FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (2η αγωνιστική)

Με τη διεξαγωγή της 2ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σάββατο 22 Οκτωβρίου το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, με 6 αγώνες που αρκετοί εκ των οποίων κρίθηκαν στις λεπτομέρειες!

Στο ντέρμπι της Χαλκίδας, ο Κένταυρος πέρασε νικηφόρα επικρατώντας δύσκολα της ΑΓΕΧ με 88-83, κάνοντας το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Κάδμος ανέβασε την απόδοση του μετά την πρώτη περίοδο και πήρε εύκολα την εκτός έδρας νίκη επί του Τελεθριακού με 57-81.

Ο Απόλλων Λιβαδειάς με κορυφαίο τον Τερματζίδη νίκησε τον ΓΑΣ Βασιλικού με 65-51, πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη.

Μεγάλο διπλό για το Α.Ε. Καρύστου, που πέρασε από τη Θήβα κερδίζοντας τον Άρη με 80-71.

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν τον Γ.Σ. Ιτέας, επικρατώντας με 72-42.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, ο Πρωτέας Σχηματαρίου παρότι έκανε τα εύκολα-δύσκολα, νίκησε τη μαχητική ΧΒΑ με 76-69.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και ο πίνακας των σκόρερς μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η)

Πρωτέας Σχηματαρίου-ΧΒΑ 76-69

ΑΓΕ Χαλκίδας-Κένταυρος Λιβαδειάς 83-88

Τελεθριακός-Κάδμος 57-81

Άρης Θήβας-Α.Ε. Καρύστου 71-80

Απόλλων Λιβαδειάς-ΓΑΣ Βασιλικού 65-51

ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Γ.Σ. Ιτέας 72-42

Ρεπό: Λοκρός

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (3η-29/10)

ΧΒΑ-ΑΓΕ Χαλκίδας

Κένταυρος Λιβαδειάς-Τελεθριακός

Κάδμος-Άρης Θήβας

Α.Ε. Καρύστου-Απόλλων Λιβαδειάς

ΓΑΣ Βασιλικού-ΑΕΕΠ Χαλκίδας

Γ.Σ. Ιτέας-Λοκρός

Ρεπό: Πρωτέας Σχηματαρίου

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΕΣΚΑΣΕ 
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Υ-Κ Ν-Η
1 Κάδμος 2 4 153-113 2-0
2 Κένταυρος Λιβ. 2 4 174-159 2-0
3 ΑΕΕΠ Χαλκίδας 2 3 146-124 1-1
4 Απόλλων Λιβ. 2 3 132-120 1-1
5 Άρης Θήβας 2 3 149-148 1-1
6 Πρωτέας Σχημ. 2 3 152-155 1-1
7 Γ.Σ. Ιτέας 2 3 111-139 1-1
8 Λοκρός 1 2 82-74 1-0
9 Α.Ε. Καρύστου 2 2 161-134 2-0
10 ΑΓΕ Χαλκίδας 2 2 139-160 0-2
11 ΓΑΣ Βασιλικού 2 2 119-143 0-2
12 Τελεθριακός 2 2 120-162 0-2
13 ΧΒΑ 1 1 69-76 0-1
  • Το Α.Ε. Καρύστου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς. 
  • ΧΒΑ και Λοκρός έχουν από ένα αγώνα λιγότερο.

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Φρουσκλιάς (Α.Ε. Καρύστου) 54
  2. Χαντζής (Πρωτέας Σχηματαρίου) 52
  3. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 50
  4. Χαρατσής Ι. (Άρης Θήβας) 50
  5. Ματζιώρης (Κένταυρος Λιβαδειάς) 47
  6. Δημητριάδης (Κένταυρος Λιβαδειάς) 44
  7. Κολοβός (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 42
  8. Γκιζόγιαννης Ανδρ. (Κάδμος) 40
  9. Ντιφαντής (Α.Ε. Καρύστου) 40
  10. Καζάνας (ΑΓΕ Χαλκίδας) 36
  11. Βέλλιος (Απόλλων Λιβαδειάς) 34
  12. Φραγκούλης (ΑΓΕ Χαλκίδας) 34
  13. Μάρκου (ΑΓΕ Χαλκίδας) 34
  14. Τερματζίδης (Απόλλων Λιβαδειάς) 32
  15. Καπετάνιος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 31
  16. Τσιώλης (ΓΑΣ Βασιλικού) 31
  17. Παρασκευόπουλος (Α.Ε. Καρύστου) 29
  18. Θανάσαινας (Κάδμος) 28
  19. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 28
  20. Αγγελέτος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 27
  21. Γρυπάρης (Τελεθριακός) 27

 

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 9
  2. Τερματζίδης (Απόλλων Λιβαδειάς) 7
  3. Χαρατσής Ι. (Άρης Θήβας) 6
  4. Φρουσκλιάς (Α.Ε. Καρύστου) 6
  5. Καπετάνιος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 6
  6. Ματζιώρης (Κένταυρος Λιβαδειάς) 6
  7. Βέλλιος (Απόλλων Λιβαδειάς) 6
  8. Χαντζής (Πρωτέας Σχηματαρίου) 5
  9. Αργυρίου (ΓΑΣ Βασιλικού) 5
  10. Τσιώλης (ΓΑΣ Βασιλικού) 5
  11. Μάτος Αν. (Λοκρός) 4
  12. Γαρμπής (Κένταυρος Λιβαδειάς) 4
  13. Κικίδης Π. (ΧΒΑ) 4
  14. Κουτσογιάννης (ΧΒΑ) 4
  15. Αγγελέτος (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 4
  16. Βουρτζούμης (Άρης Θήβας) 4
  17. Χαλκιάς (Γ.Σ. Ιτέας) 4
  18. Γρυπάρης (Τελεθριακός) 4
  19. Θανάσαινας (Κάδμος) 3
  20. Κατσάνης (Πρωτέας Σχηματαρίου) 3
  21. Καζάνας (ΑΓΕ Χαλκίδας) 3

Σχετικά άρθρα

Οι διαιτητές στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΣΕ (3-4 Δεκεμβρίου)

pannikolaou

U-21: Μεγάλη νίκη με ανατροπή! Πρωτέας Σχηματαρίου-Τρίτωνας 66-58

pannikolaou

U-21: Αίαντας Αυλίδας-Ερμής Περάματος 49-65

pannikolaou