθι, αρχικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη σωτηρία καθώς οι διαιτητές μέτρησαν το καλάθι, αλλά στη συνέχεια πήραν πίσω την απόφαση τους, οδηγώντας τις δύο ομάδες στην παράταση!

Εκεί, θεωρητικά οι Κονίστρες είχαν το μομέντουμ, αλλά ο Πρωτέας ήταν εκείνος που έδειξε ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα, για να φτασει στη μεγάλη νίκη με 62-51 που τον διατήρησε για μια ακόμα χρονιά στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Ο Πρωτέας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 στο 4′. Με λύσεις στην επίθεση με τον Χαντζή, αλλά και με 2/2 τρίποντα του Χατζηστάμου, ο Πρωτέας ξέφυγε με 29-15 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με σκορ 31-20.

Από το 46-29 στο 47-47 και την παράταση!

Στο 30′ ο Πρωτέας ξέφυγε με 46-29 αλλά κάπου εκεί επαθε μπλακ-άουτ! Οι Κονίστρες δεν το έβαλαν κάτω ροκάνισαν τη διαφορά και βρέθηκαν στο 47-45 να έχουν ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, να αστοχούν σε σουτ, με τον Σολομωνίδη για τον Πρωτέα στα 10” για τη λήξη να έχει 0/2 βολές και τον Ψαριανό στα 5” με 2/2 βολές να γράφει το 47-47 για να πάει το ντέρμπι στην παράταση και αφου μεσολάβησε η φάση του Χατζηστάμου που αναφέρουμε παραπάνω, με τον Πρωτέα να κάνει τη διαδρομή σωτηρία-παράταση σε λίγα δευτερόλεπτα, με το επιμερους σκορ σε αυτό το 10λεπτο να είναι 1-18!

Στο έξτρα πεντάλεπτο εμφανίστηκε ένας διαφορετικός Πρωτέας. Ο Χαντζής με άμεσο και ο Παπαγιαννόπουλο με έμμεσο τρίποντο έγραψαν το 63-57, οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βολές και έφτασαν στη νίκη-παραμονή με 62-51 που πανηγυρίστηκε δεόντως!

Διαιτητές του ντέρμπι ήταν οι Σκαλτσής-Καλογριάς από το Σύνδεσμο Αθηνών.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-9, 31-20, 46-29, 47-47 (κανονική διάρκεια), 62-51 (τελ. αποτελ).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Μπέτα, Μπελιάς 4, Λειβαδίτης, Χαντζής 17 (2), Σαράφογλου, Χατζηστάμου 9 (2), Βλαχάκης 6 (1), Σολομωνίδης, Χαρίσης 7, Παπαγιαννόπουλος 7, Βόγγελης, Χαλάτσης 12.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Βασιλείου, Γιαννάκας, Ψαριανός Αν, 21 (1), Καπέλλος, Μιχόπουλος 1, Μπαλάφας 8, Δημάς Χαρ., Δημάς Ν 6 (1)., Αποστολίδης 2, Κανάκης 1, Μαντζάκος 12, Ψαριανός Γ.