Β' ΕΘΝΙΚΗ

Φιλικό: Τρίκαλα-Έσπερος My KTEO Λαμίας 80-73

Ο Έσπερος My KTEO Λαμίας συμμετέχει στο 1ο τουρνουά ”Χρήστου Γκότα” στα Τρίκαλα, που γίνεται στη μνήμη του προπονητή που έφυγε πέρυσι από τη ζωή και στην πρώτη μέρα, αντιμετώπισε τα Τρίκαλα από τα οποία ηττήθηκε με 80-73.

Η ομάδα του Γ. Σοφογιάννη που αγωνίστηκε χωρίς τον Λάππα, έπαιξε καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αφήνοντας καλές εντυπώσεις.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 42-42, τα Τρίκαλα ξέφυγαν με 11 πόντους στα μισά της γ’ περιόδου, αλλά γρήγορα ο Έσπερος κάλυψε τη διαφορά για να μειώσει σε 61-59.

Στη δ’ περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της ομάδας της Λαμίας, για να επικρατήσουν τελικά με 80-73.

Το Σάββατο (15:30) ο Έσπερος My KTEO Λαμίας θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό του τουρνουά, με τον ηττημένο του 2ου ημιτελικού μεταξύ των ομάδων Ελευθερούπολη-Αγρίνιο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 42-42, 61-59,80-73.