FEATURED ΚΥΠΕΛΛΟ

Κύπελλο ΕΣΚΑΣΕ: Τελεθριακός-Απόλλων Λιβαδειάς 47-58

Νίκη-πρόκριση για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς στον κύπελλο ΕΣΚΑΣΕ, ο οποίος πέρασε δίκαια από το κλειστό της Ιστιαίας, κερδίζοντας τον Τελεθριακό με 58-47!

Οι φιλοξενούμενοι, μετά τον Άρη Θήβας απέκλεισαν και τον Τελεθριακό και πέρασαν στους ”8” περιμένοντας πλέον την κλήρωση της Δευτέρας.

Ο Απόλλων βρήκε λύσεις και πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, με το ημίχρονο να τον βρίσκει στο +15 (21-36).

Στο ίδιο τέμπο και η γ’ περίοδος (38-54), με τον Τελεθριακό να προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς στο τελευταίο 10λεπτο, διάστημα κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν απέναντι στην άμυνα ζώνης, αλλά κρατώντας το υπέρ τους προβάδισμα και με ” όπλο” τη δική τους άμυνα, έφτασαν στο τελικό 47-58.

Πρώτος σκόρερ του Τελεθριακού ο Λούκας (11 πόντοι), ενώ από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, από τον οποίο απουσίαζαν οι Τερματζίδης, Κωτσαδάμ Λ.Α., ο Βέλλιος σημείωσε 15 πόντους.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-19, 21-36, 38-54, 47-58.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Ιωαννίδης, Κουβλής Κ., Παπανικολάου 7, Γρυπάρης, Τσιτούμης 4, Ζώγας 2, Φωτητζόγλου 10, Λούκας 11 (2), Μιχαηλίδης 4, Κικίδης Κ. 2, Κουβλής Σ., Ιμαριάγκμπε 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Βέλλιος): Λεοντίου 4, Βέλλιος 15 (2), Ζητουνιάτης, Γέρος Κ., Μακρής 10, Πιπινής, Καγιάς 8, Ματθαίου, Τσώνης, Ντάλλης 13 (1), Μαντζιώρης, Θεοδώρου 8.