Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Με σούπερ Χαρατσή! (ΓΑΣ Βασιλικού-Άρης Θήβας 68-78)

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ μπήκε ο Άρης Θήβας που πέρασε από το Βασιλικό κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 68-78 κάνοντας ένα πολύ καλό τελευταίο πεντάλεπτο στο παιχνίδι.

Υψηλό σκορ στο ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 12-13 στο 5′ και με 20-27 στο 10′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 26-29 στο 14′ και προσπέρασαν στο 18′ με 38-35, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα ενός καλαθιού.

Η διαφορά έφτασε και τους 9 (53-44 στο 25′), όμως εκεί ο Άρης ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και έκλεισε μπροστά στο σκορ το 3ο δεκάλεπτο με 56-57.

Ο ΓΑΣ Βασιλικού προηγήθηκε εκ νέου με 63-62 στο 34′, όμως με επιμέρους σκορ 0-10 η ομάδα της Θήβας κατάφερε να ξεφύγει με 63-72 1′:30″ πριν το τέλος και να επικρατεί με το τελικό 68-78, έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Γ. Χαρατσή που σημείωσε 27 (6) πόντους.

Για την ομάδα του Βασιλικού ο Αργυρίου πέτυχε 18 (4) πόντους.

Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 40-38, 56-57, 68-78.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 2, Κακαβάς 4, Μαλισιόβας 11, Πρίφτι 4, Αργυρίου 18 (4), Λιαλιάρης 1, Τσιώλης 12, Γυφτονικολός, Νερούτσος, Μέγγουλας, Νασάκης 11, Κατσαγώνας 5 (1).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Καραδόπουλος): Κουτρουλάρας 3 (1), Βουρτζούμης 7 (1), Τσοπανέλης 3 (1), Σκυριανός 17, Τσαραμπάρης, Χαρατσής Ι. 27 (6), Παπαποστόλου 2, Στρατέλος 2, Χάλιος 6, Πανδής 6, Μπόκος 2, Χαρατσής Π. 3 (1).