FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Τρεις στροφές πριν το φινάλε! (24η αγωνιστική)

Το συναρπαστικότερο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών όσο αφορά κυρίως τις ομάδες που παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού, συνεχίζεται σήμερα και ολοκληρώνεται αύριο, με τη διεξαγωγή της 24ης αγωνιστικής.

Το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει 5 αναμετρήσεις, καθώς δεν θα διεξαχθούν οι αγώνες Πρωτέας Σχηματαρίου-Γ.Σ. Ιτέας, λόγω της συμμετοχής της παιδικής ομάδας του Σχηματαρίου στην προκριματική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος καθώς και ο αγώνας ΓΑΣ Βασιλικού-Μαλεσίνα που μετατέθηκε κατά μια ημέρα και θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 17:00 λόγω μη διαθεσιμότητας του κλειστού γυμναστηρίου Βασιλικού, εξαιτίας της προκριματικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων.

Στην Αταλάντη, ο πρωτοπόρος Λοκρός που έχει ετοιμάσει εκδήλωση για να τιμήσει τη μνήμη του Δημήτρη Σοροπάνη, αποσύροντας τη φανέλα του, υποδέχεται τον Άρη Αμφίκλειας.

Ντέρμπι κορυφής στην Άμφισσα, με τους γηπεδούχους να υποδέχονται τον Άρη Θήβας, σε ένα ματς που η ομάδα της Άμφισσας στοχεύει στη νίκη ώστε να φέρει το ζευγάρι στο 1-1 σε πιθανή διασταύρωση τους στα playoffs.

Ο Κάδμος αντιμετωπίζει τη Θήβα την ΑΕΕΠ Χαλκίδας, σε ένα παιχνίδι που ο νικητής θα αποκτήσει αβαντάζ για την είσοδό του στην πρώτη τετράδα.

Ο Απόλλων Λιβαδειάς που βρίσκεται στην τετράδα του πρωταθλήματος, υποδέχεται τις Κονίστρες που με τη σειρά τους παλεύουν για την παραμονή τους.

Τέλος στο Αλιβέρι, ο Αστέρας θέλει τη νίκη απέναντι στην Αλίαρτο για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

 

Τι έγινε στον α’ γύρο:

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΛΟΚΡΟΣ 53-90

Διαιτητές: Ντάνος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 32-44, 43-65, 53-90.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Ζωγράφος, Ντερβισάι, Μώρος 3, Μιχέλης 4, Πιπέρας, Χαρατσής 21 (1), Τσεκούρας 12 (1), Παπαναγιώτου 4, Μπάτσος, Καστάνας 9.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχας 4, Κοσμετάτος Ευ., Κοσμετάτος Γ. 21 (3), Βερούσης 8, Τότσι 6, Μάτος Αν. 19 (1), Μάτος Αγγ. 31 (4), Σοροπάνης.

 

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΚΑΔΜΟΣ 39-42

Διαιτητές: Παντελίδης-Νικολιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-7, 21-21, 33-28, 39-42.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Μπρούζος): Κουτσογιάννης 14 (1), Δεμερτζής, Κολοβός 4, Μπαλάνος 4, Αγγελέτος 2, Κωνσταντόπουλος 6, Σπανός 4, Ρουμπής, Καπετάνιος, Γεωργουσόπουλος 4.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Ευαγγελίου Γ. 2, Μπόγρης 3 (1), Κόλλιας 6, Φλώτσιος 1, Παπαδάκης 3 (1), Κωνσταντούρας 6, Τούτουζας 13 (1), Σταμέλος 3, Γεροντίτης 5.

 

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 59-58

Διαιτητές: Χαϊνά-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 32-30, 49-42 ,59-58.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Δημάς Χ. 5 (1), Ψαριανός 2, Καπέλος 8, Αποστολίδης 8 (2), Δημάς Ν. 7, Κανάκης 12, Ματζάκος 17.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου, Βέλλιος 16 (2), Λούπουλ 6, Κυριάκου 4, Κουτσούμπας, Παντίσκας, Γίτσας, Ντάλλης 26 (1), Καγιάς 6.

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 83-71

Διαιτητές: Τσάλας Ι-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-6, 44-34, 62-52, 83-71.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Μαργαρίτης, Ματσαγγούρας 5 (1), Γρυπάρης 9, Παναγιωτίδης 20, Χαρατσής 16 (2), Θωμάς 18 (2), Κικίδης Κ. 1, Κανινής 4, Κικίδης Ν. 5 (1), Τσοπανέλης, Μπόκος, Παγώνης 5.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής Ο. 7 (1), Κυριακίδης 22 (4), Οικονόμου 6, Ξαγάρας 2, Κατσούλας 6, Παπαθεοχάρης 9 (3), Λούκας 2, Δρίβας 2, Μαμαρέλης 15 (3), Κωνσταντίνου, Τσικνής Π.

 

ΑΛΙΑΡΤΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 65-69

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Πετώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 34-41, 47-51, 65-69.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας Γ. 5 (1), Τζανόπουλος Τ. 2, Τσέκος 18 (1), Παπαποστόλου 7, Σκυριανός 10 (1), Σταγκίδης 7 (1), Λάζαρης 7, Βλαχογιάννης 7 (1), Αρβανίτης, Τζανόπουλος Ε., Αντωνίου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Κουκουβάος 2, Καψούλης 16, Γλάρος 2, Γανωτής 14 (2), Καραμάνος 5 (1), Ιωάννου 13, Αχματιώτης 17 (3).

 

Το σημερινό πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:

18:00 Κλειστό Αταλάντης Λοκρός-Άρης Αμφίκλειας (Τσάλας Ι.-Κατσέλη)

18:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (Γερονικολός-Χριστοδούλου)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Κονίστρες (Κοτσιμπός-Ζαφείρη)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΓΑΣ Άμφισσας-Άρης Θήβας (Σκαλτσής-Ψύχας ΕΣΚΑ)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Αλίαρτος (Καραμπιτσάκος-Νικολιάς)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 23 45 1872-1427 22-1
2 Άρης Θήβας 23 43 1687-1414 20-3
3 ΓΑΣ Άμφισσας 23 40 1588-1430 17-6
4 Απόλλων Λιβ. 23 37 1525-1482 14-9
5 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 23 37 1533-1406 14-9
6 Κάδμος 22 35 1422-1271 13-9
7 ΓΑΣ Βασιλικού 23 33 1487-1500 10-13
8 Γ.Σ. Ιτέας 23 33 1473-1520 10-13
9 Άρης Αμφίκλειας 23 31 1440-1558 8-15
10 Κονίστρες 23 31 1214-1427 8-15
11 Αστ. Αλιβερίου 23 30 1358-1518 7-16
12 Πρωτέας Σχημ. 22 29 1401-1429 7-15
13 Μαλεσίνα 23 27 1218-1525 6-17
14 Αλίαρτος 23 27 1318-1639 4-19
  • Οι Κάδμος, Πρωτέας Σχηματαρίου έχουν από ένα αγώνα λιγότερο. 
  • Η Μαλεσίνα έχει ένα μηδενισμό. 

 

Σχετικά άρθρα

Οι αγώνες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (21-22 Μαΐου)

pannikolaou

Διευκρινιστική ανακοίνωση Αλιάρτου

pannikolaou

Σαν σήμερα…18 Μαΐου (2016-2021)

pannikolaou