FEATURED ΠΑΙΔΩΝ

ΠΑΙΔΩΝ Final-8: Νίκη σαν…τίτλος! (Πρωτέας Σχημ.-Ηρακλής Κοζάνης 58-57)

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου ολοκλήρωσε την παρουσία του στο 49ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων, συμμετέχοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του στην τελική 8αδα της διοργάνωσης, γεγονός που από μόνο του αποτελεί μεγάλη επιτυχία, με μια νίκη απέναντι στον Ηρακλή Κοζάνης με 58-57, που ισοδυναμεί με…τίτλο!

Σήμερα, η ομάδα του Χαντζή έπαιξε για τις θέσεις 7-8 και πήρε τη νίκη που τον κατατάσσει στην 7η θέση στην Ελλάδα, τελειώνοντας μια σπουδαία χρονιά με τον ιδανικότερο τρόπο!

Ο Πρωτέας ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο διατηρώντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, για να βρεθεί πίσω στο σκορ μόνο προς το τέλος (26-29).

Στη γ’ περίοδο η ομάδα της Κοζάνης ήταν εύστοχη από την περιφέρεια διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα στο σκορ (39-44), αλλά στο τελευταίο και καθοριστικότερο 10λεπτο μέτρησε το ”θέλω” του Πρωτέα, που με καλές επιλογές κατάφερε να βρεθεί εκ νέου μπροστά στο σκορ για να κριθούν όλα στο τέλος!

Με σερί 7-0 ο Πρωτέας προηγήθηκε με 46-44 στο 33′, με τρίποντο του Χαλάτση με 49-47, ενώ με 2 βολές του Χαντζή η ομάδα του Σχηματαρίου προηγήθηκε με 54-49 στο 36′.

Η Κοζάνη απάντησε με σερί 0-6 για το 54-55, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα ο Χαντζής με 56-55, ο οποίος σήμερα εκτός από τους 25 πόντους είχε και 22 ριμπάουντ!

Στο 1′:40” για τη λήξη με το σκορ στο 56-55 ο Μπέτα είχε 0/2 βολές, στο 1′ ο Χαλάτσης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά οι δύο καλές άμυνες κράτησαν τον Πρωτέα μπροστά στο σκορ, διευρύνοντας το προβάδισμα στα 40” για το τέλος με 2/2 βολές του Χαντζή (58-55).

Στα 28” ο Αργυρόπουλος με ντράιβ μείωσε στον πόντο (58-57). Στα 25” ο Βόγγελης είχε 0/2 βολές και στα 5” ο Φραντζής αστόχησε με τους διαιτητές να έχουν διαφορετική άποψη για τη φάση, να δίνουν τζάμπολ, με την κατοχή να είναι για την ομάδα της Κοζάνης! Τελικά, ο Πρωτέας με πολύ καλή άμυνα δεν άφησε περιθώρια για να γίνει σουτ, με το 58-57 να είναι το τελικό σκορ υπέρ της ομάδας του Σχηματαρίου!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 26-29, 39-44, 58-57.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Χαλάτσης 18 (2), Μπέτα 2, Μπισούκου, Χαντζής Κ. 25 (3 τριπ. 22 ριμπ.), Ντανάσης Αργ. 5 (1), Κατσιμήτρος, Τσιώλης 2, Βόγγελης 6, Ντανάσης Σπ., Σολομωνίδης, Σεφέρης, Χαντζής Γ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Ασβεστάς): Αργυρόπουλος 7 (1), Κουζιάκης, Γκατζιούφας 7, Κηπουρίδης, Τοπάλης 13, Σακκούλας 3, Πεγιάδης 2, Μητσιάνης 12 (1), Φραντζής 6, Στιάπης 6 (2), Φαρμάκης 1, Τσέπουρας.