Α ΕΣΚΑΣΕ

Ανέστης Μάτος: ”Στο τελευταίο 10λεπτο όλα τα παιδιά κάναμε ηρωϊκή προσπάθεια”

Ο Ανέστης Μάτος στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση οδήγησε τον Λοκρό στη νίκη επί του Άρη Θήβας για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, με τον έμπειρο φόργουορντ να τα καταφέρνει σε διπλό ρόλο, καθώς είναι και ο προπονητής του Λοκρού.

Με αυτή την ιδιότητα του ζητήσαμε να μας μιλήσει για το ντέρμπι με τον Άρη Θήβας αναφέροντας χαρακτηριστικά:

”Ήταν ένα ντέρμπι, ένα σκληρό παιχνίδι όπως το περιμέναμε με μεγάλη βαθμολογική σημασία και για τις 2 ομάδες. Κυριαρχήσαμε στο γήπεδο για 28 λεπτά παίζοντας εξαιρετική άμυνα κερδίζαμε 10 πόντους ελέγχοντας το ρυθμό του παιχνιδιού χωρίς να απειληθούμε.

Μέσα σε 1′ όμως χάσαμε με τραυματισμό το Πάσσα που είναι πολύ κομβικός σε όλους τους τομείς για την ομάδα μας, χάσαμε τον Τσαρούχα με χτύπημα στο ζυγωματικό ενώ αποβλήθηκε χωρίς λόγο ο βασικός μας ψηλός, ο Βερούσης, αλλάζοντας όλη η ροή του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα τα παιδιά κάναμε ηρωική προσπάθεια παίζοντας χωρίς αλλαγές με 2 εφήβους βασικούς. Ενώ χάναμε 5 πόντους 1 λεπτό πριν το τέλος βάλαμε 2 μεγάλα σουτ συν το απίστευτο τρίποντο του Μαριου Μοπόλματη από τα δέκα μέτρα και πήραμε μια πολύ σημαντική νικη.

Όταν έχεις περισσότερα υπέρ σου φάουλ, όταν έχεις σουτάρει 8-10 περισσότερες βολές σε ένα τέτοιο κλειστό παιχνίδι, όταν στη τελευταία περίοδος τρως 4 τρίποντα από τα 8 μέτρα, όταν κερδίζεις 5 πόντους 1 λεπτό πριν το τέλος και χάνεις με ένα πολύ τυχερό τρίποντο από τα 10 μετρα, δε νομίζω να φταίει καμία διαιτησία. Συγχαρητήρια στους συμπαίχτες μου για τη 3 συνεχόμενη νίκη και καλή συνέχεια στην ομάδα του Άρη Θήβας, τους εύχομαι να επιτύχουν τους στόχους τους”.