FEATURED ΠΑΙΔΩΝ

ΠΑΙΔΩΝ: Έγραψε ιστορία πέρασε στους ”8” της Ελλάδας! Αγρίνιο-Πρωτέας Σχηματαρίου 77-91

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου πέτυχε τη μεγαλύτερη διάκριση της ιστορίας του, ανεξαρτήτως τμήματος, φτάνοντας στην πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, κερδίζοντας σήμερα το Αγρίνιο στον τελικό της προκριματικής φάσης και συνεχίζοντας αήττητος τη φετινή του εκπληκτική πορεία!

Ο Ηλίας Χαντζής έχει φτιάξει ένα πολύ καλό σύνολο, με σολίστες αλλά και…κομπάρσους πολυτελείας, μια ομάδα που μπορεί να κερδίσει αγώνες στους 50-55 πόντους, όπως στον τελικό της ΕΣΚΑΣΕ, αλλά και κοντά στους 100 όπως σήμερα!

Ομάδα που μπορεί να σκοράρει με μεγάλη ευχέρεια από την περιφέρεια, ομάδα που έχει πρώτο βιολί τον Χαντζή που σήμερα ήταν μαγικός, τον Χαλάτση που κάνει φέτος τη διαφορά, αλλά και ρολίστες με σπουδαία δουλειά πάνω στο παρκέ, όπως οι Βόγγελης, Μπέτα, Μπισούκου κ.α.!

Μα πάνω απ’ όλα, όμαδα που μπορεί να διαχειριστεί ακόμα και τη…στραβή, όπως στις αρχές του β’ ημιχρόνου, όταν ο Χαντζής φορτώθηκε με 4 φάουλ και ο Χαλάτσης αποβλήθηκε από τους διαιτητές!

Τρομερός Πρωτέας στο πρώτο ημίχρονο!

Το Αγρίνιο ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε μόλις στο 2΄ με 8-0, για να απαντήσει άμεσα ο Χαντζής με 2/2 τρίποντα για το 8-6.

Ο Πρωτέας που προσπάθησε να τρέξει το παιχνίδι του, το κατάφερε με επιτυχία και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 10-11 με καλάθι του Μπέτα στο 4′ ενώ με 7 μαζεμένους πόντους του Χαλάτση η ομάδα του Ηλ. Χαντζή ξέφυγε στο σκορ με 11-18, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει μετά από πολύ καλό θέαμα με 20-25.

Ο Χαντζής ξεκίνησε τη β’ περίοδο με ένα ακόμα τρίποντο για το 20-28 ενώ με την τρίποντη ”βόμβα” Νο4 έφερε για πρώτη φορά το ματς σε διψήφια διαφορά (24-35 στο 14′).

Ο Χαλάτσης με καλάθι και φάουλ πέτυχε το 26-41 και λίγο αργότερα με δύο ακόμα πόντους το 26-43, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 28-51 του ημιχρόνου, με το +23 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά!

Αποβολή Χαλάτση και 4ο φάουλ ο Χαντζής από το 22′!

Ο Χαντζής με ένα ακόμα τρίποντο με το ξεκίνημα της γ’ περιόδου πέτυχε το 29-54 αλλά έκανε δύο γρήγορα φάουλ φτάνοντας στα 4 στο 22′. Το Αγρίνιο το εκμεταλλεύτηκε, καθώς πέρασε στον πάγκο και με ένα σερί 8-0 σε 1:30 μείωσε σε 37-54 στο 23′ βγάζοντας αντίδραση!

Το σερί πήγε στο 14-0 για το 43-54 στο 24′ με τον Χαντζή επιστρέφει αναγκαστικά στο παρκέ!

Ο Χαλάτσης με τρίποντο έδωσε μεγάλη ανάσα στον Πρωτέα (43-57) σπάζοντας το σερί, αλλά στο 26′ ”τσίμπησε” σε καυγά με αντίπαλο και αποβλήθηκε από τους διαιτητές!

Ο Ηλίας Χαντζής είχε πλέον…διπλό πονοκέφαλο, καθώς εκτός από την αποβολή του Χαλάτση είχε φορτωμένο και με 4 φάουλ τον Κ. Χαντζή, τους δύο καλύτερους παίκτες του!

Ο Κ. Χαντζής λειτούργησε πάντως άμεσα ως…αναλγητικό, με νέο τρίποντο πήγε το ματς στο 47-62 και λίγο αργότερα στο 50-65!

Ο Βόγγελης ανέλαβε με τη σειρά του δράση και με τρίποντο από τη γωνία, όπως και με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας πέτυχε το 52-68, με τη διαφορά να παραμένει σε ασφαλή επίπεδα και το σκορ στο 30′ να είναι στο +15 ( 55-70).

Ο Μπιτσούκου με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε ακόμα υψηλότερα επίπεδα (57-75), ο Χαντζής με καλάθι και φάουλ έγραψε το 59-82 στο 35′, λίγο αργότερα έβαλε και ένα τρίποντο από το…σπίτι του για το 59-85 και η παράσταση έλαβε τέλος για να ξεκινήσουν τα δικαιολογημένα πανηγύρια!

Διαιτητές: Βελέντζας-Πετράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 28-51, 55-70, 77-91.

ΑΛΦΑ ’93 ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Καραπιπέρης-Γεωργάς): Μαλαινός, Σελίμας 3, Βελαώρας, Τραγουδάρας 7, Τσεκούρας, Γαρεφαλλάκης, Κουτρολός 4, Παπαστάμος, Κοράκης 7 (1), Γεωργάς 23, Διώτης 6, Καλύβας 27.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Χαλάτσης 24 (3), Μπέτα 8 (1), Μπισούκου 10 (2), Χαντζής Κ. 32 (7), Ντανάσης 3, Κατσιμήτρος, Τσιώλης, Βόγγελης 14 (3), Ευαγγελούδης, Ντανάσης, Σεφέρης, Χαντζής Γ.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.