FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Φινάλε με ντέρμπι παραμονής στο Σχηματάρι! (26η αγωνιστική)

Πέφτει η αυλαία σήμερα το απόγευμα στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ με τη διεξαγωγή της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος, σε μια μέρα που αναμφίβολα ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι παραμονής μεταξύ στις ομάδες Πρωτέας Σχηματαρίου και Κονίστρες όπου ο νικητής παραμένει στην Α’ κατηγορία και ο χαμένος…χάνεται!

Τα υπόλοιπα παιχνίδια δεν έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς είναι δεδομένο πως από την επόμενη εβδομάδα θα έχουμε τους τελικούς για την ανάδειξη του πρωταθλητή μεταξύ Λοκρού-Άρη Θήβας αλλά όχι και playoffs για την πρώτη 4αδα, ενώ από το περασμένο Σάββατο είναι γνωστές οι υπόλοιπες 4 ομάδες που υποβιβάστηκαν στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Στην Αταλάντη, ο πρωτοπόρος Λοκρός υποδέχεται τον ΓΑΣ Βασιλικού, την ομάδα που τον είχε κερδίσει το φινάλε του πρώτου γύρου, ενώ ο Άρης Θήβας θα δώσει τον τελευταίο του αγώνα για την κανονική διάρκεια, παίζοντας εκτός έδρας με τον φορμαρισμένο Απόλλωνα Λιβαδειάς που θέλει τη νίκη για να πάρει την 4η θέση στην κατάταξη.

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας υποδέχεται τον Γ.Σ. Ιτέας, ο Κάδμος είναι το φαβορί απέναντι στην Αλίαρτο όπως και ο ΓΑΣ Άμφισσας απέναντι στη Μαλεσίνα, ενώ στο Αλιβέρι ο Αστέρας υποδέχεται τον Άρη Αμφίκλειας.

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:

17:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Γ.Σ. Ιτέας (Καραμπιτσάκος-Μασλατζίδης)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΓΑΣ Άμφισσας-Μαλεσίνα (Κοτσιμπός-Ζαφείρη)

17:00 Κλειστό Θήβας Κάδμος-Αλίαρτος (Τσάλας Ι.-Αποστόλου)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου Πρωτέας Σχηματαρίου-Κονίστρες (Σκαλτσής-Καλογριάς-ΕΣΚΑ)

18:00 Κλειστό Αλιβερίου Αστέρας Αλιβερίου-Άρης Αμφίκλειας (Χουγιάζος-Κατσέλη)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς Απόλλων Λιβαδειάς-Άρης Θήβας (Χαϊνά-Χατζής)

18:00 Κλειστό Αταλάντης Λοκρός-ΓΑΣ Βασιλικού (Ντάνος-Γερονικολός)

 

Τι έγινε στον α’ γύρο:

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 72-78

Διαιτητές: Χουγιάζος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 36-38, 53-50, 62-62 (καν. διαρ.), 71-71 (1η παρ.), 72-78 (τελ. αποτ.)

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Μολές Ι., Παπαδημητρίου, Μαναίος, Γεωργαντάς 7, Μολές Αν. 11 (1), Αγγελόπουλος 12 (3), Κατσίμπρας Φ., Κανάτας, Σταύρου 34 (6), Τσιριπέρου 7 (1), Κουτρόγιαννος, Πασαλιμανιώτης 1.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 5 (1), Καπετάνιος, Δεμερτζής 3, Κολοβός 19 (1), Μπαλάνος 6, Αγγελέτος 10, Κωνσταντόπουλος 11, Σπανός 10, Ρουμπής, Γεωργουσόπουλος 14 (1), Αγκαλίου, Δενδρινός.

 

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 38-59

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 22-31, 30-40, 38-59.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Κανακάρης 4, Κούτσικος 6 (2), Δαδίτσιος, Ταμπούρης 2, Σέττος 2, Τούντας 2, Χριστοφόρου, Τσελεκούνης 3 (1), Κυριάκης, Θεοδώρου 4, Θεοφανόπουλος 5, Κατσαγάνης 12.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής Οδ., Κυριακίδης 13 (1), Οικονόμου, Ξαγάρας 4, Κατσούλας 11, Παπαθεοχάρης 5 (1), Δρίβας 2, Λούκας 7 (1), Τσικνής Π., Μαμαρέλης 15 (1), Λιαράκης 2.

 

ΑΛΙΑΡΤΟΣ-ΚΑΔΜΟΣ 42-64

Διαιτητές: Ντάνος-Χριστοδούλου Σπ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-38, 28-51, 42-64.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκλατσάς): Τζανόπουλος Ε., Τζανόπουλος Τ. 4, Τσέκος 2, Παπαποστόλου 10, Τζαβαρίνης 5 (1), Σκυριανός 2, Σταγκίδης 3 (1), Λάζαρης 2, Αρβανίτης, Βλαχογιάννης 2, Αντωνίου, Αρβανίτης 12 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας Λ., Ευαγγελίου Γ., Ευαγγελίου Γ., Μπόγρης 16 (1), Κόλλιας 11 (2), Φλώτσιος 1, Παπαδάκης 13 (2), Θεοδώρου 4, Κωνσταντούρας 11 (1), Σκούμας Δ., Σταμέλος 2, Γεροντίτης 6.

