FEATURED ΚΥΠΕΛΛΟ

Κύπελλο: ΧΒΑ-ΑΓΕ Χαλκίδας 60-98

Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η φάση των ”16” του κυπέλλου ΕΣΚΑΣΕ, η ΑΓΕ Χαλκίδας ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της ΧΒΑ κερδίζοντας με 60-98 και παίρνοντας την πρόκριση για την προκριματική φάση της διοργάνωσης.

Μετά το αρχικό 5-5, η ΑΓΕ Χαλκίδας επέβαλε το ρυθμό της πίεσε στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και με εύκολους πόντους σε αιφνιδιασμούς, αλλά και με έλεγχο των ριμπάουντ και ευστοχία από την περιφέρεια, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 0-21 για να κλείσει την πρώτη περίοδο με 5-26.

Στο ξεκίνημα της β’ περιόδου η ΑΓΕΧ πήγε το σκορ στο 7-42 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο τελείωσε με 20-52. Στο β’ ημίχρονο ο αγώνας εξελίχθηκε στο ίδιο τέμπο, με την ΑΓΕ Χαλκίδας να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με τελικό σκορ 60-98.

Διαιτητές: Τσάλας Γ.-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-26, 20-52, 36-76, 60-98.

ΧΒΑ (Κουτσογιάννης): Γατόπουλος, Κουτσογιάννης 6, Τσώκος 3, Ζορμπάνος 6, Κατσίκι 2, Χατζηστάμου 18 (1), Μαρκάκης 4, Κικίδης 21 (1).

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Πανούσης-Βελισσαράκος): Μεσίνι 7 (1), Λειβαδίτης 6 (1), Καζάνας 14 (1), Μάρκου 12, Καρκαλής, Φραγκούλης 14 (1), Πετρόπουλος 6, Γκαβρίλοβιτς 3, Κουτής 14 (4), Βλάχος 9 (3), Γεωργουσόπουλος 13 (1).

• Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.