Α ΕΣΚΑΣΕ

Κώστας Δημητρίου: ”Χάσαμε την ψυχραιμία μας από διαιτητικά λάθη”

Το Α.Ε. Καρύστου παραλίγο να πάρει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη χθες στη Θήβα, καθώς επέστρεψε από το -13 οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση, όπου εκεί ηττήθηκε από τον Κάδμο με 86-81.

Ο κόουτς της ομάδας Κώστας Δημητρίου μίλησε στο Stereabasket για τον αγώνα, εκφράζοντας μεταξύ άλλων τα παράπονα του για τη διαιτησία του Χατζή αλλά και για τη διοργανώτρια αρχή:

Το παιχνίδι πήγε όπως το περιμέναμε, πολύ δυνατές άμυνες, στοχευμένες επιθέσεις και παρά του ότι παίζαμε με τον Κάδμο για πρώτη φορά, φαινόταν σαν να γνώριζε πολύ καλά η μία ομάδα την άλλη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κάναμε κάποια λάθη στην επίθεση και δώσαμε την ευκαιρία στον Κάδμο να πάρει μια διαφορά 13 πόντους. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε το παιχνίδι μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο στην αρχή του οποίου σχεδιάσαμε αντεπίθεση για να μπορέσουμε να καλύψουμε την διαφορά και να διεκδικήσουμε τη νίκη.

Όλα λειτούργησαν υποδειγματικά για εμάς, χρειαζόμασταν μεγάλα σουτ και πολύ δυνατές άμυνες  με καθαρό μυαλό. Ρίξαμε  την διαφορά στους 5 πόντους, δημιουργώντας μεγάλη πίεση στους αντιπάλους που οδηγήθηκαν σε πολλά λάθη. Περιμέναμε αντίδραση από τον Κάδμο, ειδικά στα τελευταία λεπτά, η οποία δεν ήρθε, δίνοντας μας μοναδική ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια.

Αυτό που δεν υπολογίσαμε ήταν ο δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης, όταν 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, με το σκορ 75-73, παίκτης μας έκλεψε την μπάλα και έφυγε για το αντίπαλο καλάθι με τον αμυντικό του Κάδμου να του τραβάει την φανέλα από την πίσω μεριά, μπροστά στα μάτια του διαιτητή που δεν είδε τίποτα και άφησε τον αγώνα να συνεχιστεί.

Με το παιχνίδι πλέον στην ισοπαλία 75-75, αφού σκοράραμε στον αιφνιδιασμό, ο Κάδμος είχε το πλεονέκτημα να διεκδικήσει την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά αστόχησε και πήγαμε στην παράταση.

Προσπαθήσαμε να παραμείνουμε ψύχραιμοι με το ίδιο πλάνο αλλά πάλι δεν υπολογίσαμε τον δεύτερο διαιτητή που αυτή την φορά, με άλλα μάτια, είδε αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος της ομάδας μας σε άμυνα 5 εναντίον 5, στέλνοντας τους αντιπάλους σε βολές και έξτρα επίθεση και τον Κάδμο να ξεφεύγει με 5 πόντους. Οι παίκτες μου χάσανε την ψυχραιμία τους, κάνανε επιθέσεις και άμυνες χωρίς καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να χάσουμε τελικά τον αγώνα με 86-81.

Αν τα δύο αυτά διαιτητικά λάθη ήταν θέμα τύχης, τότε συμφωνώ με τον προπονητή του Κάδμου ότι η ομάδα μου ήταν πολύ άτυχη, ενώ οι αντίπαλοι μας πολύ τυχεροί. Επίσης «άτυχοι» φανήκαμε και με την κάμερα που είχαμε τοποθετήσει στις εξέδρες για την καταγραφή του αγώνα, την οποία βρήκαμε σπασμένη μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Είναι κρίμα σε ένα πρωτάθλημα με πρωτόγνωρη για την Α΄ ΕΣΚΑΣΕ ποιότητα, με συμμετοχή παικτών τόσο υψηλού επιπέδου να μην μπορεί η διοργανώτρια αρχή να ακολουθήσει. Ομάδες σαν τον Κάδμο, τον Κένταυρο, τον Λοκρό, δεν χρειάζονται τη διαιτησία για να κερδίσουν, αντιθέτως υποβαθμίζουν τις μεγάλες νίκες όπως η σημερινή του Κάδμου. Σήμερα ήμασταν «άτυχοι» εμείς, αύριο κάποιος άλλος.

Ένα παιχνίδι διαφήμιση για την κατηγορία, με φανταστικό κλίμα από τον κόσμο, αντί η διοργανώτρια αρχή να το προστατεύσει, αντί να το διαφημίσει, να το δείχνει ζωντανά, παρουσιάζοντας την ποιότητα της κορυφαίας της κατηγορίας, δημιουργώντας έναν πόλο έλξης, τόσο για τις υποδομές των ομάδων, όσο και για άλλους υποψήφιους υψηλού επιπέδου παίκτες που θα θελήσουν να έρθουν στην Α΄ ΕΣΚΑΣΕ, αντιθέτως  χάνει μοναδικές ευκαιρίες να αναβαθμίσει και να αλλάξει το επίπεδο του μπάσκετ της Στερεάς Ελλάδας. Καλές γιορτές σε όλους και εύχομαι την νέα χρονιά υγεία και πολύ μπάσκετ”.