Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλο διπλό ουσίας! (ΓΑΣ Άμφισσας-Άρης Θήβας 49-52)

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Άρης Θήβας έφυγε με το διπλό στις αποσκευές της από την Άμφισσα επικρατώντας του ΓΑΣ με 49-52 και έκανε το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια έχοντας το απόλυτο προβάδισμα ενόψει play-off.

Καλύτερη η ομάδα του Γίδα που μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 11-5 στο 6′ και 22-10 στο 10′. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα για τους γηπεδούχους (30-19 στο 17′) με τον Άρη να μειώνει στους 7 στο ημίχρονο (32-25).

Η ομάδα του Ματσαγγούρα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με επιμέρους σκορ 8-0 σε 2′ έφερε το ματς στην ισοπαλία (32-32 στο 22′).

Άμεση η απάντηση από τον ΓΑΣ Άμφισσας που με 6-0 πέρασε και πάλι μπροστά με 40-34 στο 26′ και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 42-39.

Πόντο-πόντο το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να είναι 48-45 στο 33′ και 48-48 στο 37′.

Ο Άρης προηγήθηκε με 49-52 1′ πριν το τέλος, ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις και ένα άστοχο τρίποντο του Μαμαρέλη για την Άμφισσα 12” πριν τη λήξη, με τον Άρη να φεύγει με το διπλό, κάνοντας το 2-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Ο Χαρατσής με 14 (2) πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Άρη, ενώ για τον ΓΑΣ Άμφισσας που αγωνίστηκε χωρίς τον Λούκα, ο Μαμαρέλης σημείωσε 13 (2).

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σκαλτσάς-Ψύχας (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 32-25, 42-39, 49-52.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής Οδ. 5 (1), Κυριακίδης 5 (1), Οικονόμου 2, Ξαγάρας 8, Κατσούλας 5, Παπαθεοχάρης 3 (1), Διαμάντης 8, Κωνσταντίνου, Μαμαρέλης 13 (2), Κοντογιώργης, Κοκολόγος.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Μπόκος, Γρυπάρης 3, Παναγιωτίδης 9, Χαρατσής 14 (2), Θωμάς 9 (1), Κικίδης Κ., Κανινής 5, Κικίδης Ν., Πανδής 6, Τσοπανέλης 6, Παγώνης, Τσαραμπάρης.