Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλη νίκη στην παράταση! Α.Ε. Καρύστου-Λοκρός 88-80

Το μεγάλο ντέρμπι της Α’ ΕΣΚΑΣΕ μεταξύ των δύο από τις τέσσερις συνολικά αήττητες ομάδες κρίθηκε στην παράταση, με το Α.Ε. Καρύστου να παίρνει τη μεγάλη νίκη με 88-80!

Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και αν υπήρχε ισοπαλία στο μπάσκετ αυτό θα ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα!

Τελικά, οι γηπεδούχοι καλύτεροι και πιο τυχεροί στις λεπτομέρειες, πήραν τη νίκη με 88-80 που τους διατηρεί αήττητους, κάτι που δεν αποτυπώνεται πάντως στο βαθμολογικό πίνακα, καθώς η ομάδα του Δημητρίου κουβαλάει στις πλάτες της το -2 λόγω της μη συμμετοχής της σε κάποιο από τα πρωταθλήματα υποδομής της ΕΣΚΑΣΕ.

Ντέρμπι το ματς με το…καλησπέρα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο από το ξεκίνημα του! Το Α.Ε. Καρύστου προηγήθηκε με 19-16 στο 10′ ενώ το ημίχρονο τελείωσε με οριακό προβάδισμα των φιλοξενούμενων (33-34).

Το ίδιο σκηνικό και στο β’ ημίχρονο, με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 54-54 στο 30′ όπως και στο 32′ (58-58), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +4 στο 36′ (67-63), αλλά τον Λοκρό να κάνει την ανατροπή και με τρίποντο του Αν. Μάτο να περνάει μπροστά με 69-70!

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ, ο Φρουσκλιάς με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 70-70 και η τελευταία επίθεση του αγώνα ανήκε στον Λοκρό με τον Πάσσα να χάνει ελεύθερο τρίποντο και οι ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση!

Εκεί οι γηπεδούχοι με 5 συνεχόμενους πόντους του Καλούδη πήραν ένα μικρό προβάδισμα φτάνοντας τελικά στη μεγάλη νίκη με 88-80!

Από τους νικητές ο Φρουσκλιάς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 28 πόντους ενώ από τον Λοκρό που έχει παράπονα από τη διαιτησία, ο Αγγ. Μάτος σημείωσε 25 πόντους.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Αποστόλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 33-34, 54-54, 70-70 (καν. διάρκεια), 88-80 (παράταση-τελικό αποτέλεσμα).

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Σφυρίδης 9 (1), Ντιφαντής 17, Κατσινόπουλος, Κιούκης, Παρασκευόπουλος 10, Καλούδης 17 (1), Καλύβας 7 (1), Ροδολάκης, Φρουσκλιάς 28 (2), Γεωργίου.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος-Λάϊος): Τσαρούχας, Ανδρέου 3, Ανέστης, Ζότο, Βερούσης 4, Πάσσας 13 (1), Βοντετσιάνος 3, Μπόλματης 9 (1), Μάτος Αν. 23 (3), Μάτος Αγγ. 25 (5).