Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Το γύρισε στο τέλος! (Γ.Σ. Ιτέας-Απόλλων Λιβαδειάς 69-67)

Ανατροπή στο τέλος και νίκη για τον Γ.Σ. Ιτέας που ξεκίνησε νικηφόρα το νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ απέναντι στον Απόλλων Λιβαδειάς με 69-67 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος,

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 13-7 στο 5′ και 22-14 στο 12′. Η συνέχεια όμως ανήκε στον Απόλλωνα Λιβαδειάς, που έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (28-33), τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 6-19 στα τελευταία λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και στη γ’ περίοδο (35-42 στο 25′), και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο μπροστά με 46-50.

Η ομάδα του Μωραΐτη μείωσε στο καλάθι στο 36′ (55-57) για να γίνει το ματς θρίλερ. Ο Κωτσαδάμ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (62-65 στο 38′) με τον Σταύρου να απαντά και με 3/3 βολές να ισοφαρίζει σε 65-65 στο 39′.

Ο Γεωργαντάς με δικό του καλάθι έβαλε μπροστά την ομάδα του (67-65) για να ισοφαρίσει με 2/2 βολές ο Κωτσαδάμ σε 67-67. Στη συνέχεια, με 1/2 βολές από Μολέ και Γεωργαντά το σκορ έγινε 69-67 υπέρ του Γ.Σ. Ιτέας, με τον Απόλλωνα Λιβαδειάς να κερδίζει φάουλ 1,3” πριν τη λήξη, ωστόσο ο Βέλλιος αστόχησε στην 1η, έχασε επίτηδες τη 2η, ο Κωτσαδάμ δεν βρήκε στόχο μετά το επιθετικό του ριμπάουντ και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σταύρου βρέθηκε σε καταπληκτική μέρα πετυχαίνοντας 46 (9) πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Βέλλιος σημείωσε 24 (5) πόντους.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 28-33, 46-50, 69-67.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Μολές Ι., Πιλάλάς, Παπαδημητρίου 2, Μαναίος 3, Μολές Αργ. 10, Γεωργαντάς 4, Κατσίμπρας Φ., Αντωνίου, Χαλκιάς 2, Σταύρου 46 (9), Βίλλιας, Αναστασίου 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Βέλλιος): Λεοντίου 3 (1), Βέλλιος 24 (5), Κωτσαδάμ Λ. 5 (1), Τερματζίδης 10 (1), Κωτσαδάμ Λ.-Α., Πιπίνης, Καγιάς 3 (1), Τσώνης, Γέρος, Ντάλλης 15 (1), Θεοδώρου 3, Μαντζιώρης 4.