FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Κατάρρευση στο β’ ημίχρονο! Βίκος Ιωαννίνων-Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας 83-53

Ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας παρουσίασε στο τελευταίο ματς του 2022 αλλά και του πρώτου γύρου το κακό του αγωνιστικό πρόσωπο, γνωρίζοντας βαριά ήττα από τον Βίκο Ιωαννίνων με 83-53!

Το ντέρμπι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τους γηπεδούχους να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους, ιδίως στο β’ ημίχρονο, όταν με επιμέρους σκορ 44-27 μετέτρεψαν το 39-26 του ημιχρόνου στο τελικό 83-53!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από την αρχή να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Έσπερο να ακολουθεί από νωρίς. Στο 10′ ο Βίκος προηγήθηκε με 23-15 ενώ στο ημίχρονο πήγε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για να ξεφύγουν με 39-26. Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, ο Έσπερος ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το 15′ αλλά μετά ήρθε η αγωνιστική…καθίζηση!

Η ζημιά για τον Έσπερο έγινε στη γ΄ περίοδο καθώς δεν επέστρεψε ποτέ στο παρκέ με αποτέλεσμα να κυριαρχήσουν τα Ιωάννινα σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 29-7 να προηγηθούν στο 30′ με 68-33!

Το υπόλοιπο του αγώνα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τα Ιωάννινα να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ 83-53.

Για τον Έσπερο αυτή η ήττα δεν τον βγάζει εκτός στόχων, καθώς η πρώτη τετράδα περνάει στα playoffs αλλά αναμφίβολα φέρνει προβληματισμό καθώς η κακή εικόνα και η βαριά ήττα είναι αυτή που μένει από το ντέρμπι κορυφής με τα Ιωάννινα.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ευφραιμίδης-Χατζημπαλίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 39-26, 68-33, 83-53.

ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αποστόλου, Αναγνωστάκης 12 (3), Μαυρογιάννης 20 (4), Ιωαννίδης 4, Τσιλούλης 11, Πάτρας 12, Δήμος 7, Αντωνίου, Καλαμπάκας 8(1), Λαμπρόπουλος, Σταυρόπουλος 6, Κοτσάνος 3.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΜΥ ΚΤΕΟ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 17 (2), Λάππας 10 (1), Κασπίρης 4 (1), Κολοβός Τζόρτζεβιτς 9, Χατζηκυριακίδης 5, Αργύρης, Τεπετίδης, Νέστορας, Πελεκούδας, Τσάτας, Παπαδάκης 8.