Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Με άγχος την πρώτη νίκη! Κένταυρος Λιβαδειάς-Πρωτέας Σχηματαρίου 86-76

Οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις και ο Πρωτέας βρέθηκε κοντά στο να κάνει το…μπαμ της αγωνιστικής, όμως προς το τέλος του αγώνα ”μίλησε” η εμπειρία των γηπεδούχων, που βρήκαν τους διαδρόμους και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη, με τελικό σκορ 86-76!

Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν μια απώλεια της τελευταίας στιγμής, με τον Γαρμπή να μην αγωνίζεται, γεγονός που αποσυντόνισε την ομάδα του Μάρκου που έχει μάθει μα κινείται στους ρυθμούς του έμπειρου γκαρντ.

Το +10 στο φινάλε, δεν αντικατοπτρίζει πάντως την πλήρη εικόνα του αγώνα, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του το ματς ήταν ντέρμπι, με εναλλαγές στο προβάδισμα και τους γηπεδούχους καλύτερους στα…σημεία να φτάνουν στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνος.

Από την αρχή ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον!  Το 13-13 του 7′ έγινε 21-21 στο 10′ ενώ μόνο προς το τέλος του ημιχρόνου ο Κένταυρος κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά στο σκορ για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα στο +5 (44-39).

Ο Πρωτέας όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ αλλά προσπέρασε στο 29′ με 57-58, με το τρίτο 10λεπτο να τελειώνει με 60-61!

Στο τελευταίο 10λεπτο και συγκεκριμένα προς το τέλος του παιχνιδιού, ”μίλησε” η εμπειρία των γηπεδούχων που ξέφυγαν στο σκορ με πόντους κυρίως από τους Ματζιώρη και Δημητριάδη αλλά και ένα τρίποντο του Θεοφανόπουλου, διαμορφώνοντας το 77-73 στο τελικό 86-76.

Από τους γηπεδούχους εξαιρετικός ο Ματζιώρης με 30 (5) πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν ο Θεοφανόπουλος.

Από τον Πρωτέα Σχηματαρίου κορυφαίος ο Χαντζής με 34 (3) πόντους!

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 44-39, 60-61, 86-76.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Καρφάκης 8, Κόλλιας 2, Κοϊτσάνος 10 (1), Παππάς 3, Ματζιώρης 30 (5), Θεοφανόπουλος 13 (1), Κολιούκος 3 (1), Δημητριάδης 18 (1), Μπεζεντές, Χαλβατζής, Ψιλόπουλος, Παλέτας.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Κατσάνης 4, Λουλακάς 10, Σαράφογλου, Χαντζής 34 (3), Πανταζής 4, Μπαλάφας, Αντωνόπουλος 4, Βλαχάκης 3 (1), Σουλινάρης 9, Ευαγγελούλης 4, Χαρίσης 4, Χαλάτσης.