FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (Finals): Το πρωτάθλημα στην Αταλάντη! Άρης Θήβας-Λοκρός 71-79

Ο Λοκρός ήταν ο μεγάλος νικητής στον 2ο τελικό που έγινε στο κλειστό της Θήβας, νίκησε σε ένα συναρπαστικό αγώνα τον Άρη Θήβας στην παράταση με 79-71 έκανε το 3-1 και επιστρέφει μετά από 3 χρόνια και πάλι στις Εθνικές κατηγορίες!

Η ομάδα της Αταλάντης έφτασε δίκαια στον τίτλο, έχοντας την καλύτερη ομάδα στη διάρκεια του πρωταθλήματος, αλλά και στο μεγαλύτερο μέρος του σημερινού τελικού, όπου αξιοσημείωτο είναι πως δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, ενώ στην παράταση κατάφερε να κρατήσει άποντους τους αντιπάλους του!

Ο Άρης παρότι κυνηγούσε από την αρχή του αγώνα, δεν τα παράτησε ποτέ, έβγαλε ψυχή όταν έμενε με διψήφιες διαφορές στο σκορ, αλλά όταν μείωσε στους δύο πόντους και όταν ισοφάρισε το σκορ στο τέλος της κανονικής διάρκειας, πήγε σε βιαστικά σουτ ιδίως τριών πόντων που ποτέ δεν βρήκαν το στόχο.

Ο Λοκρός ξεκίνησε καλύτερα τον τελικό, πήρε το προβάδισμα από την αρχή, έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση με κύριο εκφραστή τον Ανέστη Μάτο. Οι φιλοξενούμενοι στην άμυνα πήγαν πολλές φορές με διπλό μαρκάρισμα στον Παναγιωτίδη, ρισκάροντας και αφήνοντας ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια στους γηπεδούχους, που όμως ήταν άστοχοι.  Ο Γιάννης Χαρατσής με τρίποντο buzzer beater στην εκπνοή διαμόρφωσε το 12-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο Λοκρός ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα και στο 12′ το σκορ πήγε στο 14-29 με ένα δίποντο του Πάσσα!

Εκεί ο Άρης ”ξύπνησε” ο Χαρατσής πέτυχε 4 προσωπικούς πόντους, το επιμέρους σκορ πήγε στο 9- με τον Άρη να μειώνει σε 23-29 και 26-31 στο 16′ με τρίποντο του Παναγιωτίδη, σε ένα διάστημα που ο Λοκρός είχες κακές επιλογές στην επίθεση και αρκετά αβίαστα λάθη, με την κούραση να παίζει το ρόλο της.

Ο Λοκρός κατάφερε πάντως κάπου εκεί να πάρει και πάλι τον έλεγχο και με τον Πάσσα να σημειώνει 6 πόντους πήγε στο ημίχρονο στο +9 (28-37).

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν γρήγορα στο +12 (32-44), με τον Παναγιωτίδη να ευστοχεί σε δύο δύσκολα σουτ και τον Άρη να μειώνει σε 40-44.

Ο Λοκρός βρήκε και πάλι λύσεις από την περιφέρεια και με δύο τρίποντα των Κοσμετάτου και Άγγ. Μάτου πήγε το σκορ στο 47-59, με τον Χαρατσή να μειώνει στο 50-59 στο τέλος της γ’ περιόδου.

Με τρίποντο του Αν. Μάτου ο Λοκρός στο 32′ πήγε το σκορ στο 52-64, αλλά ο Άρης μετέφερε το παινχίδι του κοντά στο καλάθι και με πρωταγωνιστή τον Πανδή μείωσε τη διαφορά, γύρισε στον αγώνα και με καλάθι του Κανινή στα 23” για τη λήξη  ισοφάρισε σε 71-71 στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση καθώς στην εκπνοή ο Αν. Μάτος ήταν άστοχος!

Στην παράταση ο Άρης ήταν άστοχος από την περιφέρεια, δεν πέτυχε ούτε ένα πόντο (!) και ο Λοκρός με την εμπειρία του πήγε το ματς στο 71-76 στο 1:14 για το τέλος με 2/2 βολές του Αν. Μάτου για να πάρει τη νίκη τίτλο μέσα στη Θήβα με 71-79!

Διαιτητές του 2ου τελικού ήταν οι Ντάνος-Τσάλας Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 28-37, 50-59, 71-71 (καν,. διάρκεαι), 71-79 (τελ. αποτελ-παράταση).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Λαλιώτης): Τσαραμπάρης, Κουτρουλάρας, Τσοπανέλης 3, Παναγιωτίδης 19 (2), Χαρατσής 9 (1), Θωμάς 8, Κικίδης Κ., Κανινής 12, Κικίδης Νικ. 4, Πανδής 14, Μπόκος, Παγώνης 2.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Μάτος-Καρατράντος): Τσαρούχας, Ζότο, Κοσμετάτος Ευαγγ. 2, Κοσμετάτος Γερ. 8 (1), Βερούσης 2, Πάσσας 22, Τότσι, Μπόλματης 5 (1), Μάτος Αν. 23 (1), Μάτος Αγγ. 17 (3), Ξηρογιάννης, Ανέστης.

• Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.