ΠΑΙΔΩΝ

Final-8 Παίδων: Το πάλεψε για ένα ημίχρονο! (Πρωτέας Σχημ.-Ολυμπιακός 49-93)

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου παρότι το πάλεψε για ένα ημίχρονο, δεν τα κατάφερε απέναντι στον ανώτερο Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με 49-93, κερδίζοντας πάντως τις εντυπώσεις στο πρώτο 20λεπτο, όταν στο μεγαύτερο μέρος του είχε το προβάδισμα στο σκορ!Ο Πρωτέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-3 στο 3′ και με 11-9 στο 7′ για να τελειώσει το α’ δεκάλεπτο με απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων (18-18). Ο Ολυμπιακός όμως βρίσκοντας περισσότερες λύσεις επιθετικά στο β’ δεκάλεπτο, προηγήθηκε μετά το 17′ για να κλείσει το ημίχρονο στο +9 (32-41) που πάντως δεν αντικατοπτρίζει τη συνολική εικόνα του ημιχρόνου.

Η συνέχεια άνηκε στους τυπικά φιλοξενούμενους με τον Ολυμπιακό να έχει επιμέρους σκορ 10-26 και να βρίσκεται μπροστά με 42-67 στο 30′, για να επικρατήσει με το τελικό 49-93.

Για την ομάδα του Σχηματαρίου ο Χαντζής πέτυχε 17π. έχοντας και 12 ριμπ. και τον ακολούθησε ο Χαλάτσης με 14 (2) πόντους, ενώ από τον Ολυμπιακό στον οποίο αγωνίζεται και ο Αλιβεριώτης Γ. Σαλταρίκος που πέτυχε 10 (2) πόντους, συνολικά 5 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χατζηχαρίσης-Λεβεντάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 32-41, 42-67, 49-93.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Χαλάτσης 14 (2), Μπέτα 3, Μπισούκου 2, Χαντζής Κ.17 (2 τρ., 12 ριμπ.), Ντανάσης Αργ. 4, Κατσιμήτρος, Τσιώλης 4, Βόγγελης 5 (1), Ντανάσης Σπ., Σολομωνίδης, Σεφέρης, Χαντζής Γ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάρλος): Μπουρνελές 12, Νικολαϊδης 3, Αγγελόπουλος 1, Αρέστης 4, Λάτσης 12 (2), Ολύμπιος 2, Χρυσοφάκης 2, Σαλταρίκος 10 (2), Σαπλαούρας 8 (1), Σεγκούρα 10 (1), Αμπόση 14 (1), Παπασταύρου 15.