Α ΕΣΚΑΣΕ

Θάνος Βέλλιος: ”Κάποιες λεπτομέρειες δεν μας άφησαν να κάνουμε μια επική ανατροπή”

Ο Θάνος Βέλλιος στις δηλώσεις του για τον αγώνα στάθηκε στο νωθρό ξεκίνημα της ομάδας που την έφερε πίσω στο σκορ με 24 πόντους, αλλά και στη μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς, που όπως είπε χαρακτηριστικά, κάποιες λεπτομέρειες δεν την άφησαν να κάνει μια επική ανατροπή και να πάρει τη νίκη απέναντι στον Άρη Θήβας.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο παίκτης-προπονητής του Απόλλωνα Λιβαδειάς στο stereabasket.gr

‘Καταρχήν να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ότι επιθυμεί ο καθένας στην ζωή του. Το παιχνίδι με τον Άρη θηβας ήταν κομβικό για μας αλλά το ματς δεν είχε την τροπή που θα θέλαμε. Το ξεκίνημα μας δεν ήταν όπως το είχαμε σχεδιάσει και ειδικά στην άμυνα ειμασταν πολύ νωθροί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα οι αντίπαλοι μας που ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο. Η διάφορα ξέφυγε και έφτασε το -24 για μας στο 15 και από εκεί νομίζω και έπειτα μπήκαμε στο παιχνίδι. Μειώσαμε την διαφορά στους -17 στο ημίχρονο και στα αποδυτήρια είπαμε ότι η είσοδος μας στο 3ο δεκάλεπτο θα καθορίσει την πορεία μας στο παιχνίδι. Με καλή κυκλοφορία και σκληροί στην άμυνα και με ένα σερί 13-0 δείξαμε αντίδραση και μπήκαμε στο παιχνίδι. Ο Άρης κρατούσε το προβάδισμα αλλά η καλή μας άμυνα και το μόλις 6 πόντους παθητικό(μόνο από βολές) μας είχε στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μια μάχη, σώμα με σώμα με πολλές επαφές και φάσεις που θα σήκωναν συζήτηση. Δυστυχώς για μας οι 2-3 λεπτομέρειες που θα μας έδιναν το ματς και θα κάναμε μια επική ανατροπή δεν ήρθαν. Χάσαμε κάποια ριμπάουντ και 2 σουτ τριών πόντων, που θα μας έβαζαν μπροστά στο σκορ. Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια των παικτών μου στο δεύτερο ημίχρονο αλλά το πρώτο ημίχρονο αυτό που παρουσιάσαμε δεν ήταν ομάδα. Όλα αυτά βέβαια έχουν την εξήγηση τους, όταν έχουμε να δώσουμε επίσημο αγώνα 35 ημέρες και όλη την ταλαιπωρία που περάσανε με ιώσεις και γαστρεντερίτιδα και covid σημαντικοί παίκτες της ομάδας μας λογικό είναι η ετοιμότητα να μην είναι στο επίπεδο που θα θέλαμε. Επίσης σαν ομάδα αναγκαστήκαμε την Παρασκευή παραμονή του αγώνα να μετακομίσουμε σε γήπεδο άλλου Δήμου να κάνουμε προπόνηση, διότι ο Δήμος της πόλης μας κάνει διαχωρισμούς στις ομάδες και σε κάποιες τους δίνει τα κλειδιά για προπόνηση και κάποιους τους αφήνει εκτός. Καλή συνέχεια εύχομαι στην ομάδα του Άρη Θήβας στο πρωτάθλημα. Όσο για την ομάδα μου θα πω μια λέξη. Ανασύνταξη για να έρθουν τα αποτελέσματα που θέλουμε”.