 

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 51-50

Διαιτητές: Χαϊνά-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 20-24, 29-35, 51-50.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Τσιρόπουλος): Γιαννάκας, Ψαριανός 10, Καπέλλος, Μαντζάκος 12 (1), Μπαλάφας 5, Δημάς Χ., Δημάς Ν. 4 (1), Τσιρόπουλος 2, Κανάκης 6, Αποστολίδης 12 (4).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Χαντζής Κ. 6 (2), Μπελιάς 2, Λειβαδίτης, Βαϊνάς 3 (1), Χαλάτσης, Σαράφογλου, Χατζηστάμου 7 (1), Βλαχάκης 6 (2), Σολομωνίδης 2, Στεφάνου 19, Χαρίσης 4, Παπαγιαννόπουλος 1.

 

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 75-69

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 31-31, 46-46, 75-69.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Μώρος 13, Μιχέλης 10 (1), Κατσίκας 1, Χαρατσής 25 (2), Τσεκούρας 10, Παπαναγιώτου 6 (1), Καστάνας 10 (2), Μπάτσος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Καψούλης 24 (1), Γλάρος 3, Γανωτής 6, Ιωάννου 16, Καραμάνος 7, Τζουβάνας 2, Ιωάννου Ευ. 4, Αχματιώτης 7 (1).

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 89-75

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 44-31, 71-52, 89-75.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Μαργαρίτης, Ματσαγγούρας 3 (1), Τσοπανέλης 6, Γρυπάρης 7, Παναγιωτίδης 24 (4), Χαρατσής 23 (2), Θωμάς 9 (1), Κικίδης, Κανινής 6, Κουτρουλάρας 9 (1), Μπόκος, Παγώνης 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 1, Βέλλιος 20 (6), Λούπουλ 7 (1), Τερματζίδης 16 (3), Γέρος, Κυριακού 8, Κουτσούμπας 2, Σκοτίδας, Γίτσας, Ντάλλης 13 (1), Τσώνης, Μαντζιώρης 8.

 

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΛΟΚΡΟΣ 71-65

Διαιτητές: Χαϊνά-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 32-26, 45-45, 71-65.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Αναστασίου-Λέφας): Τσαλκιτζής 12 (1), Ζήμπρας, Κουσερής, Πρίφτι Α. 5 (1), Αργυρίου 4 (1), Παπανικολάου 9 (2), Μπέλλος 4, Μωραϊτης 2, Κατσαρός 2, Νασάκης 14 (2), Κατσαγώνας 4, Κικίδης 15 (3).

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Κοσμετάτος Γ. 6, Βερούσης 7, Πάσσας 12, Μπόλματης 3 (1), Μάτος Αν. 15 (1), Μάτος Αγγ. 22 (2), Σοροπάνης, Τσαρούχας, Ανέστης, Ξηρογιάννης, Τότσι.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. ΒΑΘ. Υ-Κ Ν-Η
1 Λοκρός 25 48 2035-1552 23-2
2 Άρης Θήβας 25 47 1803-1524 22-3
3 ΓΑΣ Άμφισσας 25 43 1701-1531 18-7
4 Απόλλων Λιβ. 25 41 1669-1605 16-9
5 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 25 41 1683-1513 16-9
6 Κάδμος 25 39 1602-1467 14-11
7 Γ.Σ. Ιτέας 25 36 1588-1639 11-14
8 ΓΑΣ Βασιλικού 25 36 1622-1627 11-14
9 Κονίστρες 25 34 1320-1541 9-16
10 Πρωτέας Σχημ. 25 34 1602-1595 9-16
11 Άρης Αμφίκλειας 25 33 1568-1734 8-17
12 Αστ. Αλιβερίου 25 33 1451-1612 8-17
13 Αλίαρτος 25 29 1412-1767 4-21
14 Μαλεσίνα 25 29 1337-1686 6-19
  • Η Μαλεσίνα έχει ένα μηδενισμό. 

 

Σχετικά άρθρα

Έτοιμο το ιστορικό γήπεδο στον Άγιο Νικόλαο Θήβας!

pannikolaou

Σούπερ μεταγραφή! Το Α.Ε. Καρύστου απέκτησε τον διεθνή Γιώργο Καλύβα!

pannikolaou

Final-8 Παίδων: Αποτελέσματα-βαθμολογίες-σκόρερς (6η μέρα)-Πρωταθλήτρια η ΔΕΚΑ!

pannikolaou