Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πέρασε εύκολα από την Ιστιαία και έκανε το 2/2! Τελεθριακός-Κάδμος 57-81

Ο Κάδμος πέρασε εύκολα από το κλειστό της Ιστιαίας κερδίζοντας τον Τελεθριακό με 81-57, έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα και συνεχίζει ακάθεκτος στο φετινό πρωτάθλημα έχοντας βγάλει τα δύο πρώτα εμπόδια!

Η ομάδα του Αναστασίου δυσκολεύτηκε μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν δεν είχε βρει ρυθμό και ο Τελεθριακός ήταν ανταγωνιστικός όπως φαίνεται και από την εξέλιξη του σκορ.

Στη συνέχεια και αυξάνοντας διαρκώς τη διαφορά έφτασε στη νίκη με +24 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν ορισμένα διαστήματα με καλό μπάσκετ, όμως η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής, με την ομάδα του Φώτου να περιμένει πλέον μετά και τον αγώνα με τον ισχυρό Κένταυρο το άλλο Σάββατο, τις επόμενες αγωνιστικές, όπου το πρόγραμμα είναι πιο βατό για να φτάσει στις πρώτες νίκες της σεζόν.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί, πως όσο αφορά τον Κάδμο, για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα το έναυσμα για τη νίκη το έδωσε και πάλι η άμυνα, καθώς από εκεί ξεκίνησε να ”χτίζει” διαφορά μετά το 15′ του αγώνα.

Το πρώτο 10λεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες από κοντά στο σκορ και τον Τελεθριακό μπροστά στο τέλος του με το οριακό 15-14.

Στο 13′ το σκορ ήταν 19-20, με τον Κάδμο να ανεβάζει στροφές, να βγάζει καλές άμυνες και ελέγχοντας τα ριμπάουντ να βγάζει εύκολους πόντους που τον έφεραν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 23-35, με το επιμέρους σκορ της β’ περιόδου να φτάνει στο 8-21.

Το β’ ημίχρονο κύλησε εύκολα για τον Κάδμο, που είχε τον έλεγχο και απόσταση ασφαλείας στο σκορ. Μετά το 32-43 του 25′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν και άλλο τη διαφορά για το 39-61 του 30′ με το τελευταίο 10λεπτο να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα και την ομάδα της Θήβας να φτάνει στην επικράτηση με τελικό σκορ 57-81.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 23-35, 39-61, 57-81.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Ιωαννίδης 4, Κουβλής Σ. 1, Παπανικολάου 12 (2), Μιχαηλίδης, Τσιτούμης 7 (1), Γρυπάρης 14 (2), Φωτητζόγλου 10, Λούκας 3 (1), Θεοδώρου, Κικίδης Κ., Κικίδης Ν. 2, Ιμαριάγκμπε 4.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Γκιζόγιαννης Ανδρ. 17 (1), Θανάσαινας 15, Σκούμας Λ. 3 (1), Γκρινιάρης 11 (1), Πανταζής 4, Σκούμας Δ., Κωνσταντούρας 4, Παπαδάκης 3 (1), Κόλλιας 15, Σταμέλος 7 (1), Αναστασόπουλος, Νικολάου 2.