Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Πέρασε και από τη Θήβα! Άρης Θήβας-Α.Ε. Καρύστου 71-80

Με πολύ καλό μπάσκετ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, το Α.Ε. Καρύστου επέβαλε το ρυθμό του και πήρε τη νίκη μέσα στη Θήβα επί του Άρη με 71-80 κάνοντας το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα και ”σβήνοντας” στην ουσία με το καλημέρα του πρωταθλήματος την ποινή των -2 βαθμών!

Η ομάδα του Δημητρίου με λύσεις στην επίθεση πήρε από την αρχή καθαρό προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκε με 9-23 στο 6′ και 19-37 στο 12′ έχοντας απόσταση ασφαλείας στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο που τελείωσε με 34-53.

Στο β’ ημίχρονο ο Άρης βελτίωσε την απόδοσή του και προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα. Μείωσε στο 30′ σε 56-69 και σε 61-72 στο 34′ αλλά η Κάρυστος με την εμπειρία των παικτών της διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας δίκαια στη νίκη με τελικό σκορ 71-80.

Οι Χαρατσής Ι. και Χάλιος ήταν από τον Άρη οι πρώτοι σκόρερς με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Α.Ε. Καρύστου κορυφαίος ο Φρουσκλιάς με 33 πόντους.

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-32, 34-53, 56-69, 71-80.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Τσαραμπάρης): Κουτρουλάρας, Βουρτζούμης 13 (3), Τσομπανέλης, Σκυριανός, Χαρατσής Π. 1, Χαρατσής Ι. 23, Καραδόπουλος 11 (2), Παπαποστόλου, Στρατέλος 3, Μπόκος, Πανδής 3, Χάλιος 17.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Σφυρίδης, Ντιφαντής 16, Κατσινόπουλος, Κιούκης, Παρασκευόπουλος 13 (1), Καλούδης 7, Καλύβας 3, Κατσογιάννης 8, Ροδολάκης, Κάππος, Φρουσκλιάς 33 (5).