Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Σπουδαία νίκη στην παράταση! ΧΒΑ-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 79-74

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη για την ΧΒΑ, που επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι της ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 79-74 στην παράταση, με την ομάδα του Κουτσογιάννη να φτάνει αισίως τις 3 νίκες στο πρωτάθλημα, βάζοντας ισχυρές βάσεις για την παραμονή της!

Μετά την ΑΓΕΧ και τον Άρη Θήβας, η ΧΒΑ νικησε και την ΑΕΕΠ Χαλκίδας που δείχνει να κάνει…αγωνιστική ”κοιλιά” γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα αλλά και την πρώτη που μπορεί να χαρακτηριστεί ”κακή”, σε ένα αγώνα που δεν έλεγε να…ξεκινήσει αλλά ούτε και να τελειώσει, καθώς καθυστέρησε η έναρξη του σχεδόν μιάμιση ώρα λόγω αγώνα βόλεϊ που προηγήθηκε και ολοκληρώθηκε μετά από δύο ώρες γεμάτες μπάσκετ συμπεριλαμβανομένης και της παράτασης!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 3-9 στο 4′ με τις δύο ομάδες να πάνε σε ένα απολύτως ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που βρήκε μπροστά στο σκορ την ΧΒΑ με 31-29.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα πολύ καλό τρίτο 10λεπτο, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και ξεφεύγοντας στο σκορ με 48-39 στο 26′ με τη γ’ περίοδο να ολοκληρώνεται με 56-51.

Η ΧΒΑ ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (63-55 στο 34′), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις μειώνοντας στον πόντο (66-65 στο 37:30”) με το φινάλε να κρίνεται στις λεπτομέρειες και το 68-68 να οδηγεί τις δύο ομάδες στην παράταση, μετά από δίποντο του Χατζηστάμου και τρίποντο του Αγγελέτου!

Εκεί η ΧΒΑ είχε καλύτερες επιλογές, προηγήθηκε με 77-70 με καλάθια των Κικίδη και Χατζηστάμου, για να πάρει τη σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 79-74!

Από τους νικητές, με τους οποίους αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος και ο Γ. Γυφτονικολός, κορυφαίοι  οι Χατζηστάμου και Κικίδης με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας πρώτος σκόρερ ο Δεμερτζής με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Χ. Μπέλλος με 15 πόντους.

Διαιτητές: Γερονικολός-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 31-29, 56-51, 68-68 (καν. διάρκεια), 79-74 (παράταση-τελικό αποτέλεσμα).

ΧΒΑ (Κουτσογιάννης): Κουτσογιάννης 11 (3), Τσώκος 4, Ζορμπάνος 3 (1), Πόνε, Γκριτζιάς, Κατσίκι 3 (1), Χατζηστάμου 23 (2), Τσώκος Ι. 6, Μαρκάκης 2, Γυφτονικολός 7, Κικίδης Π. 20 (3).

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Ρουμπής, Καπετάνιος 7 (1), Δεμερτζής 17, Κολοβός 14 (1), Μπαλάνος 7 (1), Αγγελέτος 14 (3), Μπέλλος Χ. 15 (1), Τσάλας, Μπέλλος Ν., Καρράς, Μερδίτης, Σβώλος.