FEATURED Α2

Α2 Elite League: Το έχασε στο τσακ! Παπάγου-Ερμής Σχηματαρίου 87-82

Ο Ερμής Σχηματαρίου έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Παπάγου, όμως του έλειψαν οι λεπτομέρειες για να τα καταφέρει, γνωρίζοντας την ήττα από τους ”στρατηγούς” με 87-82!

Ο Παπάγου προηγήθηκε με 25-20 και 45-38 στο ημίχρονο, με τον Ερμή να κάνει ένα πολύ καλό τρίτο 10λεπτο που έφερε την ανατροπή στο σκορ με την ομάδα του Οικονόμου να περνάει μπροστά στο 30′ με 61-66, έχοντας ένα επιμέρους σκορ 16-28!

Στο τελευταίο 10λεπτο το ντέρμπι ”άναψε” με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε δύο τρίποντα με Κόη και Καρούζο προσπερνώντας με 74-71 στο 35′.

Με ένα ακόμα τρίποντο του Κσρούζου ο Παπάγου ξέφυγε με +8 (80-72), ενώ ο Πάππος με τρίποντο στο 1:46 για το τέλος μείωσε σε 84-79 και ο Παππάς στα 1:15 μείωσε σε 85-81 βάζοντας εκ νέου τον Ερμή μέσα στη διεκδίκηση της νίκης!

Ο Κυρίτσης αστόχησε σε τρίποντο, ο Ζαρμακούπης μείωσε ακόμα περισσότερο με 1/2 βολές σε 85-82 στα 12” για το φινάλε, με τον Καρούζο να διαμορφώνει το τελικό 87-82 με 2/2 βολές!

Ο Κυρίτσης με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος επιθετικά για τον Ερμή, ενώ για τον Παπάγου τη,…ζημιά την έκανε ο Καρούζος με 25 (5) πόντους.

Διαιτητές: Tσώνος-Νάστος-Τηγάνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 45-38, 61-66, 87-82.

ΠΑΠΑΓΟΥ (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Σανδραμάνης 2, Κόης 7 (1), Καρούζος 25 (5), Μαράκης 8, Σολωμός 19 , Μπέλη 7 (1), Κασαπίδης, Καρακώστας 5 (1), Μπάλος 2, Πίτερσον 9.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Παππάς 9, Γουάιλι 10, Καουφμάνις 5 (1), Νάκης, Ζαρμακούπης 13 (1), Πάππος 3 (1), Καλημέρης, Μέξης 2, Φιλοξενίδης, Μητσιμπόνας, Τάταρης 11 (2), Κυρίτσης 29.