FEATURED Α2

Α2 Elite League: Ψυχωμένη εμφάνιση-μεγάλη νίκη! Ερμής Σχηματαρίου-Πανερυθραϊκός 80-79

Ο Ερμής Σχηματαρίου μετά από 3 συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών κερδίζοντας τον Πανερυθραϊκό με 80-79, σε ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στη λεπτομέρεια, σε ένα σουτ του Ζαρμακούπη σε μια μεγάλη άμυνα του Τάταρη, αλλά πάνω απ’ όλα στην κατάθεση ψυχής των γηπεδούχων!

Ο Μπράιαντ στην πρώτη του εμφάνιση με τον Ερμή έδειξε πως μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω και να κάνει τη διαφορά πετυχαίνοντας 19 πόντους.

Από εκεί και πέρα ο Κυρίτσης ήταν και πάλι καταλυτικός στην επίθεση με 26 πόντους, ο Φιλοξενίδης όπως και στον αγώνα-θρίλερ του κυπέλλου πέτυχε ένα κομβικό τρίποντο, ενώ όλη η ομάδα προσπάθησε και κατάφερε να φτάσει σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής σημασίας.

Με τον Μπράιαντ να οργανώνει αλλά και να εκτελεί και με τον Ερμή να σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (5/9), οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, στο τέλος του οποίου βρέθηκαν στο +5 (42-37).

Στη γ’ περίοδο το ματς τα ποσοστά ευστοχίας έπεσαν, το ματς πήγε στον πόντο και ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 60-63 με καλάθι του Μωραϊτη στο τέλος.

Ο Ερμής πήρε το προβάδισμα αμέσως μετά το ξεκίνημα, ο Κυρίτσης πέτυχε το 75-70 και ο Φιλοξενίδης με τρίποντο στο 2:40 για το τέλος έφερε τον Ερμή στο +6 (78-72).

Τίποτα όμως δεν είχε κριθεί, καθώς ο Πανερυθραϊκός με σερί 0-7 και διαδοχικούς πόντους από τον Μωραϊτη πέρασε μπροστά με 78-79 στα 45” για τη λήξη!

Ο Ζαρμακούπης έβαλε το καλάθι της…ζωής του με σπάσιμο για το 80-79 και στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Τάταρης με σούπερ άμυνα έκλεψε τη μπάλα κέρδισε και το φάουλ χωρίς να έχουν καμία σημασία οι δύο χαμένες του βολές καθώς στο 1” που απεμενε οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν ούτε τη μπάλα να πετάξουν!

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Φραγκούλη-Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 42-37, 60-63,

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Γιαννακόπουλος): Μπράιαντ 19 (3), Ουάϊλι 2, Νάκης, Ζαρμακούπης 8 (1), Πάππος 2, Καλημέρης, Μέξης, Φιλοξενίδης 6 (2), Μητσιμπόνας , Τάταρης 9 (1), Σιγάλας, Κυρίτσης 26 (1).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής-Ρώσσης): Παπανδρέου, Καλλιανιώτης 12 (3), Παπαδημητρίου 10 (1), Κωστόπουλος, Μωραΐτης 18 (2), Καμπουρίδης 12, Μερμίγκης, Αρνοκούρος, Οικονομόπουλος 2, Σταματόγιαννης 10, Ματαλιωτάκης 10, Ευστρατίου 5.